نگاهی به اخبار رسانه های جهان

شكست انحصار واكسن آمریكا و روسیه آری، آلمان نه

شكست انحصار واكسن آمریكا و روسیه آری، آلمان نه

کرونا هنوز سوژه اصلی خیلی از رسانه های جهان است. آن هم در شرایطی که حالا مسئله در انحصار بودن مطرح است. در همین راستا «لوفیگارو»، روزنامه فرانسوی پرسیده است که آیا شکستن انحصار، به معنای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در جهان است؟ آمریکا و روسیه می گویند آری و آلمان می گوید نه.


آلبرت کوچویی ـ گوینده پیشکسوت رادیو ـ که هر روز با مرور تیترها و سرفصل های رسانه های جهان، مهم ترین اخبار دنیا را روایت می کند، مطلب بالا را عنوان کرده است.
به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، برخی اخبار امروز (۱۹ اردیبهشت ماه) روزنامه های جهان به شرح زیر است:
چند روزی است که درگیری نیروهای صهیونیست با مردم فلسطین در روز قدس، سوژه اصلی رسانه های جهان شده است. موضوعی که در کنار جریان واکسن کرونا الان بخش زیادی از اخبار رسانه ها را به خود مختص کرده است.
_ «گاردین»: شلیک گلوله به نمازگزاران فلسطینی
_ «لوفیگارو»: برخورد سخت و خونین در روز قدس
_ «ال موندو»: سخت ترین تنش خونین / ایران یورش سربازان را ضد فلسطینیان، محکوم کرد
_ «شلیک به نمازگزاران» عنوان نخست روزنامه «گاردین» است. بیشتر از ۲۵۰ فلسطینی در درگیری با سربازان اسرائیل مجروح شدند. بر اثر انفجار و آتش و دود در مسجدالاقصی، ۱۷ مامور مخفی و افسر پلیس اسرائیلی هم مجروح شدند. فلسطینی ها به محدودیت هایی که اخیرا بسیار افزایش پیدا کرده است، معترض هستند. سربازان اسرائیلی به فلسطینی هایی که با سنگ و پرتاب اشیا به مقابله می پرداختند، شلیک می کردند.
_ نگاه نخست بعضی از روزنامه های فرانسه هم به درگیری در بیت المقدس شرقی است. «لوفیگارو» نوشته است: بیشتر از ۱۸۰ مجروح فلسطینی از اعتراض و برخوردهای سخت و خونین در مسجدالاقصی به جا مانده است.
_ «لوموند» نوشته است: بیت المقدس شرقی، خاکی است که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ از اردن غصب و آنرا ضمیمه خاک خود کرد؛ موضوعی که مورد اعتراض اتحادیه اروپا هم هست. موج ناآرامی در هفته های اخیر، به برخورد خونین انجامید.
از طرفی کرونا هم هنوز سوژه اصلی خیلی از رسانه های جهان است. آن هم در شرایطی که حالا مسئله در انحصار بودن مطرح است. «لوفیگارو»، روزنامه فرانسوی پرسیده است که آیا شکستن انحصار، به معنای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در جهان است؟ آمریکا و روسیه می گویند آری و آلمان می گوید نه. از طرفی هند و آفریقای جنوبی می گویند با شکستن انحصار توان تولید بیشتر را دارند.
_ «لوموند»، روزنامه دیگر فرانسوی هم نوشته است: اردوغان منزوی الان رو به مصر و عربستان سعودی آورده تا روابط صدمه دیده اش را سامان ببخشد.
_ «لوفیگارو» در گزارشی دیگر با عنوان « ذخیره های سیاسی»، نوشته است: فرانسوا مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روی آخرین ذخیره های پس اندازش برای سال ۲۰۲۲ یعنی سال سرنوشت ساز برای انتخابات، حساب باز کرده است. رئیس جمهوری فرانسه در حال آماده کردن خود برای مقابله با مارین لوپن، رقیب قدرش، است. هرچند می گویند امانوئل مکرون تکتاز انتخابات فرانسه خواهد بود.
منبع:

0.0 از 5
1400/02/19
15:34:18
1001
تگهای خبر: رسانه , روزنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳