آمپارو داویا چهره ادبیات فانتزی آمریكای لاتین درگذشت

آمپارو داویا چهره ادبیات فانتزی آمریكای لاتین درگذشت

بلك بلاگ: نویسنده سرشناس مكزیكی كه از مهم ترین چهره های ژانر فانتزی آمریكای لاتین بود در 92 سالگی از دنیا رفت.به گزارش بلک بلاگ به نقل از ال یونیورسال، آمپارو داویا نویسنده اهل گروه بومی های زاکاتکو مکزیک و نویسنده «درخت های وحشت زده» و «میزبان» که بعنوان یکی از مهم ترین چهره های ژانر فانتزی هم در مکزیک و هم در آمریکای لاتین شناخته می شد، در ۹۲ سالگی از دنیا رفت.
محققان ادبی اغلب او را در زمره افراد بزرگ دیگری همچون خورخه لوییس بورخس، خوان خوزه آرئولا، گوادالوپه دوئنیاس و اینیس آردوندو قرار می دهند.
دو سال پیش، داویا در مراسمی که به مناسبت جشن ۹۰ سالگی او برگزار شده بود اظهار داشته بود: «به نوشتن ادامه می دهم. می خواهم شعرهای کوچک منتشر کنم، شعرهایی از روز گذشته و امروز. می خواهم پروفایل هایی منتشر کنم که متنوع هستند. یکی از آنها درباره زاکاتکاها و دیگری درباره مرگ خودم است.»
انستیتو ملی هنرهای برتر و ادبیات مکزیک در سال ۲۰۱۸ برخی از آثار داویا را به نمایش گذاشت. رئیس آن اگزیویر ویاروتیا این نویسنده را بعنوان یکی از چهره های اثرگذار بر نسل های جوان تر خطاب کرده بود.
او اظهار داشت: «خیلی خوشحالم که حالا جوانان به نوشتن در انواع مختلف ژانرهای ادبی روی آورده اند. ادبیات خوب فقط بر پایه هوش خالص نیست. من به هوش خالص باور ندارم، مسلماً به وارد کردن حس به داستان ها باور دارم و این کاری است که داویا می کرد.»
تعداد کتاب هایی که داویا نوشته خیلی زیاد نیست اما تمام آنها شناخته شده هستند. اولین اثر او یک کتاب شعر به نام «مرثیه هایی زیر ماه» بود که سال ۱۹۵۰ نوشته شد. کتاب «تفکر در ساحل رویاها» محصول سال ۱۹۵۴ و «پروفایل تنهایی ها» نوشته سال ۱۹۵۵ دیگر آثاری هستند که وی در شهر زادگاهش یعنی پینیوس نوشت.
بعد از نقل مکان کردن به مکزیکوسیتی او به سبک نگارش روایت گرایانه تر رو آورد و در سال ۱۹۵۹ کتاب «زمان نابودشده» را نوشت. پس از آن او «موسیقی مستحکم» را در سال ۱۹۶۴ منتشر نمود و با «درخت های وحشت زده» در سال ۱۹۷۷ به کارش ادامه داد. این اثر موفق به کسب جایزه نویسندگان اگزیویر ویاروتیا شد.


منبع:

1399/02/05
21:13:26
5.0 / 5
3082
تگهای خبر: جایزه , داستان , ژانر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱