حمید قزوینی نوشت؛

حلقه مفقوده وحدت

حلقه مفقوده وحدت

به گزارش بلک بلاگ ما مسلمانان (با هر سلیقه و مذهبی) هنوز نپذیرفته ایم که در مقابل باور مذهبی دیگری، راهِ تخطئه و تحقیر و تکفیر و سرکوب را نباید در پیش گرفت.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، حمید قزوینی مورخ و پژوهشگر حوزه تاریخ شفاهی و صاحب آثاری چون «یاران موفق: خاطرات آیت الله سیدمرتضی مستجابی»، «حدیث روزگار: خاطرات استاد سید هادی خسروشاهی»، «خاطرات محمدرضا حافظ نیا» و «من و آقاموسی: خاطرات آیت الله عبدالجلیل جلیلی از امام موسی صدر» در تازه ترین یادداشت خود به مسئله وحدت اسلامی پرداخته است. این یاداشت را در ادامه بخوانید:
آرزوی وحدت میان مسلمانان، قدمتی به درازای تاریخ اسلام دارد و خیلی از عالمان و اندیشمندان درباره آن به عرضه چاره پرداخته اند و بعضاً روش هایی را در دستور کار قرار داده اند که باعث تفرقه شده است. ظهور و بروز گفتمان سلفی گری و تلاش برای بازگشت به فرهنگ صدر اسلام با تخطئه همه مذاهب و یکپارچه سازیِ فکری و مذهبی مسلمانان از همین موارد است.
نگاهی به تلاش های مبتنی بر وحدت سیاسی، یا وحدت مذهبی، یا تعاملات تقریبی، نشان داده است که نقطه مطلوب بسیار دورتر از انتظارهاست. به نظر می آید حلقه مفقوده در این داستان، فقدانِ مدارای اخلاقی و مدارای معرفت شناختی در تعامل با دیگری است. یعنی ما مسلمانان (با هر سلیقه و مذهبی) هنوز نپذیرفته ایم که در مقابل باور مذهبی دیگری، راهِ تخطئه و تحقیر و تکفیر و سرکوب را نباید در پیش گرفت.
پذیرش دیگری و رواداری، مدارا و پرهیز از کوشش برای سیطره مذهبی، نه امری الحاقی یا تزئینی که عین زندگی طبیعی و انسانی است و تمدن بشری محصول همین نگاه است.

1400/07/30
23:39:55
0.0 / 5
494
تگهای خبر: داستان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳