اسطوره های آسمانی 2،

اسطوره قمی که ۱۰ میلیون چینی زندگی او را خواندند

اسطوره قمی که ۱۰ میلیون چینی زندگی او را خواندند

قم راوی دفاع مقدس اظهار داشت: دنیا از هر چیزی به دنبال بهره برداری است به همین خاطر به دنبال حذف داستان شهید فهمیده از کتاب های درسی و یا شبهه دار کردن داستانش هستند، چونکه معرفی الگوهای استکبار ستیزی سبب تهدید منافع استکبار می شود.


تاریخ و تمدن ایران همواره سرشار از الگوها، اسطوره و افسانه هایی مانند آرش کمانگیر، رستم دستان، خرازی ها، همت ها و حججی هایی بوده که همیشه به آن افتخار کرده ایم؛ اما متأسفانه یا خوشبختانه گاهی از قهرمانانی که در نزدیکی مان هستند غافل شده ایم و حتی نسبت به آنان جبهه هم گرفته ایم و به جای آن بیشتر به اسطوره های سالهای دور علاقه نشان داده ایم.
بدیهی است که تفاوتی ندارد که این اسطوره ها برای کدام زمان یا کدام خطه این مرز و بوم هستند اما به دور از انصاف و جوانمردی است که مردمان هر دیار از قهرمانی که در همسایگی شان رشد کرده اند و با آنان هم نفس بوده اند بی خبر باشند.
قهرمانانی که گاهی در بهترین حالت برای مان در نام خیابان ها و کوچه ها خلاصه شدند و گاهی هم از تدبیر عجیب مسؤلان مربوطه، همان نام خیابان را هم وجود ندارد.
شهید محمدحسین فهمیده یکی از همین اسطوره ها است که در گزارش قبل هم بیان شد که چگونه در شهری که متولد شده و با فرهنگ و اندیشه آنان پرورش یافته، ناشناخته مانده است.
در این رابطه سردار حسین کاجی، راوی دفاع مقدس، در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: بیشتر از ۴۰ سال از شهادت محمد حسین فهمیده گذشته است؛ اما کمتر کسی می داند که این شهید ریشه و اصالت قمی دارد و در یکی از روستاهای قم به دنیا آمده است و دوران ابتدایی و اوایل راهنمایی را در قم گذرانده است.
وی افزود: قصه حسین فهمیده توسط یکی از مجروحین بیان می شود امام خمینی (ره) هم توسط یکی از خدمتکاران شان از ماجرا آگاه می شوند این گونه داستان این شهید رسانه ای می شود.
مدیر عامل موسسه حماسه یاران بیان نمود: دنیا از هر چیزی به دنبال بهره برداری است به همین خاطر به دنبال حذف داستان شهید فهمیده از کتاب های درسی و یا شبهه دار کردن داستانش هستند، چونکه معرفی الگوهای استکبار ستیزی سبب تهدید منافع استکبار می شود.
وی ضمن اشاره به این که امثال شهید محمد حسین فهمیده می توانند الگویی مناسب برای نوجوانان و دانش آموزان باشند، اظهار نمود: ترجمه کتاب شهید فهمیده در چین در کمتر از یک سال ۱۰ میلیون در میان دانش آموزان فروخته شده است.
راوی دفاع مقدس با اشاره به اینکه اسطوره ای چون شهید فهمیده که رهبر کبیر انقلاب ایشان را بعنوان رهبر کشور معرفی می کند، می تواند نقش مهمی در ذهنیت سازی به جوانان شهر ما داشته باشد، افزود: شهید فهمیده با به دل تانک زدن تبدیل به الگوهایی برای علی لندی شد که به دل آتش بزنند.
تفاوتی نمی کند تا چه اندازه به داستان شهید محمد حسین فهمیده شاخ و برگ داده شده باشد، چونکه امروزه شهید محمد حسین فهمیده یک شهید یا یک نماد جنگ نیست بلکه همانند رستم دستان و آرش کمانگیر تبدیل به اسطوره ملی شده است؛ و فراموش کردن امثال شهید فهمیده جفا در حق آنان نیست بلکه خیانت به خودمان و نسل آینده ای هست که بی خبر از ریشه و هویت واقعی شان در دنیای هزار راه و هزار رنگ رها می شوند.
بدیهی است که معرفی و برجسته کردن اسطوره های ملی وظیفه صاحبان قلم و مسئولین فرهنگی است چونکه حکیم طوس هم به زیبایی بیان می کند که «رستم یلی بود در سیستان، منش کردم چنین داستان».1400/08/20
13:34:30
0.0 / 5
494
تگهای خبر: داستان , رسانه , رمان , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲