مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان:

اوقاف کاروانسراها را رها کرده است

اوقاف کاروانسراها را رها کرده است

به گزارش بلک بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: خیلی از بناها، مانند کاروانسراهای سمنان که در اختیار اوقاف است، به حال خود رها شده اند. میراث فرهنگی هر سال این بناها را با عنایت به بودجه ای که دارد، مرمت می کند، اما کافی نیست.


بدنبال اظهارات رئیس جمهور درباره ی اهمیت و حساسیت تعیین حریم آثار تاریخی با تأکید بر اینکه اختلالی در کسب وکار و معاش مردم ایجاد نکند، امیر کرم زاده ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ـ درباره ی وضعیت تعیین حریم و عرصه آثار تاریخی این استان به ایسنا اظهار داشت: از حدود ۸۹۰ اثر که جزو میراث ملموس و ناملموس استان سمنان هستند، بیش از ۶۰۰ اثر حریم و عرصه مصوب دارند. هم اکنون اثری در سمنان نداریم که نیازمند تعیین فوری حریم باشد. تعیین اضطراری و فوری زمانی لازم است که حریم یک اثر تاریخی گرفتار مشکلات شود و خطری برای آن اثر داشته باشد.
او مالکان خصوصی را همچون چالش های حریم آثار تاریخی برشمرد و اضافه کرد: در حریم خیلی از آثار تاریخی، املاک و اراضی شخصی وجود دارد که لازم است تملک شود، در بعضی مواقع آن حریم آزاد می شود، اما مسأله مهم در تعیین حریم این است که اگر در گذشته ساخت وسازی در مجاورت یک اثر تاریخی که حریم مصوب ندارد، انجام شده باشد، نمی توان آن سازه را از بین برد، اما بعد از تعیین و تصویب حریم، دیگر برای ساخت و ساز مجوز داده نمی گردد. پس نباید از میراث فرهنگی گله داشته باشند که چرا بعد از تصویب حریم، برای ساخت و ساز بیشتر مجوز صادر نمی کند.
کرم زاده در ادامه اشاره کرد: تعیین حریم یک امر فنی و تخصصی است و باید در کمیته فنی بررسی شود و نظر شخصی مطرح نیست که اشتباهی در آن صورت گیرد. اگر هم حریمی به اصلاح و بازبینی نیاز داشته باشد باید باردیگر در این کمیته بررسی شود.
او افزود: گاهی اوقات به سبب انجام نشدن کاوش و مطالعه، برخی حریم ها را بزرگ در نظر گرفته اند، شاید در استان سمنان هم چنین مواردی وجود داشته باشد، اما نمی توان موردی از آنها نام برد. از سویی، این مساله که به حریم آثار تاریخی ما تعرض شده، یک واقعیت است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان در بخش دیگری از اظهاراتش، اظهار داشت: مشکل دیگر ما، بناهای تاریخی هستند که مالک و یا مالکان خصوصی دارند، آنها همیشه تلاش می کنند یا بنای تاریخی را تخریب کرده و از نو بسازند و یا تغییرکاربری دهند، اما این تغییرات باید زیر نظر ما صورت گیرد و موافقت نکردن ما در خیلی از موارد مردم را از میراث فرهنگی شاکی می کند. همین طور برخی دیگر از بناهای تاریخی ما در اختیار دستگاه های اجرائی است. قانون گذار در این زمینه گفته است که مرمت آن بنای تاریخی بر عهده آن دستگاه است، اما خیلی از بناها مانند کاروانسراهای سمنان که در اختیار اوقاف است، به حال خود رها شده اند. میراث فرهنگی هر سال این بناها را باتوجه به بودجه ای که دارد، مرمت می کند، اما کافی نیست.
کرم زاده درباره ی تفویض اختیار تعیین حریم به اداره کل استانها نیز اظهار داشت: صد درصد موافق تفویض اختیار مضاعف به استانها هستم. به هر حال پاسخگوی نیازهای مردم، ادارات کل استانها هستند که باتوجه به طولانی بودن روند تعیین حریم مثل قبل، نارضایتی مردم بیشتر می شود. شاید خطایی رخ دهد، اما اگر قرار باشد مدیرکل میراث فرهنگی جسارت این را نداشته باشد که از حوزه خودش دفاع کند، آن مدیرکل نباشد بهتر است.
منبع:

1401/09/04
13:38:48
0.0 / 5
231
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱