سومین روز جشنواره قصه گویی چگونه گذشت؟

سومین روز جشنواره قصه گویی چگونه گذشت؟

به گزارش بلك بلاگ سومین روز از بیست ودومین جشنواره بین المللی «قصه گویی» با قصه گویی مصطفی رحماندوست و اجرای تئاتر عروسكی «ترب و بابابزرگ» شد.


به گزارش بلك بلاگ به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل كانون، در سومین روز جشنواره بین المللی «قصه گویی» در سانس اول از اجراها، قصه گوهایی از استان های البرز، كهگیلویه و بویراحمد، همدان، یزد و خوزستان روی صحنه رفتند.
یكی از برنامه های این روز، اجرای تئاتر عروسكی «ترب و بابابزرگ» در خلال برگزاری كارناوال صبحگاهی جشنواره قصه گویی بود، تئاتر عروسكی «ترب و بابابزرگ» یادآور خاطرات دهه شصتی ها برای والدینی بود كه كودكان خویش را برای این رویداد به محل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان آورده بودند و بیش تر آنها با تشویق های پی درپی، نوستالژی های دوران كودكی خویش را در خود زنده كردند.
همینطور برنامه ای دیگر قصه گویی مصطفی رحماندوست، شاعر خاطره ساز و پیشكسوت بود كه شعر «صد دانه یاقوت» با صدای زنده یاد خسرو شكیبایی، قبل از ورود او روی صحنه، در سالن پخش گردید و همه حاضران در سالن آنرا تكرار كردند. رحماندوست بعد از اتمام این ترانه، از زنده یاد خسرو شكیبایی یاد و خاطره ای از انتخاب او برای خواندن این ترانه بیان كرد.
در سومین روز از برگزاری جشنواره قصه گویی ۲۰ قصه گو روی صحنه رفتند و قصه های خویش را برای حاضران اجرا كردند و كارگاه های تخصصی «بداهه پردازی و خلق قصه های عامیانه» با سخنرانی سچكین سارپكایا از تركیه و «رویكردهایی به قصه گویی شفاهی كوبا؛ از تجربه های شخصی تا الگوی بین المللی» با سخنرانی كورالیا رودروگز مونتویا از اسپانیا برگزار گردید.
سچكین سارپكایا، كارشناس قصه های فولكلور در نشست اول به بیان ریشه های مشترك در قصه گویی دنیا پرداخت و قصه های هر ملت و فرهنگی را متفاوت دانست.
كورالیا رودروگز مونتویا، استاد دانشگاه در رشته قصه گویی و بازیگر كوبایی، درباره آموزش قصه گویی به نوجوانان اظهار داشت: نوجوانان معمولا قصه را برای خود مناسب نمی دانند و قصه شنیدن را نشانه كودكی می پندارند. از سوی دیگر برای قصه گویی باید از نوجوانی آغاز كرد، وقتی با مخاطب نوجوان ارتباط برقرار كنید، متوجه می شوید یك غنچه پس از این ارتباط می شكفد. قصه گویی برای بزرگسالان بسیار جذاب است، چونكه همیشه پس از نخستین قصه گویی شما را به شنیدن یك قصه دعوت می كنند.
بنا بر اعلام روابط عمومی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، بیست ودومین جشنواره بین المللی «قصه گویی» تا ۳۰ آذر ۱۳۹۸ در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار می گردد.


1398/09/29
20:34:10
5.0 / 5
4546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲