مهلت ارسال آثار تا 7 تیر؛

فراخوان بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه های ایران

فراخوان بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه های ایران

بلک بلاگ: فراخوان بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه های ایران منتشر گردید و علاقه مندان تا هفتم خرداد مهلت دارند تا آثار خودرا به جشنواره ارسال نمایند.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، با بروز تحولات گسترده و شکل گیری پدیده ها و فناوری های نو در زمینه ارتباطات اجتماعی در دهه گذشته و بسط و تعمیق دامنه فعالیتهای رسانه ای بخصوص در بستر فضای مجازی و ظهور رسانه های خرد و انسان رسانه ها، اهمیت تعامل، هم افزایی و بروزرسانی تجربه ها و دانش رسانه ای دوچندان شده است. یکی از مهم ترین پیامدها و تأثیرات تحول اخیر در ساحت رسانه، پیچیدگی تشخیص اخبار واقعی از اخبار جعلی برای مخاطب است. چاره این چالش بزرگ، بازگشت مرجعیت به رسانه های حرفه ای با حفظ ملزومات رسانه های مدرن است که این مهم جز با همدلی و هم افزایی همه رسانه های کشور امکان پذیر نخواهد بود.
در رقابت گسترده ای که میان انواع رسانه ها با کارکردهای متنوع در ایران امروز وجود دارد، رسانه ای که عمیق ببیند، ظریف روایت کند و در مرز حقیقت حرکت نماید، می تواند اثرگذار و جریان ساز باشد. این نقطه عطفی است که رسانه های حرفه ای را از انبوه رسانه های خرد و بی نام و نشان متمایز می کند.
دبیرخانه بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه های ایران با مشارکت نهادهای تخصصی، صنفی و دانشگاهی در حوزه رسانه، این رویداد بزرگ را با درنظر گرفتن تحولات فوق الذکر و بعد از یک وقفه ۱۰ ساله برگزار می نماید.
همه روزنامه نگاران فرهیخته و اصحاب رسانه، مطبوعات، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و فعالان شبکه های اجتماعی می توانند آثار خویش را که از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۱ تا پایان مهلت فراخوان هفتم تیرماه سال ۱۴۰۲ تولید و منتشر نموده اند، برپایه قالب ها، بخش ها و موضوعات ذیل به دبیرخانه جشنواره از راه سامانه ارسال نمایند.
اهداف جشنواره شامل ارج نهادن به تلاش ها و فعالیتهای اصحاب رسانه در مواجه با جنگ ترکیبی، تشویق حرفه ای گری در رسانه های سراسری، استانی و منطقه ای، هم افرایی و همدلی در خانواده بزرگ رسانه های ایران، ایجاد رقابت سالم به منظور ارتقای استانداردهای رسانه نگاری، شناسایی و معرفی استعدادهای رسانه ای، تقویت مرجعیت رسانه های داخلی و تقویت جریان نقد مصلحانه در رسانه ها است.
رسانه های حائز شرایط شامل رسانه های چاپی (روزنامه، هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه)؛ رسانه های برخط (خبرگزاری ها، پایگاه های خبری)، شبکه های اجتماعی (اطلاعات و اخبار انتشار یافته در بسترهای مختلف شبکه های اجتماعی شامل کانال، صفحه مجازی (بلاگ ها و میکروبلاگ و…) و رسانه های کاربرمحور است.
سطح جشنواره به دو سطح رسانه های سراسری و رسانه های استانی است و قالب های جشنواره برای رسانه های برخط و چاپی شامل سرمقاله، مقاله و یادداشت
خبر، مصاحبه، گزارش، تیتر، طنز، عکس (تک عکس، گزارش تصویری)، گرافیک (صفحه آرایی، جلد، صفحه اول، تصویرسازی و نقاشی دیجیتال، طرح، اینفوگرافیک، داستان مصور، کاریکاتور)؛ چند رسانه ای (گزارش ویدئویی، محتوای صوتی، انیمیشن (پویا نمایی)، موشن گرافیک) و ترجمه آثار (از فارسی به سایر زبان ها و بالعکس) است.
قالب های جشنواره برای شبکه های اجتماعی شامل متن بر بستر رسانه های اجتماعی، صوت بر بستر شبکه های اجتماعی و تصویر بر بستر شبکه های اجتماعی است. همینطور بخش ویژه شامل نقد مصلحانه (جایزه مرحوم دکتر عماد افروغ)، تبیین و روشنگری ماهیت اخبار جعلی و جایزه ویژه شامل انسان رسانه و خبرنگار تحقیقی است.
تمام رسانه های فعال و محتواهای رسانه ای انتشار یافته در بسترهای مختلف شامل چاپی، بر خط و شبکه های اجتماعی در قالب مقررات کشور می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.
آثاری که در بازه زمانی یکم فروردین ۱۴۰۱ تا هفتم تیر ۱۴۰۲ در رسانه های فوق الذکر انتشار یافته اند، می توانند در جشنواره شرکت نمایند. همینطور هر شرکت کننده می تواند تنها در ۲ بخش و در هر بخش ۲ اثر را ارائه نماید. در قسمت تیتر، عرضه متن کامل اثر الزامی است.
آثار می بایست دارای شناسنامه (لگوی نشریه، تاریخ انتشار / و در خبرگزاری ها دارای آدرس اینترنتی و تاریخ باشد)
برگزیدگان جشنواره ملزم به عرضه اصل اثر انتشار یافته به دبیرخانه جشنواره هستند (آثار فاقد نام نویسنده یا دارای نام نویسنده مستعار در صورت راهیابی به مرحله نهایی باید تاییدیه کتبی (مهر و امضا) مدیر مسئول نشریه یا خبرگزاری و پایگاه خبری ارائه نمایند. همینطور آثار باید با فونت خوانا عرضه شود و آثار ناخوانا از رقابت حذف خواهند شد و البته جشنواره حق استفاده تبلیغاتی و هنری؛ شامل چاپ در نمایشگاه جانبی، تبلیغات شهری و رسانه ای از آثار ارسالی را دارد.
علاقه مندان برای ثبت نام می توانند از راه سامانه rasaneh.pressfestival.ir اقدام نمایند. همینطور آخرین فرصت ارسال آثار به جشنواره هفتم تیرماه است و روز ۱۷ مرداد مصادف با روز خبرنگار، نتایج جشنواره معرفی می شود.

1402/03/20
11:03:34
0.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴