توسط انتشارات امیركبیر؛

آدام اسمیت و ثروت ملل به چاپ نهم رسید

آدام اسمیت و ثروت ملل به چاپ نهم رسید

بلک بلاگ: به گزارش بلک بلاگ، کتاب آدام اسمیت و ثروت ملل نوشته محمدعلی همایون کاتوزیان توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ نهم رسید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «آدام اسمیت و ثروت ملل» نوشته محمدعلی همایون کاتوزیان اخیرا توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ نهم رسیده است.
هنوز هم میتوان «آدم اسمیت» را یکی از مؤثرترین افراد در فلسفه اقتصاد سیاسی دانست، اندیشمندی که میتوان آنرا به مثابه فردی در نظر گرفت که دیگر افراد بر دوش اندیشه های وی ایستاده اند و یک بنای فکری را به وجود آورده اند. اسمیت؛ این فیلسوف اسکاتلندی، با نوشتن کتاب «ثروت ملل» به ارزیابی مفاهیمی چون، تقسیم کار، تولید، و بازار آزاد می پردازد.
ثروت ملل رساله ای است که پایه های نظری سرمایه داری مبتنی بر اصل آزادگذاری را بنا نهاد، وی در آن استدلال می کند که منفعت شخصی، در محدوده حکومت مشروطه، ناگزیر باید باید تعادل خط و مشی سیاسی را تنظیم کند؛ انسان، با فعالیت برای نفع شخصی خود به خود در جهت خیر و نفع همه فعالیت خواهد نمود.
اثر هوشمندانه اسمیت پیشرو مطالعه و تحقیق در زمینه اقتصاد سیاسی بوده است و تکیه گاه نظری و فلسفی برای اظهار نظر متفکرانی چون دکتر جانسون را فراهم نمود که انسان هیچ وقت مانند وقتی که مشغول پول اندوزی است کم زیان تر نیست. ازاین رو بررسی و غور در «ثروت ملل» نه تنها خوب است بلکه یکی از الزامات بررسی شرایط اقتصادی حال حاضر دنیای سرمایه داری است.
ایده اصلی کتاب، خودکار بودن اقتصاد است که اگر اقتصاد آزاد گذاشته شود، خویش را متعادل و تنظیم می کند، و خودخواهی هر شخصی در نهایت منجر به پیشرفت کل جامعه می شود. این مفهوم معمولا با نام «دست نامرئی» شناخته می شود.
محمدعلی همایون کاتوزیان در سال ۱۹۷۶ بخش هایی از «ثروت ملل» را ترجمه کرده و کتابی ذیل عنوان «آدام اسمیت و ثروت ملل» را نوشته است و سال ۱۳۵۸ برای اولین بار در انتشارات امیرکبیر به چاپ رسید. این کتاب تشکیل شده از دو بخش تألیف و ترجمه است. بخش اول تألیف خود کاتوزیان است و بخش دوم مطلقاً ترجمه ای دست چین از متن ثروت ملل است که در هفت فصل، عرضه شده است. این انتخاب و دست چین بر مبنای آگاهی کامل مترجم از تمامی متن کتاب ثروت ملل انجام پذیرفته است.
چاپ نهم کتاب «آدام اسمیت و ثروت ملل» در ۲۰۴ صفحه، شمارگان ۳۵۰ نسخه و قیمت ۸۵ هزار تومان عرضه شده است.


منبع:

1401/11/17
13:12:41
0.0 / 5
225
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲