معرفی كتاب؛

بهای حقیقت چیست؟

بهای حقیقت چیست؟

پول چگونه امكان دارد آثار زیانباری بر روند انجام پژوهش داشته باشد و دانشمندان و عموم مردم چگونه می توانند برای ایمن ساختن هنجارها و معیارهای قوام بخش شیوه تفكر عملی، گام بردارند؟به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی اخیرا کتاب «بهای حقیقت؛ چگونه پول بر هنجارهای علم تاثیر می گذارد» اثر دیوید بی. رستیک و ترجمه طالب جابری را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۳۸۶ صفحه و بهای ۶۵ هزار تومان منتشر نموده است.
این کتاب یکی از مجلدات مجموعه «اخلاق حرفه ای» این انتشارات است. متنی که در ادامه می خوانید را زها جلال زاده کارشناس ارشد زبان شناسی برای مهر ارسال کرده است:
این اثر به زبان اصلی، از مجموعه «اخلاق عملی و حرفه ای» و با همکاری مؤسسه اخلاق عملی و حرفه ای، توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۰۷ انتشار یافته و همچنین، در سال ۲۰۱۹ به زبان چینی هم ترجمه شده است. بهای حقیقت در قطع وزیری با درآمدی به قلم مترجم، در ۹ فصل به همراه لیست منابع، پی نوشت ها و کوته نوشت ها به شماره شابک ۷-۳۳۱-۴۶۰-۶۰۰-۹۷۸ انتشار یافته است.
این کتاب به این مورد می پردازد که پول چگونه امکان دارد آثار زیانباری بر روند انجام پژوهش داشته باشد و دانشمندان و عموم مردم چگونه می توانند برای ایمن ساختن هنجارها و معیارهای قوام بخش شیوه تفکر عملی، گام بردارند. همچنین، با نگاهی واقع گرایانه و نه آرمان گرایانه، به کاوش و تحلیل پیوند میان جست وجوی منفعت مالی و جستجوی دانش می پردازد.
عنوان فصل اول اثر «علم و ثروت» است. در این فصل، نقش دانشگاه در دولت و سیاست های عمومی، بهبود رفاه عمومی و توسعه فناوری ها و تاکتیک های نظامی؛ همچنین، نقش دانشگاه در صنایع خصوصی برای تولید محصولات جدید و نوآوری تبیین شده است. در این فصل شواهدی عرضه شده است که چگونه دانشگاه ها، دولت ها و شرکت ها به امید کسب قدرت و ثروت نتایجی جهتداری را در پژوهش دنبال کرده اند و افراد و جامعه را از حقیقت دور می کنند. «جستجوی افسارگسیخته منابع مالی می تواند نه تنها پرهیزکاری دینی، بلکه انصاف، اعتماد، احترام به حقوق بشر، مردم سالاری و جستجوی حقیقت را خوار کند» (صفحه ۶۹).
در فصل دوم، با عنوان «هنجارهای علم» با تعریف علم و ارزش های آن، اهداف علم، اصول پژوهش علمی، اصول اخلاقی پژوهش علمی (از جمله، صداقت، دقت، عینیت، دسترس پذیری، آزادی، احترام به مالکیت فکری، احترام به همکاران و دانشجویان، احترام به سوژه های تحقیق، قابلیت، محرمانگی، رعایت قانون، مسئولیت اجتماعی، و نظارت بر منابع)، و اصول معرفت شناختی پژوهش علمی (از جمله، آزمون پذیری، سازگاری، انسجام، حمایت تجربی، دقت، امساک، کلیت، و نوبودن) تبیین شده است. هدف دستیابی به پژوهش های علمی پایا، عینی و در مقابل جامعه پاسخگوست.
با توجه به این امر که عینیت بنیادی ترین ارزش علم است، فصل سوم به همین مساله اختصاص دارد. اهمیت درک این تمایز که «علم عینی است» یا که «علم باید عینی باشد» و در کنار آن تعریف عینیت دروازة ورود به مباحث این فصل است. بی غرض و ناسوگیرانه بودن علم در قالب «عقل گرایی هنجاری» و اعتراض ها بدان و بررسی آرای کوهن در قالب پارادیم در ادامه دنبال شده است. همچنین، «واقع گرایی هنجاری» و اعتراض ها بدان و بررسی آرای هیوم، کانت و کواین دیگر مباحث این فصل را شکل می دهد. چگونگی دستیابی علم به عینیت با بررسی سه مسئول اصلی آن دانشمندان، نتایج، و هنجارهای معرفت شناختی و عملی هم از دیگر مباحثی که در فصل سوم می خوانیم.
بررسی نقش پول بر عینیت و دیگر هنجارهای علمی، در فصل چهارم آمده است. نقش منافع مالی در مراحل مختلف پژوهش علمی از انتخاب مساله گرفته تا طرح آزمایش، استخدام سوژه های تحقیق، گردآوری و ثبت داده، تحلیل و تفسیر داده، اسامی نویسندگان، انتشار و به اشتراک گذاشتن داده، و داوری همتا و تکرار در این فصل بررسی شده است.
«تضاد منافع؛ چه زمانی افشا کافی نیست» عنوان فصل پنجم این کتاب است. از این فصل تا فصل هشتم، مسائل عملی برآمده از تاثیر پول بر علم بررسی شده است. بعد از تعریف تضاد منافع، دو مفهوم مهم «تضاد وظیفه» و «تضاد تعهد» هم مطرح شده، سپس در قالب هنجارهای علم تبیین شده است. راهبردهای مقابله با تضاد منافع فردی، و راهبردهای رویارویی با تضاد منافع نهادی خاتمه بخش مباحث این فصل است.
در فصل ششم، «مالکیت فکری؛ متوازن کردن منافع عمومی و خصوصی» بررسی شده است. تعریف مالکیت فکری، حقوق ثبت، حقوق تکثیر، علائم تجاری، اسرار تجاری، مالکیت فکری و پیشرفت علم و فناوری، و متوازن کردن منافع عمومی و خصوصی را در این فصل می خوانیم.
«انتشار؛ دسترس پذیری و پاسخگویی»، همچون سوگیری، انتشار تکراری، علم ورقه ای، و دسترسی به داده ها و مواد نویسندگی بدون داشتن شایستگی در فصل هفتم بررسی شده است.
در فصل هشتم با عنوان «تأمین بودجة تحقیق و توسعه از جانب دولت؛ علم و کالای همگانی»، شرایط حمایتی دولت ایالات متحده امریکا نقد شده است.
فصل نهم و پایانی به «نتیجه گیری؛ حقیقت و راستی در پژوهش را ارج نهادن» اختصاص دارد. در جمع بندی این مباحث می خوانیم: «همة طرف هایی که دغدغة بهبود پژوهش علمی را دارند، باید فهمی کامل تر از دیدگاه مردم نسبت به رابطة میان علم و پول و چگونگی حفظ اعتماد مردم به علم پیدا کنند» (ص ۳۵۰). مطالعه این اثر به تمامی پژوهشگران و افرادی که دغدغه علم و قلم دارند، سفارش می شود.


منبع:

1399/07/27
21:20:54
5.0 / 5
1362
تگهای خبر: رمان , شركت , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲