توسط موسسه فرهنگی دُكسا انجام شد؛

چاپ کتابی درباره ی میزان صحت و چگونگی بهتر شدن قضاوت انسانی

چاپ کتابی درباره ی میزان صحت و چگونگی بهتر شدن قضاوت انسانی

بلک بلاگ: کتاب قضاوت انسانی نوشته جان ویلکاکس با ترجمه یاسر خوشنویسی توسط مؤسسه فرهنگی دُکسا منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «قضاوت انسانی» نوشته جان ویلکاکس اخیرا با ترجمه یاسر خوشنویسی توسط مؤسسه فرهنگی دُکسا منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب به بررسی میزان صحت و چگونگی بهتر شدن قضاوت انسانی می پردازد.
«قضاوت انسانی» از مجموعه کتاب های مهارت های نرم است. دانش بدون مهارت و مهارت بدون دانش در دنیای به سرعت درحال تغییر امروز از مشکلات زندگی ماست. تقدم و تاخر و نسبت دو مفهوم مهارت و دانش همیشه میان فیلسوفان و اندیشمندان در شرق و غرب مورد مناقشه بوده است. از بودا، دائو، افلاطون، ارسطو، کانت، مندلسون، تارایل، آنسکامپ و دریفوس در دوران معاصر با نگاههای مختلفی به موضوع مهارت پرداختند. در فلسفه شرق همچون افلاطون عمدتا مهارت را در نسبت با امر اخلاقی و فضیلت در نظر می گرفتند. اما در ارسطو رویه قدری تغییر نمود، او مطابق با نظریه عمل از مفهومی با عنوان فرونسیس استفاده می نمود. ارسطو می گفت دانستن و معرفت ما درباب موضوعی لزوماً به مفهوم عمل کردن و انجام آن نیست. اما در افلاطون مفهوم تخته دامنه گسترده ای چون صنعت، حرفه، تخصص و مهارت را در بر می گرفت. او حتی بر این باور بود فضیلت نیز چون مهارتی مانند نجاری قابل اکتساب است.
این مناقشه در مندلسون و کانت نیز به گونه ای دیگر وجود داشت. البته رایل با ارائه مفهوم دانش به چگونگی موضوع مهارت را مقدم بر معرفت تلقی می کرد و معرفت را نوعی از دانش به چگونگی می دانست. در نگاههای معاصر آنسکامب با ارائه مفهوم معرفت کاربردی و دریفوس مبتنی بر رویکرد بدنمندی از مفهومی با عنوان هوش بدنمند و کاربردی به موضوع مهارت پرداختند. علاوه بر مباحث تاریخی و معرفت شناسی به وضوح نسبت مهارت با مفاهیمی همچون عامل، هوش، ادراک، هیجان، شناخت اجتماعی، زبان و مباحث هنجاری نیز در فلسفه مهارت مهم به نظر می رسند.
این کتاب درباره ی قضاوت های ماست؛ موضوعی که در دهه های اخیر بعنوان قسمتی از روان شناسی شناختی و همچنین، بعنوان قسمتی از دانش نسبتاً نوظهر معرفت شناسی تجربی موضوع مطالعه های بدیع و مواجه می شویم و تعدادی از پاسخ های محتمل را به آنها مرور خواهیم کرد. پرسش هایی از این دست: اصلاً چگونه می توانیم صحت قضاوت هایمان را بسنجیم؟ بر طبق بهترین سنجه هایی که در اختیار داریم، قضاوت های ما چه در مورد موضوعات روزمره و چه در مورد موضوعات فنی مانند تشخیص پزشکی، پیش بینی رویدادهای سیاسی یا تصمیم گیری های قضائی تا چه اندازه صحیح اند؟ چرا مجموعه نسبتاً بزرگی از قضاوت های ما ناصحیح از آب در می آیند؟ و شاید مهم تر از همه چگونه می توانیم بهتر قضاوت کنیم؟
جان ویلکاکس در این کتاب که در سال ۲۰۲۲ انتشار یافته است، مجموعه ای از مطالعات تجربی را با استدلال های نظری تلفیق می کند تا به پرسش های مذکور پاسخ دهد. این مطالعات و استدلال ها در کنار یکدیگر نشانگر مسیری اند که شاید خیلی دیر وارد آن شده ایم: در حالیکه ما انسان ها قرن هاست بطور مدام قضاوت می نماییم مطالعات نظام مند در مورد سنجه های صحت قضاوت میزان صحیح یا ناصحیح بودن قضاوت هایمان تنها در سالهای اخیر بسط یافته است. بدین سان به نظر می آید باید منتظر یافته ها استدلال ها تبیین ها و سفارش های بیشتر و بیشتری در این حوزه در سالهای آتی باشیم.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
راهنمونی دسترسی پذیری یکی از راهنمونی های با اهمیت به حساب می آید. نویسندگان مختلف این راهنمونی را به اشکال متفاوتی توصیف کرده اند و برخی اصلاحاتی چون روانی سیاسیت در بازاریابی را برای اشاره به این راهنمونی یا مفاهیم مشابه با آن به کار برده اند. با این همه، می توانیم این راهنمونی را به ترتیب زیر درک نماییم. فرض نماییم فردی یک احتمال یا تناوب را برآورد می کند. برای مثال، احتمال این که فردی که بصورت تصادفی انتخاب شده به قتل برسد، یا تناوب وقوع قتل. در این صورت راهنمونی دسترس پذیری فرایندی است که بوسیله آن احتمال ها یا تناوب ها بر طبق در دسترس بودن موارد مرتبط برآورد می شوند، یعنی بوسیله سهولت به خاطر آوردن مصادیق مرتبط.
یک مطالعه ادراک مشارکت کنندگان را از تناوب مرگ افراد بر اث رعلل مختلف بررسی کرد. نویسندگان گزارش کردند که افراد علت های احساسات برانگیز مرگ را مانند تندباد، به قتل رسیدن یا تصادفات خودرو بیش از اندازه برآورد می کنند. برای نمونه طبق این مطالعه مشارکت کنندگان فکر می کردند که افراد بیشتری از سیل می میرند تا از آسم، هرچند که عکس این وضعیت برقرار است. ادعا شده که آسم نه برابر بیش از سیل سبب مرگ انسان ها می شود نویسندگان همین طور گزارش کردند که سنجه های دسترس پذیری می توانند برآوردهای بیش از اندازه مشارکت کنندگان را به خوبی پیش بینی کنند و ادعا کردند که در دسترس پذیری ظاهراً در تبیین این یافته ها دخیل است.
این کتاب با ۲۹۵ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۸۰ هزار تومان عرضه شده است.


منبع:

0.0 از 5
1403/04/09
11:37:45
70
تگهای خبر: فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳