توسط انتشارات راه یار؛

خاطرات مردم لرستان از حاج قاسم منتشر گردید

خاطرات مردم لرستان از حاج قاسم منتشر گردید

کتاب هیرمان نوشته رعنا مرادی نسب توسط انتشارات راه یار روانه بازار نشر شد.به گزارش خبرگزار مهر، کتاب «هیرمان»، خاطرات مردم لرستان از روزهای شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم رعنا مرادی نسب توسط انتشارات «راه یار» روانه بازار نشر شده است.
در بخشی از مقدمه این کتاب که دهمین جلد از عناوین ناشر درباره خاطرات مردمی از ایام شهادت سردار سلیمانی است، می خوانیم:
«بهار ۱۳۹۸ کسی چه می دانست از عمر پربرکت سرلشکر قاسم سلیمانی که قاعده دنیا و دنیاپرستان را برهم ریخته، کمتر از یک سال باقی مانده است؟! سرلشکری که مردمش او را با نام کوچکش صدا می زدند.
دور فلک چرخید و همان روزهای اول فروردین، استان هایی از کشور گرفتار سیل شد. دولت وقت، امکاناتش را بسیج کرد و نخستین استان گرفتار در سیل به مدد رسانه ها، در توجه مردم و گروههای جهادی قرار گرفت تا خانه های سیل زده را از آب و گل درآورند، اما شوربختانه لرستان و خوزستان از این توجه محروم ماندند. سیل ویرانگری که گل ولای به جای مانده از آن، خانه ها را تا سقف پر کرد و مردم را بی پناه.
شب سیزدهم فروردین ۱۳۹۸ را همه لرستانی ها به خاطر دارند. شبی که ارتباط با پلدختر به حداقل رسید و آخرین تصویر، سیل هولناکی بود که چند خانه را در خود بلعید و و مردم بی پناهی که برای حفظ جان، روی پشت بام خانه هایشان پناه گرفته بودند.
همه چیز خبر از فاجعه بزرگ انسانی و تلفات سنگین می داد. اما از آنجائیکه اگر خدا نخواهد حتی برگی از درخت نمی افتد، بامداد روز سیزدهم، خبر رسید که پیشبینی ها غلط بوده و مردم صدمه جانی ندیده اند، هرچند از خانه و زندگی شان چیزی باقی نمانده بود، جز انباری از گل! این یعنی نابودی سرپناه هزاران نفر.
در این بحران، حماسه های بسیاری خلق شد و یاد سالهای دفاع مقدس باردیگر زنده شد، اما دل خوری مردم از بی مهری ها برجای ماند؟ در بین این بی مهری ها، حاج قاسم، فرمانده محبوب مردمی، پابه میدان گذاشت. اوضاع مردم را از نزدیک لمس کرد و سنگ صبورشان شد. بعضی از لُرهای سیل زده، پیش حاج قاسم زبان به شِکوه باز کردند که لرها از آغاز تاکنون، در هیچ دوره ای، به وطن پشت نکرده اند. افتخاراتشان را برشمردند و گفتند که این بی مهری حقشان نیست؟ پس از آن دیدار، در رسانه ها دست خطی از حاج قاسم منتشر گردید که محبوبیتش را بیشتر از پیش کرد: «دست تمام لرها خصوصاً بسیجیان را می بوسم و افتخار می کنم که نَسب لر دارم.» همین دست خط شد بنای توجه بیشتر به مناطق سیل زده و به تبع آن عمیق تر شدن محبت مردم لرستان به حاج قاسم.
به راستی که وطن دوستی و وفاداری لرها در تاریخ نظیر ندارد. از مقابله علی مردان خان فیلی با هجوم افغان ها گرفته تا رشادت های شهید محمد بروجردی و رزمندگان لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل علی سپاه و لشکر ۸۴ ارتش که به تأسی از قمربنی هاشم مرگ را به بازی گرفتند تا رسم وفا را به جا آوردند و حاج قاسم سلیمانی در قدردانی از این مردمان غیور، سرآمد بود…»
کتاب «هیرمان» که تحقیق آن برعهده مژگان بیرانوند، ستایش لطیف پور، فریبا مرادی نسب بوده و تدوین آن توسط رعنا مرادی نسب صورت گرفته است، در ۱۳۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۴۰ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرارگرفته است.


منبع:

1401/05/13
13:31:46
0.0 / 5
82
تگهای خبر: رسانه , رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳