معرفی كتاب

تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار غلامپور

تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار غلامپور

بلك بلاگ: كتاب جوانان اهواز زنده اند جلد اول از كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار احمد غلامپور است. این كتاب از 15 گفتگو تشكیل شده كه شامل سه دوره از زندگی سردار غلامپور می شود.به گزارش بلك بلاگ به نقل از مهر، كتاب «جوانان اهواز زنده اند» جلد اول از كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار احمد غلامپور است. این كتاب از ۱۵ گفتگو تشكیل شده كه شامل سه دوره از زندگی سردار غلامپور می شود: دوره كودكی تا انقلاب اسلامی، دوره بعد از انقلاب اسلامی تا وقوع جنگ تحمیلی و دوره هجوم ارتش عراق تا آزادسازی خرمشهر. نخستین جلسه گفتگو با سردار غلامپور در ۲۷ مرداد سال ۱۳۸۸ در مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزارشده است.
سردار احمد غلامپور در سال ۱۳۳۵ در خانواده ای پرجمعیت در جنوب اهواز به دنیا آمد و در دوران كودكی و نوجوانی علاقه بسیار زیادی به فوتبال داشت. وی در دوران دبیرستان با مسائل اعتقادی و سیاسی آشنا شد و دوستی و معاشرت با افرادی كه در مسجد فعالیت می كردند، وی را به عرصه‌ی مبارزه سوق داد. غلامپور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت سپاه پاسداران درآمد و با شروع جنگ تحمیلی، به محور سوسنگرد رفت و مسئولیت عملیات را برعهده گرفت. وی در دوره‌ی مقاومت در مقابل تجاوز ارتش عراق و عملیات های سال اول جنگ، حضوری فعال و مؤثر در جبهه ها داشت. وی پس از مدتی به اهواز فراخوانده شد و در پایگاه منتظران شهادت (گلف) در كنار فرماندهان اصلی جنگ ازجمله رحیم صفوی، غلامعلی رشید و حسن باقری قرار گرفت و تجربه ها و توانمندی هایش افزایش پیدا كرد.
در عملیات فتح المبین، او جانشین مجید بقایی در قرارگاه فجر بود و همزمان با این عملیات، مسئولیت آماده سازی منطقه عملیاتی بیت المقدس (عملیات آزادسازی خرمشهر) را نیز بر عهده گرفت. وی سپس با دستور محسن رضایی، فرماندهی قرارگاه قدس را در عملیات های بیت المقدس و رمضان بر عهده داشت.
مجید مختاری برگزاركننده جلسات گفت و گو است كه خود از راویان دوران دفاع مقدس است. وی در هر گفتگو با اشاره به اسناد و مدارك و گزارش های موجود در دفاتر راوی، سؤالاتی را از سردار غلامپور پرسیده است و اهتمام كرده تا مسائل و اتفاقات را با طرح سوالات و پاسخ توسط راوی برای مخاطب روشن و تبیین كند.
متن كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت احمد غلامپور بطور سلیس و روان است و با مطالعه كتاب، وقایع مطرح شده در ذهن مخاطب به تصویر كشیده می شود. قرار گرفتن چكیده مطالب در ابتدای هر فصل از خاصیت های كتاب تاریخ شفاهی سردار غلامپور است بطوریكه خواننده با آنچه مقرر است بخواند آگاه می شود. همین طور درانتها هر فصل ضمیمه های مربوط به آن نیز آورده شده است.
برای دسترسی سهل مخاطبان درانتها كتاب نمایه تعبیه شده است. در جای جای كتاب بمنظور مستند محور بودن آن، تصاویر و اسنادی كه به آنها در متن اشاره شده به معرض نمایش گذاشته شده است.
كتاب تاریخ شفاهی سردار غلامپور مشتمل بر ۳۸۶ صفحه است و توسط انتشارات مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سال ۱۳۹۸ منتشر و با قیمت ۳۵ هزار تومان روانه بازار شده است.
وجه تسمیه عنوان كتاب یعنی «جوانان اهواز زنده اند» را می توان در قسمتی از كتاب دید كه می خوانیم: «لشكر ۹ عراق روز نهم جنگ به حمیدیه در ۱۵ كیلومتری اهواز رسید. این لشكر اگر موفق می شد از حمیدیه بگذرد، پس از الحاق با لشكر ۵ وارد اهواز می شد و شهر سقوط می كرد. آیت الله بهشتی با گزارشی كه از شمخانی و دیگران گرفته بود، متوجه شده بود كه اهواز به زودی سقوط خواهدنمود. ایشان پیش امام رفته و گفته بود بچه ها نگران سقوط اهوازند. امام پاسخ داده بودند كه «مگر جوانان اهواز مرده اند؟» این پیام كه بوسیله شمخانی به بچه ها رسید، خون همه را به جوش آورد و عده ای از جوانان اهواز به فرماندهی غیور اصلی رفتند و به عراقی ها شبیخون زدند و آنها را ده ها كیلومتر عقب راندند.»منبع:

1398/11/09
20:36:00
5.0 / 5
4523
تگهای خبر: رمان , فراخوان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴