رایزنی فرهنگی ایران سفارت ایران در ژاپن خبر داد

تاكید بر گفت وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن در دیدار تركمان و تاناكا

تاكید بر گفت وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن در دیدار تركمان و تاناكا

بلك بلاگ: در دیدار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس بنیاد صلح ساساكاوا در ژاپن بر توسعه فعالیت های فرهنگی و همینطور آغاز گفت وگوهای فرهنگی میان ایران و ژاپن تاكید گردید.به گزارش بلك بلاگ به نقل از مهر، ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز جمعه ۱۹ بهمن ماه با دكتر نوبوئو تاناكا رئیس بنیاد صلح ساساكاوا دیدار و در مورد توسعه همكاری ها بخصوص در اجرای نشست های تخصصی، آغاز گفت وگوهای فرهنگی و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری به بحث و تبادل نظر پرداخت.
ابراهیمی تركمان در ابتدای این دیدار كه رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن، دیوسالار رایزن فرهنگی و دكتر بنی هاشمی رایزن علمی سفارت كشورمان در ژاپن هم حضور داشتند با اشاره به جایگاه مهم بنیاد صلح ساساكاوا از یك سو و حوزه فعالیت های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جهان اظهار داشت: این دو مجموعه می توانند در جهت اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و نشست های تخصصی اقدامات جدی را به عمل آوردند و آمادگی عملیاتی شدن زمینه های این همكاری مشترك و منسجم وجود دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان كرد: در شرایط امروز، مهمترین راهكار برای برون رفت از مشكلات و بحران های عرصه بین المللی، گفتگو و تولید شناخت بهتر و دقیق تر از اشتراكات فرهنگی میان ملت هاست و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تابحال بیشتر از ۱۰۰ گفت وگوی دینی و فرهنگی را با كشورهای مختلف به انجام رسانیده است و امیدواریم برگزاری نخستین دور گفت وگوهای ایران و ژاپن در شهر ایسه هم بتواند زمینه شناخت هر چه بیشتر دو ملت بزرگ ایران و ژاپن را فراهم آورد و این گونه برنامه ها و نشست ها در زمینه های مختلف ادامه یابد.
وی به تاثیرگذاری شخصیت های مهم در روابط دو كشور در ایران و ژاپم هم اشاره نمود و افزود: ایران و ژاپن روابطی تاریخی و طولانی را تجربه می كنند كه نقش اندیشمندان و فرهیختگان دو طرف در توسعه این روابط بسیار قابل توجه و مهم می باشد و باید كوشش كرد تا با ارتباطات بیشتر اهالی فكر و فرهنگ دو كشور بزرگ ایران و ژاپن، در زمینه شناخت هر چه بیشتر گام برداشت.
ابوذر ابراهیمی تركمان به توسعه فعالیت های فرهنگی هم اشاره و ابراز امیدواری كرد با عنایت به شناخت و اهمیتی كه سفیر محترم ایران در ژاپن و اهتمامی كه به موضوعات فرهنگی در روابط دو كشور وجود دارد روز به روز شاهد توسعه و تعمیق همكاریهای فیمابین باشیم.
نوبوئو تاناكا هم ضمن خیر مقدم به ابراهیمی تركمان به جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: بسیار خرسند هستیم كه با هدایت شما این مجموعه مهم به فعالیت های پرارزش خود و تعمیق روابط اقدام می كند و من همواره در مورد فرهنگ و تمدن ایران سخن گفته ام و امیدواریم بتوانیم برنامه ریزی های لازم در مورد اجرای برنامه های فرهنگی را عملیاتی نماییم.
رئیس بنیاد صلح ساساكاوا همینطور به اهمیت گفت وگوهای فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: گفت وگوهای فرهنگی از اهمیت ویژه و فوق العاده ای برخوردار می باشد و باید زمینه های لازم را برای شروع آن فراهم نمود.
در ادامه این دیدار رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن هم با اشاره به روابط خیلی خوب و تاریخی دو كشور اظهار داشت: بسیار خرسندیم كه دكتر ابراهیمی به منظور پیگیری توسعه همكاری ها به ژاپن سفر كرده اند. ایشان شخصیت برجسته، فعال و متخصص در امور فرهنگی هستند و با عنایت به عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند.
وی با تاكید بر این كه بنیاد صلح ساساكاوا در زمینه توسعه همكاریهای فرهنگی میان ایران و ژاپن بسیار موثر عمل كرده است، اظهار داشت: گفتگو پدید آورنده صلح و استمرار و تداوم آن سبب قوام صلح می شود و به نظر می آید همكاریهای مشترك سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد صلح ساساكاوا برای شكل دادن به نخستین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود.
ابراهیمی تركمان به منظور افتتاح و شركت در نخستین دور گفت وگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو كشور، به ژاپن سفر كرده است و علاوه بر این دیدار، با دكتر ساواكا هانیو رئیس كتابخانه ملی مجلس ژاپن، دكتر شی میزو رئیس دانشگاه كوگاكان دیدار و با برخی از ایران شناسان و اسلام شناسان در محل اقامتگاه سفارت كشورمان هم شركت كرد و با آنان در فضایی صمیمانه به گفتگو نشست.

1397/11/20
22:34:55
5.0 / 5
4327
تگهای خبر: برنامه , رمان , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳