مسجد رهبر منتشر گردید

مسجد رهبر منتشر گردید

به گزارش بلك بلاگ «مسجد رهبر» نوشته مرتضی انصاری زاده كه تاریخ شفاهی مسجد كرامت است منتشر گردید. این مسجد از مساجد تأثیرگذار و كانون مبارزان انقلاب در شهر مشهد معرفی شده است.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، این کتاب در ۵۴۴ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰هزار تومان در انتشارات راه یار راهی بازار نشر شده است.
در پیش گفتار این کتاب درباره نسبت مسجد و انقلاب اسلامی چنین می خوانیم: «نسبت انقلاب اسلامی با مسجد، به تمام معنا ویژه و منحصربه فرد است. مسجد در انقلاب ایران هم رسانه است، هم مرکز تربیت نیرو، هم نهاد سازمان دهنده اجتماعی و هم محور بسیج سیاسی. هم محل دریافت رأی در انتخابات است و هم پاتوق اعزام به جبهه جنگ. خدمات متقابل مسجد و انقلاب در ایران، لیست مفصلی دارد که حتی گزارش آن هم در یک کتاب نمی گنجد... مطالعات صورت گرفته درباره نهاد مسجد در ایران و خصوصا در دوران انقلاب اسلامی، بسیار کمتر از آن چیزی است که لزوم و ظرفیت داشته است.»
همینطور در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: «مسجد رهبر»، گزارشی است از شکل گیری و فعالیتهای «مسجد کرامت» مشهد، در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع). این مسجد را که بعدها امام جماعتش، رهبر انقلاب اسلامی شد، می توان از جهات گوناگون نمونه ای ممتاز از الگوی فعالیت مسجدی در منظومه معرفتی آرمانی اسلام ناب معرفی نمود. «مسجد رهبر»، از یک سو این الگو را توضیح می دهد و از دیگر سو، مسیر رشد مشهد انقلابی را از چند دهه قبل از انقلاب اسلامی روشن می کند؛ مسیری که در آن، برخی دشواری ها و پیچیدگی های آمیختن سنت و روشن فکری، توده و نخبگان، دینداری و مبارزه آشکار شده است.»
بر طبق این گزارش، آیت الله خامنه ای، خودشان درباره حضورشان درباره مسجد کرامت در دیداری که سال ۶۳ با اعضای حزب جموری اسلامی داشتند، چنین می گویند: «آن روز مسجد کرامت، بزرگ ترین مسجد شبستانی مشهد بود. یعنی توی مساجد محله مشهد مسجد بزرگ تر از مسجد کرامت نبود. آن چنان جمعیت پر می شد توی این مسجد که جای یک نفر آدم هم واقعاً نبود. پس از نماز مغرب شروع می کردم به درس، سخنرانی نبود. درس بود. حالا می گویم چه کار می کردیم. آن قدر جمعیت زیاد می شد که پیش از آنی که من شروع بکنم - وسط نماز در مسجد را می بستند که دیگر نمی شد کسی وارد بشود. جمعیت متراکمی جمع می شد به جهت اینکه درس را گوش کنند، حالا درس چی بود؟ بنده آن جا هم حدیث، هم اعتقادات و هم نهج البلاغه تدریس می کردم؛ با تخته سیاه. خود شیوه کار برای مردم جاذب بود. حالا یک عده البته می آمدند تماشا کنند از این چند هزار آدم مثلاً. اما یقیناً درصدی هم می آمدند واقعاً یاد بگیرند و آموزش ببینند و یادداشت می کردند. توجه کردید؟ من امتحان کردم دیدم که شیوه درس گفتن اگر چنانچه با ابتکار، با نوآوری، با انگیزش، با بیان خوب و با عمده تر از همه، «محتوا» همراه باشد، توی آن یک چیزی باشد، همین جور لفاظی نباشد، جاذبه پیدا خواهد نمود.»
به قول ناشر، تحقیق و مصاحبه های این کتاب را که از سال ۱۳۸۸ شروع شده، به ترتیب حسن سلطانی، سیدمحمدامیر احمدی طباطبایی و احمد عسگری برعهده داشته اند و طی آن با بیشتر از ۷۰ تَن از مرتبطان مسجد کرامت مصاحبه صورت گرفته و هزاران سند مطالعه شده است.


5.0 از 5
1399/09/01
22:30:02
1185
تگهای خبر: تدریس , خدمات , رسانه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴