یك هفته با كتاب؛

اخباری از نمایشگاه و جایزه كتاب سال در هفته كم خبر كتاب

اخباری از نمایشگاه و جایزه كتاب سال در هفته كم خبر كتاب

به گزارش بلك بلاگ هفته ای كه گذشت با وجود اخبار كم مهم و اثرگذار حوزه كتاب، دو خبر از نمایشگاه كتاب تهران و دو خبر از جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران را در بر می گرفت.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش این هفته «یك هفته با كتاب» دربرگیرنده تنها ۸ خبر مهم از اخبار حوزه كتاب نشر ایران و جهان است. یك دلیل این كم خبری شاید تعطیلی روز چهارشنبه ۹ بهمن باشد اما تا قبل از چهارشنبه هم تعداد رویدادهای مهم این هفته، در حوزه كتاب و نشر كم بود.
در حالی كه گزارش هفته گذشته با تیتر «زمزمه تعطیلی كتابفروشی ها و گمانه زنی برای رئیس جدید كتابخانه ملی»، ۱۲ خبر را شامل می شد، گزارش این هفته تنها ۸ خبر مهم را در خود جا داده است. با این وجود گزارش هفته گذشته، هیچ خبر مهم بین المللی و خارجی نداشت اما گزارش این هفته دو خبر از حوزه بین الملل دارد كه هردو از كشور فرانسه هستند.
از ۶ خبر باقی مانده گزارش هم كه رویدادهای داخلی را شامل می شوند، دو خبر مربوط به نمایشگاه كتاب و دو خبر هم درباره جایزه كتاب سال است. دو خبر دیگر هم درباره یك مراسم رونمایی كتاب و اعلام نامزدهای اولیه جایزه ادبی احمد محمود هستند.
در ادامه مشروح گزارش كوتاه مرور اخبار كتاب و نشر را در این هفته از نظر می گذرانیم؛
معرفی بانك عامل این دوره نمایشگاه كتاب
مدیرعامل بانك صادرات ایران قبل از ظهر دوشنبه ۷ بهمن با حضور در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با امضای تفاهم نامه ای با محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد این بانك را بعنوان بانك عامل نمایشگاه كتاب تهران و نمایشگاه های استانی كتاب در سال ۱۳۹۹ معرفی نمود.
آغاز ثبت نام ناشران برای حضور در نمایشگاه كتاب
ثبت نام ناشران داخلی برای حضور در دوره پیش روی نمایشگاه كتاب تهران هم از ساعت ۱۰ بامداد روز سه شنبه ۸ بهمن شروع شد. این خبر را مهدی اسماعیلی راد معاون اجرایی نمایشگاه داد و گفت ناشران برای ثبت نام باید به سایت نمایشگاه كتاب رجوع كنند.
رونمایی از پوستر جایزه كتاب سال
پوستر سی و هفتمین دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هفتمین دوره جایزه جهانی كتاب سال، هم ظهر دوشنبه این هفته با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیكنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه كتاب، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد دبیر علمی جایزه كتاب سال، علیرضا كرمی طراح پوستر و علی علیمحمدی مدیر جشنواره های فرهنگی موسسه خانه كتاب، در محل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.
معرفی نامزدهای نهایی تاریخ و جغرافیای كتاب سال
خبر دیگری كه این هفته از جایزه كتاب سال انتشار یافت، این بود كه دبیرخانه این رویداد، ۱۳ كتاب دو گروه تاریخ و جغرافیای این جایزه را معرفی نمود.
معرفی نامزدهای اولیه جایزه احمد محمود
دبیرخانه جایزه احمد محمود هم این هفته در چارچوب دو خبر مستقل، نامزدهای اولیه بخش رمان و مجموعه داستان این جایزه را معرفی نمود.
نامزدهای اولیه این جایزه با رای عموم مخاطبان انتخاب می شوند.
برگزاری مراسم رونمایی از كتاب خاطرات محسن رفیقدوست
مراسم رونمایی از كتاب «خاطرات سردار محسن رفیق دوست» عصر یكشنبه این هفته، با حضور شخصیت های سیاسی و نظامی در مجموعه باغ كتاب تهران برگزار گردید.
انتصاب رئیس جدید آكادمی گنكور
این هفته همینطور دیدیه دكواین بعنوان رئیس جدید آكادمی گنكور فرانسه انتخاب گردید. او بعد از این انتخاب گفت مهم ترین هدفش این است كه به منظور تقویت زبان فرانسوی بتواند به بین المللی تر شدن این جایزه كمك نماید.
دكواین كه زاده ۱۳ مارس ۱۹۴۵ در بولونی-بیانكور است، جایگزین برنادر پیوو می شود. پیوو از یكم ژانویه سال جاری بازنشسته شد.
درگذشت نویسنده فرانسوی
این هفته همینطور هوبر مَنگارلی نویسنده فرانسوی و برنده جایزه مدیسی در سال ۲۰۰۳ كه آخرین رمانش هم در بخش انتخابی گنكور ۲۰۱۹ دیده شده بود، در سن ۶۴ سالگی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

5.0 از 5
1398/11/09
15:44:02
4336
تگهای خبر: جایزه , جشنواره , داستان , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳