گزارشی از یک تودیع و معارفه در تئاتر شهر

گزارشی از یک تودیع و معارفه در تئاتر شهر

بلک بلاگ: آیین تکریم و معارفه مدیریت تئاتر شهر عصر روز یکشنبه اول خرداد ماه با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارکنان تئاتر شهر، مدیران و برخی از کارکنان اداره کل هنرهای نمایشی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، آیین تکریم ابراهیم گله دارزاده رئیس سابق تئاترشهر و معارفه سید محمد جواد طاهری مدیریت جدید این مجموعه عصر روز یکشنبه اول خرداد ماه با حضور کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران و کارکنان تئاتر شهر، برخی از مدیران و کارکنان اداره کل هنرهای نمایشی و مدیران مجموعه های دیگر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران همراه بود، علیرضا سعیدی مدیر روابط عمومی تئاتر شهر که اجرای مراسم را به عهده داشت، ضمن خوش آمدگویی به حاضران در برنامه و یادکردی به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر و حماسه سازان قهرمان هشت سال دفاع مقدس، از ابراهیم گله دارزاده برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.
ابراهیم گله دارزاده اظهار داشت: «رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَانًا نَّصِیرًا» این نخستین جمله ای بود که وقتی بعنوان رییس مجموعه تئاتر شهر انتخاب شدم به زبان آوردم و از پروردگار عالم خواستم که همه چیز به صدق و صفا باشد.
رییس سابق تئاتر شهر اضافه کرد: می خواهم از دوستانی تشکر کنم که در این سال ها خیلی به من کمک کردند؛ تشکر اول من از جناب آقای قادر آشنا ( مدیرکل سابق هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) است که با حسن اعتمادشان این فرصت خدمت را به من دادند تا بتوانم به خانواده تئاتر و هنرمندان عزیزمان خدمت کنم و البته در شرایط خیلی سخت و ترسناک کرونا بتوانیم کاری انجام دهیم که تئاتر تعطیل نباشد.
وی ضمن اشاره به روزهای نخست مدیریتش که همزمان با ایام همه گیری کرونا بود، اظهار داشت: از همه عزیزان هنرمندی که از همان اول تا عزیزانی که امروز در صحنه های تئاتر شهر میزبان تماشاگران تئاتر هستند، تشکر می کنم که با حضورشان تئاتر را زنده نگه داشتند. این در شرایطی است که باید از جناب رضا بصیرت در مدیریت انجمن هنرهای نمایشی ایران و دیگر همکاران این مجموعه همچون جناب بروزمند قدردانی ویژه ای داشته باشم. به هر حال گاهی مشکلاتی که در تئاتر شهر رخ می دهد دولتی است ولی به دست دوستان غیردولتی حل و برطرف می شود. همکاران عزیز در انجمن هنرهای نمایشی همیشه به ما کمک کرده اند و دست ما را گرفته اند.
گله دارزاده افزود: از دوستان عزیزم در شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی خصوصاً سید وحید فخر موسوی تشکر می کنم؛ حضور و کمک های شان فراموش نشدنی است. از نظر من تئاتر شهر بهترین و متخصص ترین کادر فنی ایران را دارد که در شرایط سخت و دشوار همیشه و همیشه همراه بوده اند. ازاین رو از همه همکارانم در تئاتر شهر تشکر فراوان کرده و به بودنشان افتخار می کنم. این عزیزان همیشه پشت صحنه هستند و برای تولید یک اثر نمایشی بسیار تلاش می کنند و شاید هیچ گاه دیده نشوند.
وی افزود: در دوران کرونا بسیاری از گروههای هنری و هنرمندان نتوانستند کار کنند و فشار بسیار زیادی روی آنها بود و این دو سال هم تعداد گروههای درخواست کننده برای اجرا در تئاتر شهر را بیشتر از پیش کرد و همه منتظر هستند تا فرصت کار در سالن های تئاتر شهر برایشان مهیا شود. به جهت بالا رفتن هزینه ها تولید تئاتر بسیار دشوار و سخت شده است. امیدوارم کارهای زیادی روی صحنه برود و قیمت بلیت تئاتر برای همه مردم قابل پرداخت باشد.
رییس پیشین تئاتر شهر در انتها اظهار داشت: برای برادر عزیزم سید جواد طاهری آرزوی توفیق و توان مضاعف می کنم تا در مدیریت تئاتر شهر موفق و سربلند باشد و از سختی کار خسته نشود. همین طور برای برادر ارجمندم جناب آقای دکتر کاظم نظری هم آرزوی توفیق می کنم تا ایشان هم در ارائه برنامه های آینده موفق و سربلند حرکت کنند.
کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی سخنران بعدی مراسم تودیع و معارفه مدیران پیشین و جدید مجموعه تئاتر شهر بود.
وی با خیرمقدم به حاضران در این مراسم، در سخنانی کوتاه اظهار داشت: آقای ابراهیم گله دارزاده از هنرمندان بسیار شریف، معلم، با اخلاق و انسانی بی نظیری است که اساسا از اینجا نمی روند و حتما ما از تجربه وی در اداره کل هنرهای نمایش استفاده خواهیم کرد. ضمن این که بر ما تکریم انسان دوست داشتنی مثل ایشان واجب است. من د رعین حال خیر مقدم عرض می کنم به برادر عزیزم جناب آقای سید جواد طاهری که از هنرمندانی است که سالهای سال عمرش را در تئاتر گذاشته و امیدواریم که ایشان هم بتوانند بدرخشند و اتفاقات خوبی را در تئاتر شهر فراهم بکنند.
مدیر کل هنرهای نمایشی اضافه کرد: مشکلاتی که آقای گله دارزاده گفته اند به امید خدا حل خواهد شد و انتظار داریم جناب آقای طاهری در مدیریت تئاتر شهر عملکرد خوبی داشته باشند و هنرمندان را خوشنود کنند. البته در حکم مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر تمام مسائلی که انتظار می رود آقای طاهری نسبت به آنها پایبند باشند آمده است و ان شاءالله با مدیریت جناب طاهری و کمک های آقای گله دارزاده اتفاقات خوبی برای تئاتر شهر رخ خواهد داد.
در ادامه، مجری مراسم با قرائت متن لوح تقدیر اداره کل هنرهای نمایشی، برای اهدای آن به ابراهیم گله دارزاده ازمدیرکل هنرهای نمایشی دعوت کرد به جایگاه بیاید. ضمن این که لوح سپاس و هدایای کارکنان بخش های مختلف تئاتر شهر به ابراهیم گله دارزاده بخش بعدی این مراسم بود.
در ادامه این آیین، متن حکم مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر توسط مجری مراسم قرائت و توسط مدیر کل هنرهای نمایشی به سید جواد طاهری اهدا شد.
سید محمد جواد طاهری، مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر هم در بخش سوم برنامه ضمن اشاره به وظیفه سنگین کار در مجموعه ای چون تئاتر شهر اظهار داشت: ابتدا از کاظم نظری هنرمند عزیز و مدیرکل هنرهای نمایشی تشکر می کنم که به بنده اعتماد کردند و مسئولیت مدیریت تئاتر شهر را به من دادند و امیدوارم در دوران مسئولیتم به نحو احسن از عهده این کار بربیایم. به نظر می آید که مهم ترین کار یک مدیر در یک مجموعه حفظ ارزشهای آن جاست و بطور قطع مجموعه تئاتر شهر مجموعه کوچکی نیست و وظیفه همه ما را سنگین می کند تا کارمان را درست انجام دهیم.
وی افزود: من متوجه هستم که در شرایط سختی هستیم هم از نظر اقتصادی که دیگر تئاتر در اولویت زندگی مردم نیست و هم همکاران و کارکنانی که در مجموعه تئاتر شهر کار می کنند، از یک طرف درگیر مشکلات اقتصادی و از جانب دیگر مشکلات تئاتر شهر هستند. مجموعه تئاتر شهر به نظر من شأن و منزلت بالایی دارد و ما موظف هستیم تا در حفظ این شأن و منزلت کوشا باشیم. همه ما عمرمان را در تئاتر گذرانده ایم، ما می توانستیم مثل بسیاری از آدم های دیگر به تفریحات خود و خوشگذرانی های خود بپردازیم اما از خودگذشتگی کردیم و برای تئاتر ماندیم؛ باور دارم امروز بیشتر از روز گذشته نیازمند این از خودگذشتگی هستیم.
مدیر مجموعه تئاتر شهر ضمن اشاره به دشواری های فعالیت در این مجموعه با عنایت به امکانات موجود توضیح داد: کار بسیار سختی است که با ۴ نفر مجموعه به این بزرگی را از نظر خدماتی رسیدگی کرد. من بعنوان یک مدیر اگر نیاز باشد جارو به دست بگیرم این کار را انجام می دهم و این برای من مهمست چون جایگاه تئاتر شهر مهمست.
وی با اشاره تلاش و تمرکز خود برای ساماندهی فیزیکی تئاتر شهر و آراستگی مجموعه در تمامی حوزه ها اظهار داشت: بطور حتم یکی از مهم ترین مواجهه ها در رابطه با مخاطبان فهیم هنرنمایش است که حتی می تواند در پوشش کارکنان عزیز و شریف مجموعه نیز مورد توجه قرار گیرد. اگر سختی و مشکلاتی داریم برای خودمان است و باید بین خودمان آنرا حل نماییم. پس دوست دارم که بعنوان یک همیار و دوست و رفیق به هم کمک نماییم تا وقتی که در این مجموعه هستیم موثر باشیم و اگر فردا روزی خواستیم برویم بگوییم اتفاقات خوبی در تئاتر شهر افتاد. بعد از همه شما عزیزان میخوام بیاییم تلاش نماییم و به همدیگر کمک نماییم. در این راه از مسئولان عالیرتبه وزارت ارشاد می خواهم فضایی را فراهم سازند که این اتفاق رقم بخورد چونکه تئاتر شهر بعنوان ویترین تئاتر کشور باید جایگاهی والا و بالا داشته باشد.
طاهری در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: بنده با بسیاری از همکاران حاضر در واحدهای مختلف تئاتر شهر از قبل آشنا هستم و بسیار متاثر می شوم که مجموعه بزرگ تئاتر شهر هنوز گرفتار مشکلات مختلف برای تهیه وسایل و ابزار کوچک است و این خیلی ناراحت کننده است، این مورد ناراحت کننده ای است که هنوز مسئله ایمنی تئاتر شهر حل نشده است. ما بطور قطع دست به دست هم خواهیم داد و اگر لازم باشد هزاران بار تقاضا می نماییم تا مشکلات حل شود. بنده حقیر تا وقتی که در این مجموعه باشم هزاران بار تقاضای خودرا به آقای نظری، معاونت هنری، وزارت ارشاد وسایر عزیزان می رسانم و بطور قطع پیگیر خواهم بود تا مشکلات این مجموعه حل شود.
مدیر تئاتر شهر اضافه کرد: وقتی زندگی ام را که مرور می کنم، می بینم سراسر چالش و سختی است و هر وقت خواسته ام آرامش داشته باشم خودم آن آرامش را به هم زده ام؛ اصولا ما هنرمندان هم اینطور هستیم، سالیان سال است هر کجا که می رویم به آرامش برسیم جوری تلاش می نماییم که آرامش به هم بریزد تا خودرا در زندگی امتحان و تلاش نماییم به منظور زندگی. اینجا هم همین گونه است و امیدوارم آنچه ما خواهیم باقی گذاشت راهگشا باشد و به بن بست برنخورد. وظیفه ماست از تمام هنرمندان شاخصی که سالیان سال برای تئاتر این کشور زحمت کشیده اند، قدردانی نماییم.
طاهری ضمن اشاره به برنامه های پیش روی خود اظهار داشت: باید اثری که در شأن تئاتر شهر است، در آن اجرا داشته باشد. ما در این سیستم و در این کشور و در این نظام وفادار هستیم و باید بدانیم که اگر مقرر است نقدی بکنیم آن نقد باید سازنده باشد.
طاهری ضمن اشاره به روند بازنگری آثار متقاضی اجرا در تئاتر شهر اظهار داشت: هنگامی که در شورای نظارت و بازنگری کنار وحید فخر موسوی بودم، تعجب کردم با وجود این که برنامه اجراهای مجموعه یک ساله بسته می شود اما باز هم تایید برخی آثار به علت کوتاهی برخی پدیدآورندگانشان به دقیقه نود می افتد و کارها با تعجیل انجام می شوند و دوستان هنرمند هم اصرار دارند در فرصتی محدود و به فوریت کارشان بازنگری شود. باید برای حل این معضل چاره اندیشی نماییم. نباید گرفتار این مشکل شویم که تنها ده روز یا پانزده روز به شورای نظارت و ارزشیابی فرصت دهیم که بعد مسائل آنچنانی برای مجموعه تئاتر رخ دهد. بطور قطع شورایی در تئاتر شهر گرد هم می آیند متشکل از اساتید، هنرمندان و بزرگان عرصه هنر تا نظارتی بر اجراها داشته باشد. هنرمندانی که برای اجرا در تئاتر شهر علاقه مند هستند باید متن هایشان را زودتر به دست ما برسانند که هم شورا وقت داشته باشد هم هنرمند و هم اثری ماندگار خلق شود. تقاضا می کنم از تمام همکاران که همراهی کنند و با من همراه شوند و با من همکاری کنند تا مسائل درونی تئاتر شهر ما را گرفتار نکنند.
وی در انتها هم اظهار داشت: بحث رفاقت با دوستانم در قسمت های مختلف تئاتر شهر بحثی جداگانه است. صادقانه تقاضا می کنم که با یکدیگر صادقانه همکاری نماییم ولی اگر خطا یا تخلف یا قصوری ببینم نسبت به متخلف گذشت نخواهم کرد و این مورد را پای تندی نگذارید بلکه پای جدیت بگذارید. از جناب نظری بعنوان مدیرکل هنرهای نمایشی هم تقاضا می کنم که در وهله اول به ما کمک کنند تا ابتدا در زمینه آراستگی فیزیکی و متحد الشکل کردن پوشش همکاران مجموعه مساعدت لازم را به عمل اورند تا چنین اقداماتی مقدمه ای برای تعریف هویت بصری مجموعه تئاتر شهر شود و از همین جا من این قول را می گیرم تا این اتفاق بیفتد و از همکارانم در تئاتر شهر تقاضا دارم که با من همکاری و همراهی کنند تا این مجموعه را تغییر دهیم و بهبود ببخشیم.
پس از صحبت های طاهری متن حکم مدیریت جدید مجموعه تئاتر شهر قرائت و توسط مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد به وی اهدا شد.
غلامرضا نعمتی معاون اجرائی اداره کل هنرهای نمایشی، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، سید وحید فخر موسوی شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی، پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج، جلیل رفیعی سرپرست تالار هنر، برخی از کارکنان مجموعه تئاتر شهر و اداره کل هنرهای نمایشی و برخی از هنرمندان همچون میهمانان مراسم تکریم و معارفه مدیریت مجموعه تئاتر شهر بودند.
منبع:

1401/03/02
11:55:16
0.0 / 5
567
تگهای خبر: اساتید , برنامه , تئاتر , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵