با ارائه پنج اثر؛

منابع اولین طرح کتاب خوان ماه در قرن جدید معرفی گردید

منابع اولین طرح کتاب خوان ماه در قرن جدید معرفی گردید

بلک بلاگ: منابع طرح کتاب خوان ماه فروردین 1401 با هدف تبیین منویات رهبر معظّم انقلاب برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه و ارتقای فضائل اخلاقی و فرهنگ عمومی در سطح کشور معرفی گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، منابع طرح کتاب خوان ماه فروردین ۱۴۰۱ با هدف تبیین منویات رهبر معظّم انقلاب برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، دسترسی همگانی به کتاب، لزوم معرفی کتاب های مفید برای پرورش فکری آحاد مختلف مردم جامعه و همین طور ارتقای فضائل اخلاقی و فرهنگ عمومی بوسیله مطالعه کتاب های مفید و فاخر، در سطح کشور معرفی گردید.
کتاب «کلاس اخلاق: مجموعه گفتارهای اخلاقی از عالم ربانی حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی (ره)»، نوشته احمد مجتهدی تهرانی است که توسط انتشارات کتابستان معرفت با ۳۶۰ صفحه انتشار یافته است که در این طرح است.
اخلاق بعد از اعتقادات دومین مبحث مهم در معارف اسلامی است که امروزه با بحث سبک زندگی و آرامش و زندگی موفق نیز ارتباط تنگاتنگی پیدا کرده است. در کتابِ کلاس اخلاق که گزیده ای است از فرمایشات عالم روشن ضمیر و معلّم اخلاق، مدرّس دلسوز و مردمی مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی، مخاطب از آنچه که روحش را آزار می دهد و نمی تواند آنرا به پرواز درآورد، رها می شود. وی دروس اخلاق را نزد مرحوم حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) و همین طور نزد عالم ربّانی و معلّم اخلاق حضرت حجّت الاسلام والمسلمین مرحوم حاج سیّدحسین فاطمی قمی بودند.

این کتاب با ارائه مطالب و موضوعات مختلف و متنوع، با روشی صمیمی و قابل فهم برای عموم مخاطبان راه رهایی از خودیت را گام به گام پیش می برد. موارد ذکر شده در این اثر ارزشمند، مسائل روزمره و دغدغه کسانی است که عزم بر خودسازی و تعالی روحی دارند. تنظیم هر مبحث در یک صفحه و قطع و اندازه سبک و مناسب کتاب، از خاصیت های ممتاز کتاب است که کار مطالعه را تسهیل نموده. خواننده با گشت و گذار در لیست به مباحث متنوعی نظیر تقوا چیست؟، ریشه ای درست بشویم، مبارزه با نفس، بیدارکردن دل با تفکر، شکر در وقت نعمت، سحرها بیدار شو، کمک به فرزند در خوب بودن، حقیقت سعادت و…، مواجه می شود و پاسخ سوالات خودرا می یابد.
مباحث کاربردی و خوش خوان کتاب، غفلت زداست و انسان را از زندگی روزمره جدا می سازد و با بیان شیوا و بهره گیری از تمثیل و داستان و آیات و روایات و اشعار، عطر معنویت را در روح می پراکند.
کتاب «یک فرار و هزار فرار (مجموعه در هوای انقلاب)»، نوشته مجید درخشانی در ۹۲ صفحه توسط انتشارات به نشر، کتاب های پروانه در طرح کتاب خوان حضور دارد.
سخن گفتن از انقلاب برای نوجوانان امروزی امری دشوار است و باید این موضوع، در قاب و قالبی زیبا ارائه شود. نوشتن از انقلاب بصورت رمان و داستان کمی کار را آسان تر می کند، چونکه نویسنده می تواند در ضمن روایت اصلی به موضوعات دیگری که برای نوجوان جذاب و مفید و آموزنده باشد بپردازد.

یک فرار و هزار فرار، رمانی است درحال و هوای انقلاب که از زبان پسر نوجوانی روستایی، با شور و حالی خاص در کنار دوستانش، اتفاقات مختلفی را تجربه می کند. نوجوانانی که مسائل و اتفاقات روزانه را تجزیه و تحلیل می کنند و در لابه لای جریان ها و حوادث مختلف به شناخت از خود می رسند. ارتباط با هم سالان، تقویت اعتماد به نفس، همراهی و همدلی با دوستان، تمرین شجاعت و جسارت و داشتن یه هدف مشترک در داستان های این مجموعه به چشم می خورد. وقتی رضا با دوستش علی و دیگر همکلاسی هایش بر سر موضوع شعار دادن در مراسم مدرسه بحث می کند و در توصیف این مساله و درگیری که بین بچه ها به وجود آمده نویسنده به خوبی توانسته مهارت های مختلفی را عرضه نماید.
درخشانی نویسنده کتاب، در سه داستان کوتاه با زبان و قلمی روان و شیرین توانسته حال و هوای روزهای قبل از انقلاب و تأثیر آن در نقاط مختلف کشور، حتی روستاها را با به تصویر کشیدن جزییات و توصیف شخصیت ها بیان نماید.
این کتاب در قطعی مناسب و با طراحی تصاویری ساده، اثری جذاب و خواندنی برای مخاطب پدید آورده است.
کتاب «عمو نوروز و پیرزن» نوشته اسدالله شعبانی، در ۳۲ صفحه توسط انتشارات فاطی انتشار یافته که در این طرح است.
فرهنگ و سنت های هر ملتی میراث و دارایی معنوی آن ملت است و آگاهی از این میراث گام نخست در جهت بهره برداری و ارتقای آن شمرده می شود. انسان ها از دیرباز رابطه ای عمیق با قصه ها و افسانه ها دارند. آن قدر که زیست بشر در هیچ زمانی بدون قصه و داستان نبوده است. تعدادی از قصه ها را از این حیث که بر پایه باورها و رسوم کهن یک سرزمین شکل گرفته و نسل به نسل و سینه به سینه نقل می شود ادبیات شفاهی می نامند. قصه زیبای عمو نوروز و بهار نیز نمونه موفق و شاخصی از این دست بشمار می رود که در نشر فاطمی و در مجموعه «قصه هایی از ادبیات شفاهی ایران» با نام «عمو نوروز و پیرزن» انتشار یافته است. ایرانیان از دیرباز بر طبق باوری کهن عمو نوروز را پیام آور بهار و سال نو می دانند. این باور در مغرب زمین نیز وجود دارد و شخصیت محبوب بابا نوئل را به شکلی عمومی تر و زنده تر در ذهن و خاطره مردم ساخته است. یکی از روش های زنده ماندن این رسوم و باورها نقل داستانی و نمایش آنها برای کودکان است.
تصویرگری زیبا و خلاقانه این کتاب به خوبی فضای روستایی ایران را با رنگ ها و نوری چشم نواز به نمایش می گذارد. در این داستان پیرزنی را می بینیم که هر سال در انتظار آمدن عمو نوروز روزهای نزدیک به عید را به خانه تکانی و تکاپو می گذراند، سفره هفت سین می چیند، موهایش را حنایی می کند و چارقد گلدار تازه اش را به سر می اندازد. او منتظر است، منظر رسیدن بهار و آمدن عمو نوروز و هر لحظه از زندگی ش در تلاش و حرکتی معنادار سپری می شود. داستان ضمن برخورداری از روایتی منسجم و گیرا به لحاظ تصویرگری یک اثر هنری نیز شمرده می شود که به خوبی توانسته از پس ارتباط گیری با مخاطب و انتقال مفاهیم عمیق سنتی و فرهنگی به مخاطب برآید. روستا، خشت و گل، معماری و خانه ایرانی، لباس ایرانی، نوروز و رسوم باستانی، نور، رنگ، حیات، پویایی، ستایش طبیعت، مهربانی و صلح از مهم ترین عناصر و نشانه های به کار رفته در متن و تصویر این داستان زیبا محسوب می شود.
کتاب «داستان قنات»، نوشته محمدرضا افضلی است که توسط انتشارات فنی ایران (کتاب های نردبان) در ۲۴ صفحه انتشار یافته است و در این طرح حضور دارد.
منابع طبیعی از مهم ترین سرمایه های ملی هر سرزمین بشمار می رود و حفظ و بهره گیری بهینه از آن نیاز به آموزش و فرهنگ سازی هوشمندانه دارد. آب، مایه و جوهره حیات است و این مساله بر کسی پوشیده نیست.
«قنات» ابتکار هوشمندانه مردم ایران زمین جهت استفاده از آب های زیرزمینی و تلاشی است در جهت رفع بحران های کم آبی در مناطق مرکزی و جنوبی کشور. در کتاب «داستان قنات» در سفری با کاوه و پدرش همراه می شویم و به روستایی در شهر یزد می رویم. کاوه که تا قبل از شروع سفر، خانه پدربزرگ را جایی سرسبز و پُر از دار و درخت تصور می کرد با دیدن بیابان های خشک و تپه های شنی در طول مسیر، همه نقشه هایی که برای بازی و تفریح در باغ پدربزرگ کشیده بود نقش برآب می شود. پدرش می گوید باغ پدربزرگ سرسبز و پر از درختان میوه است. اما کاوه باور نمی کند و می پرسد پدربزرگ وسط این بیابان خشک و بدون آب چطور می تواند باغی سرسبز داشته باشد! داستان هم با همین پرسش شروع می شود و تصور کودکان را به موضوع آب و کویر شکل می دهد. کاوه در این سفر پُر رمز و راز با قنات و عملکرد آن آشنا می شود. تصاویر رنگارنگ و زیبای این کتاب نیز در همنشینی با کلمات، داستان را جذاب تر و خواندنی تر کرده است.
آشنایی کودکان با مفهوم و ساختار قنات و اهمیت آن در مناطق کم آب، جغرافیا و ضرورت توجه به منابع آبی و صرفه جویی در مصرف آب، سبک زندگی ایرانی و آشنایی با فرهنگ و رسوم اقوام مختلف از مهم ترین مطالب این کتاب محسوب می شود. کودکان با مطالعه این داستان ضمن سفری همراه با کاوه و قطره های باران با روشی سنتی برای صیانت از آب آشنا می شوند.
کتاب «من کتاب نمی خوانم»، نوشته جاناتان الن و ترجمه نیلوفر امن زاده؛ در ۲۷ صفحه توسط انتشارات پرتقال انتشار یافته است که در طرح کتاب خوان حضور دارد.
خیلی خوب است که کودکان را از همان سالهای ابتدا با مفاهیم و شکل های مختلف کتاب خوانی آشنا نماییم. بلندخوانی و قصه گویی یکی از انواع جذاب و اثرگذار کتاب خوانی برای کودکان است که می تواند آنها را به شنیدن قصه و داستان و در آینده به مطالعه علاقمند کند. در کتاب «من کتاب نمی خوانم» کودکان با بچه جغدی آشنا می شوند که می خواهد برای عروسکش کتاب بخواند. او هنوز داستانش را شروع نکرده بود که جوجه ریزه از راه می رسد و می پرد بغلش تا داستان را بشنود. کم کم خواهرها و برادرهای جوجه ریزه هم از راه می رسند، دخترخاله ها و پسرخاله ها و همچنین همکلاسی های آنها …، همه آنها دوست دارند که در بغل بچه جغد بنشینند و به داستان گوش بدهند اما مگر چند نفر در بغل بچه جغد جا می شوند!؟ بدین سان بچه جغد زیر آن همه جوجه له می شود و دیگر دلش نمی خواهد کتاب بخواند! البته در ادامه اتفاقاتی می افتد که او از این ماجرا جان سالم به در می برد و… ادامه این داستان را می توانید با کودک ۲ تا ۴ سال خود در کتاب بخوانید.
این کتاب ضمن داستان جذاب و تصاویر بامزه ای که دارد، کودکان را با مقرارت یک برنامه قصه گویی، بلندخوانی گروهی و لزوم رعایت نظم در کارهای گروهی آشنا می کند.

1401/01/07
21:40:50
0.0 / 5
244
تگهای خبر: برنامه , داستان , رمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲