مجموعه اشعار محمد رضا آقاسی منتشر گردید

مجموعه اشعار محمد رضا آقاسی منتشر گردید

به گزارش بلك بلاگ كتاب شمع بیت المال را خاموش كن نام اثر جدید حسن قرایی است كه با محوریت گزیده اشعار زنده یاد محمد رضا آقاسی جمع آوری و توسط انتشارات شهید كاظمی روانه بازار شد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، در تاریخ ادب فارسی، شاعران زیادی با عنوان «مردمی» قلمداد می شوند. ولی در دوره ی معاصر، بخصوص پس از مشروطه، که شعر اجتماعی تر می شود دیده نشده که صاحب نظران حوزه ادب فارسی در مورد شاعری این چنین بگویند و راجع به او این گونه روایت کنند؛ "آقاسی را به سازمان تبلیغات مشهد دعوت کردیم. سالن اجتماعات آن جا ششصد نفر بیشتر ظرفیت نداشت. با حضور آقاسی، آن سالن اجتماعات مملو از جمعیت می شود و سه طبقه پر می گردد. سازمان تبلیغات از مشتاقان شعر او تا آن جا که از ترس فروریختن ساختمان ۲ آتش نشانی را در جریان قرار می دهد. از خصوصیت هایی که در چشم انداز رنگین کمانی شعر آقاسی قابل درنگ است «اعتراض» است و «اعتراض»! اعتراض در چارچوبی عقلایی. اغلب اعتراض های این شاعر دردمند، با روحیه انقلابی اش گره می خورد. حاصل این گره خورد گی تحسین آمیز «شیعه نامه» را رقم زده است که مثنوی می زند؛ در گزیده شعر «شمع بیت المال را خاموش کن» توجه نگارنده بر شعرهای مردمی و اجتماعی آقاسی است. یافتن شعرهای آقاسی از کتاب های دیگر و شنیدن همه ی اشعار او و گزینش آنها کار صعبی است؛ ولی علاقه نویسنده برای شناساندن یکی از شاعران خوب این روزگار کار را راحت کرده است. برشی از کتاب: دوستی نقل می کرد در مجلسی نشسته بودیم که کارمندان شهرداری و شهرداران آنجا جمع بودند. آقاسی رفت پشت تیریبون، نخستین شعری که خواند این بود؛
سرافرازان برای سرفرازی
لزوم دارد آیا برج سازی؟ و می گفت می دیدم یکی یکی افراد از صف اول دارند بلند می شوند و بیرون می روند! آقاسی شعر را به دقیقه حالا، با عنایت به شرایط فرهنگی-اجتماعی می سرود. اگر قدری بیشتر در شعر آقاسی غور نماییم این مواقع شعرش به یک سخنرانی حماسی هنرمندانه تبدیل می شود. کتاب "شمع بیت المال را خاموش کن" نام اثر جدید حسن قرایی است که با محوریت گزیده اشعار زنده یاد محمد رضا آقاسی جمع آوری و در قطع پالتویی و ۱۱۰ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است. حسین قرآیی پیشتر با آثاری چون "دلت را خانه ما کن"، "در جست و جوی مهتاب"، "از مشهد تا ژوهانسبورگ" و… به جامعه کتابخوان معرفی شده است. علاقمندان جهت تهیه این کتاب با تخفیف ویژه می توانند از راه سایت nashreshahidkazemi.ir یا ارسال نام کتاب به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ اقدام نمایند.

1399/05/29
13:55:56
5.0 / 5
1611
تگهای خبر: سایت , فرهنگی , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲