یادداشت مهمان

اسلام هراسی و راهبردهای مقابله با آن

اسلام هراسی و راهبردهای مقابله با آن

توهین به مقدسات مسلمانان و اسلام هراسی پدیده جدیدی نیست و غرب بعد از فروپاشی شوروی و افزایش گرایش به اسلام در خیلی از كشورهای غربی، به شكل گسترده ای آنرا در دستور كار خود قرار داده است.گروه فرهنگ، اکبرنصراللهی، رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه
«شارلی ابدو» همزمان با رسیدگی به پرونده حمله ۵ سال پیش به دفتر این نشریه با تیتر «همه چیز به خاطر این» مجدداً کارتون های اهانت آمیز به پیامبر گرامی اسلام را منتشر نموده است.
در حمله مشکوک به دفتر این نشریه و چند حمله مشابه چند روز بعد آن در سال ۲۰۱۵ که پس از لجبازی شارلی ابدو در انتشار باردیگر کاریکاتور موهن صورت گرفت، چند نفر همچون ژان کابوکاریکارتوریست موهن کشته شدند.
ژان ماری لوپن، رهبر سابق حزب جبهه ملی فرانسه در همان زمان این حمله را کار خدمات مخفی غرب دانست.
بی تردید این نوع حملات مشکوک و همین طور ادامه اقدامات توهین آمیز به مسلمانان، لجبازی، تحریک آمیز و خطرناک و احتمالاً تحریک مسلمانان برای اقدامات خشن، تقویت گفتمان و راهبرد اسلام هراسی، بهره برداری صهیونیست ها و گروه های افراطی ضداسلامگرایان همچون اهداف آن بود و است.
توهین به مقدسات مسلمانان و «اسلام هراسی» پدیده جدیدی نیست و غرب بعد از فروپاشی شوروی و افزایش گرایش به اسلام در خیلی از کشورهای غربی، به شکل گسترده ای آنرا در دستور کار خود قرار داده است.
انتشار کاریکاتورهای موهن در نشریات مختلف دانمارکی، تهیه و انتشار فیلم های مختلف همچون «فتنه»، رستلر و «بی گناهی مسلمانان» و کاریکاتور موهن درباره پیامبر گرامی اسلام (ص) در نشریه فرانسوی «کلوزر» و انتشار مکرر کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر رحمت و مهربانی در نشریه شارلی ابدو از نمونه های آن است.
در این خصوص خصوصاً راه های مقابله با راهبرد اسلام هراسی غرب چند نکته مهم وجود دارد:

۱- غرب ادعا می کند آزادی بیان از ارکان لیبرال دموکراسی است و نمی توانند «آزادی بیان» را محدود کنند و جلو این اقدامات را بگیرند. اما نمونه های زیادی وجود دارد که نشان میدهد که غرب در این خصوص «برخورد دوگانه» می کند.
فقط یک نمونه آن در همین نشریه برکناری موریس سینت اسنثت؛ به نوشته روزنامه تلگراف انگلیس در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۹، سینت، کاریکاتوریست شارلی ابدو، به سبب انتشار مطلبی و نقل لطیفه ای در مورد پسر نیکولاسارکوزی، نخست وزیر وقت فرانسه، برکنار شد"؛ جرم موریس برانگیختن نفرت مقابل یهودی ها اعلام گردید.
غیرقانونی و ممنوع بودن انتقاد از همجنسگرایی و اظهارنظر، سوال و تحقیق و تردید درباب هولوکاست
در برخی کشورهای غربی از دیگر نمونه های برخورد دوگانه با آزادی و حقوق بشر است؛ انتقاد از هولوکاست در فرانسه تا یک سال زندان و حدود سه هزارفرانک جریمه دارد.

۲- توهین به ادیان مختلف، غیراخلاقی و خلاف قوانین بین المللی همچون بند ۳ ماده ۱۹ و ۲۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی است. در بند ۳ ماده ۱۹، حق آزادی بیان نامحدود نیست و باید به حقوق حیثیت دیگران و حفظ نظم عمومی توجه گردد. در ماده ۲۰ همین میثاق، تبلیغ برای جنگ و ترغیب کینه ورزی از هر نوع ملی، مذهبی و نژادی ممنوع می باشد. علاوه براین مواد، در اعلامیه حقوق بشر ملل متحد مصوب ۱۹۴۸، اعلامیه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ۱۹۹۶، بیانیه اجلاسیه سران سازمان ملل متحد در ۱۲ دسامبر ۲۰۰۳ و بیانیه مصوب اجلاسیه دوربان سال ۲۰۰۳ نیز بندهایی به محکومیت توهین به ادیان و چهره های آسمانی اختصاص یافته است.

۳- نخبگان و مسلمانان باید با بهره گیری از ظرفیت های مختلف، مستند و پیوسته، مرز خودرا از این نمایندگان جعلی جدا کنند و ریشه های تروریسم را خود بشناسند و به دیگران بشناسانند. افزایش سواد رسانه ای، مخاطبان را در مقابل تبلیغات ضداسلامی رسانه های غربی واکسینه می کند.

۴- رسانه های غربی در چنین مواردی از تاکتیک هایی مانند « تعمیم» بهره برده و اقدامات «القاعده، داعش، طالبان » را به عموم مسلمانان تعمیم می دهند. برای مقابله با این تاکتیک لازم است تفاوت القاعده و داعش و طالبان با اسلام و مسلمانان راستین بیان و نقاط قوت تمدن اسلامی بزرگنمایی شود. ضمن اینکه از تاکتیک های حساسیت زدایی، تقدم و تاخر، دربانی، تحریف و ترس رسانه های غربی نیز نباید غافل بود.

۵- مسلمانان و رسانه های کشورهای اسلامی ضمن اینکه باید به وظایف خود در قبال این اقدامات موهن عمل کنند، نباید ناخواسته در راه اهداف استراتژیست های ضد اسلامی غرب گام بردارند. یکی از اهداف و محتوای مصرح در اهانت های مختلف (فیلم، کاریکاتور و…) به پیامبر رحمت (ص) و انعکاس واکنش های مسلمانان، نسبت دادن خشونت و بی منطقی به مسلمانان و اسلام هراسی است. در پوشش خبری اعتراضات مسلمانان از نشان دادن چهره ها و اقدامات خشن و غیرمعقول خودداری و با برجسته کردن تصاویر منظم، شعارهای منطقی، مصاحبه ها و تظاهرات علما، دانشجویان و فرهیختگان و افراد آرام، منطقی و باخبر و استناد به قوانین بین المللی، هوشیاری کشورهای اسلامی به تصویر کشیده شود و اجازه داده نشود غربی ها، هم اهانت و هم اینکه خودرا مظلوم معرفی کنند.

۶- معمولادر پوشش اخبار کشورهای اسلامی و مسلمانان، ارزش خبری «برخورد» غالب است، که باید با واقع نمایی و بزرگنمایی اقدامات مثبت این کشورها و کوچک نمایی جنگ، خشونت و درگیری و اختلافات آنها، اصل توازن در پرداخت به ارزش های خبری رعایت شده و شعارها و باورهای حقوق بشری مسلمانان (مثل فرهنگ صلح، قانونمداری، نوع دوستی، بخشش و…) ترویج شود.

1399/06/14
17:33:45
5.0 / 5
1825
تگهای خبر: خدمات , رسانه , روزنامه , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳