یك هفته با كتاب؛

اخباری از نمایشگاه كتاب فرانكفورت و فراخوان های جوایز ادبی داخل

اخباری از نمایشگاه كتاب فرانكفورت و فراخوان های جوایز ادبی داخل

حذف بخش فیزیكی و حضوری امسال نمایشگاه كتاب فرانكفورت و انتشار 3 فراخوان از جوایز و جشنواره های ادبی داخل كشور همچون مهم ترین خبرهای حوزه كتاب و نشر در این هفته اند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: صعود تعداد خبرهای گزارش «یک هفته با کتاب» از 4 به 11 خبر نویدبخش بازگشت هفته های بهتر و پرخبرتر حوزه کتاب و نشر است. هفته گذشته که دومین هفته شهریور 99 بود، گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر، تنها 4 خبر مهم داشت و این تعداد، این هفته به 11 خبر رسیده است.
بین خبرهای این هفته، 4 خبر از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 2 خبر از سازمان اسناد و کتابخانه ملی و 2 خبر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستند و باقی اخبار هم از نهادهایی چون مرکز فرهنگی شهر کتاب، دفتر نشر فرهنگ اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستند. بین 11 خبر این گزارش همچنین، 3 خبر مربوط به انتشار فراخوان های جوایز و جشنواره های ادبی هستند.
در ادامه مشروح گزارش اخبار برگزیده کتاب و نشر را در سومین هفته شهریور 99 از نظر می گذرانیم؛
تسویه حساب معاونت فرهنگی ارشاد با کتابفروشی های تابستانه کتاب
ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران روز یکشنبه ۱۶ شهریور از تسویه حساب با کتابفروشی های عضو طرح تابستانه کتاب ۹۹خبر داد و اظهار داشت: باتوجه به تاکید سیدعباس صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تسویه حساب بموقع با کتابفروشی های عضو طرح تابستانه کتاب۹۹، این موسسه در حداقل زمان بعد از اختتام طرح و ظرف مدت ۱۱روز کاری با ۷۷۳ کتابفروشی تسویه حساب کرد. حذف بخش فیزیکی و حضوری نمایشگاه فرانکفورت
طبق خبری که چهارشنبه این هفته انتشار یافت، بخش فیزیکی و حضوری هفتاد و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت امسال به سبب محدودیت های سفر ناشی از بیماری همه گیر کرونا کنسل شد.
در این خبر اعلام گردید محدودیت های ناشی از ویروس کرونا مانع از حضور بموقع خیلی از کشورها در محل نمایشگاه می شود. علاوه بر این، الزامات قرنطینه ای که از روز اول اکتبر ۲۰۲۰ اعمال می شود شرکت غرفه داران اروپایی و سایر بازدیدکنندگان از کشورهای مختلف را حدودا نا ممکن ساخته است. دعوت خانه کتاب برای ثبت نام بخش دیجیتال نمایشگاه فرانکفورت همین طور روز دوشنبه این هفته بود که مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از ناشران فعال، تشکل های صنفی نشر، نهادها، مؤسسات و آژانس های ادبی سراسر کشور جهت شرکت در بخش دیجیتال هفتاد و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت با شعار (دیجیتال هوشمندانه) دعوت کرد. انتصاب دبیران علمی کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال سه خبر پیشین مربوط به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه اش خانه کتاب و ادبیات ایران بودند. چهارمین خبر مهم این هفته که مربوط به این نهاد می شود، انتصاب دبیران علمی کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال با حکم وزیر ارشاد بود.
به سبب این خبر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکامی جداگانه، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد و احمدعلی حیدری را بعنوان دبیران علمی سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را منصوب نمود. امضای تفاهم نامه همکاری کتابخانه ملی و استانداری قزوین
در یکی از اخبار دیگر روز دوشنبه، اعلام گردید تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و استانداری قزوین، با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به امضا رسید.
در این تفاهم نامه بر همکاری طرفین برای تقویت منابع، فرصت های علمی، فرهنگی و پژوهشی، جمع آوری، حفظ و پردازش اسناد ملی استان قزوین در مرکز اسناد و کتابخانه ملی این استان تاکید گردید. اهدای ۴۸ مجموعه سند دوران صفویه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی خبر دیگری که این هفته از کتابخانه ملی انتشار یافت، به نقل از سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی بود که از اهدای ۴۸ مجموعه سند نظیر فرمان های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی به این نهاد آگاهی داد. وی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۴ تا سال قبل بیش از ۴۸ مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهدا شده است. تجهیز سی وپنج کتابخانه عمومی تهران به تجهیزات به روز نخستین خبر مهم از نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این هفته، تجهیز 35 کتابخانه عمومی استان به تجهیرات روز بود که به نقل از محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران منتشر گردید. به سبب اطلاعات مندرج در این خبر، ۳۵ دستگاه کامپیوتر و ۱۳ دستگاه لپ تاپ با اعتباری بیش از ۶ میلیارد ریال خریداری و در سطح کتابخانه های عمومی و سیار استان تهران توزیع شد. انتشار فراخوان اولین جشنواره کتاب خوان و رسانه روز سه شنبه ۱۸ شهریور بود که مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و دبیر اولین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» از برگزاری این جشنواره امسال آگاهی داد و با بیان جزئیات فراخوان این رویداد اظهار داشت: این جشنواره در سال پایانی قرن با موضوعات «کتابخانه»، «کتابدار»، «کتاب خوان»، «اهدای کتاب»، «کتابخانه و خانواده»، «مسئولیت اجتماعی نهاد کتابخانه های عمومی کشور»، «ترویج فرهنگ مطالعه»، «برگزاری محافل تخصصی در طول سال با رویکرد مورد نیاز ملی و استانی» مانند «محافل ادبی»، «فضای مجازی و کتابخانه»، «توجه به نقش آموزش در کتابخانه های عمومی» و... برگزار می گردد انتشار فراخوان دهمین دوره جایزه دکتر مجتبایی فراخوان دهمین دوره جایزه دکتر فتح الله مجتبایی هم که هرسال در دی ماه به بهترین پایان نامه دکتری رشته های ادیان وعرفان و زبان وادبیات فارسی، اهدا می شود، این هفته توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب منتشر گردید. انتشار فراخوان جشنواره داستان کوتاه خاتم فراخوان ششمین جشنواره خاتم با موضوع داستان و روایت داستانی با الهام از خاصیت های شخصیتی و سیره ی حضرت رسول خدا (ص) هم یکشنبه این هفته منتشر گردید. آغاز دهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو طبق خبر دیگری که مثل خبر تسویه حساب تابستانه کتاب، روز یکشنبه ۱۶ شهریور انتشار یافت، دهمین دوره آموزش زبان فارسی در دو مقطع ابتدایی و میانی به صورت حضوری و با رعایت دستورهای بهداشتی در مرکز آموزش زبان فارسی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو شروع شد.

1399/06/20
11:51:51
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: جایزه , جشنواره , خرید , داستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲