دستاوردهای عملیات نصر8

دستاوردهای عملیات نصر8

به گزارش بلك بلاگ امروز بیست و نهم آبان ماه سالروز انجام عملیات «نصر۸» است كه با هدف تصرف ارتفاع «گرده رش» و در نتیجه تسلط بر بخشی از رودخانه «قلعه چولان» و تسهیل عبور نیروها در منطقه عملیاتی شمال سلیمانیه طراحی و اجرا شد.به گزارش بلك بلاگ به نقل از ایسنا، عملیات «نصر۸» در ساعت یك و ۱۵ دقیقه صبح ۲۹ آبان ماه سال ۱۳۶۶ با رمز «یا محمدبن عبدالله ادركنی، ادركنی، ادركنی، » شروع شد.

در این عملیات برای تك(حمله) هماهنگ به مواضع دشمن، یگان ها با پنج تا هشت ساعت راهپیمایی، زیر مواضع دشمن مستقر شدند و بعد از اعلام حمله، به مواضع دشمن حمله كردند و موفق شدند هدف های خویش را بر روی قله های «۱۴۲۶»، «۱۴۱۸»، «۱۳۹۱» و همچنین، قرارگاه تاكتیكی «تیپ ۳۹» و مقر گردان ۱ این تیپ عراق را تصرف كنند.

در این میان، تنها مقر گردان ۲ تیپ ۳۹ در ادامه یال شمال «گرده رش» پاك سازی نشد.

با آغاز عملیات، مهندسی قرارگاه «نجف» هم مبادرت به راه اندازی جاده از پاسگاه پلیس به سمت رودخانه «قلعه چولان» و راه اندازی پل لوله ای روی این رودخانه كرد.

از ساعت پنج صبح، دشمن با عناصر باقی مانده از تیپ ۳۹ به لشكر «۵۷ ابوالفضل (ع) » پاتك كرد و با ادامه این فشار توانست این لشكر را ۳۰۰ متر عقب بزند و به علت احساس خطر از این محور، به این لشكر مأموریت داده شد تا هنگام ورود نیروهای لشكر «ویژه شهدا»، در مقابل دشمن مقاومت كرده و منطقه را حفظ كند.

لشكر ویژه شهدا هم مأموریت داشت ادامه یال گرده رش را تصرف كند. ازاین رو، برای كمك و تقویت این یگان به توپخانه و ادوات دستور داده شد در آن محور اجرای آتش كنند.

در همین راستا ساعت پنج بامداد به لشكر ویژه شهداء و لشكر« ۷ ولی عصر (عج) » دستور داده شد كه به دنبال ادامه مأموریت لشكر«۵۷» و تقویت خط دفاعی لشكر« ۲۱ امام رضا (ع) » وارد عمل شوند.

در این حال، بار دیگر دشمن اوایل بامداد پاتك كرد اما این دفعه سركوب شد. بعد از این حمله، تا ظهر روز اول، تحرك خاصی از دشمن مشاهده نشد اما پس از ظهر چند فروند هواپیمای دشمن با قصد بمباران مواضع رزمندگان ایرانی، اشتباهاً مواضع قوای خودشان را بمباران كردند.

در شب دوم، لشكر ویژه شهدا روی ادامه یال گرده رش، با یك گردان از لشكر ۵۷ عبور كرده و آنرا تصرف كرد.

عراقی ها بعد از عقب نشینی از گرده رش، از روز سوم عملیات با تیپ های ۳۱، ۷۷ و ۸۳ از دو محور به مواضع نیروهای خودی در بین قله های ۲ و ۳ و همینطور به قله ۲ حمله كردند، اما رزمندگان ایرانی آنها را عقب زدند.

از روز سوم آذر ۱۳۶۶، هم نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق روی ارتفاع «ویولان» عملیات خویش را شروع كردند. به دنبال این اقدام، دشمن توجه خویش را به آن محور معطوف كرد و موفق شد بعد از چند روز درگیری اتحادیه را وادار به عقب نشینی كند. در مجموع عملیات نصر ۸ بعد از یك هفته با موفقیت كامل به پایان رسید.

رزمندگان اسلام در عملیات نصر ۸، به طور۱۰۰ درصد به هدف های خود دست پیدا كردند. در واقع، با تصرف ارتفاع گرده رش، یك سرپل مناسب و جاپای مطمئن در آن سوی رودخانه قلعه چولان، برای اقدامات بعدی به دست آمد.

در این عملیات، دشمن متحمل تلفات نیروی انسانی و تجهیزات زیادی شد و ۲۰۰ تن از آنها هم به اسارت نیروهای خودی درآمدند. همچنین، تیپ های ۳۹، ۷۴، ۷۷ و ۸۳ و برخی یگان های دیگر دشمن صدمه دیدند. علاوه بر این، مقداری از سلاح، مهمات و تجهیزات دشمن هم منهدم و یا به غنیمت گرفته شد.

مناطق آزاد شده:

شهر «ماووت» و ارتفاعات ۱۴۲۶، ۱۴۲۸، ۱۳۹۱، چندین پاسگاه مرزی عراق بر روی ارتفاعات گرده رش، روستاهای «گمالان زور»، «گمالان خوارد»، «برگر بالا»، «برگر پایین».

تجهیزات منهدم شده دشمن:

چندین دستگاه تانك و نفر بر انواع ماشین آلات مهندسی و راهسازی، چندین قبضه آتشبار توپخانه، چندین انبار مهمات، ده ها دستگاه خودرو نظامی.

یگان های منهدم شده دشمن: انهدام تیپ ۲۹ از لشكر ۴۴ انهدام تیپ های ۶۰۳، ۸۳، ۷۷ پیاده انهدام یك گردان كماندویی از سپاه یكم، انهدام سه گردان توپخانه، انهدام یك گروهان تانك، انهدام گردان كماندویی لشكر ۴۴.

تعداد كشته و زخمی: بیشتر از ۲۰۰۰ نفر.

تعداد اسرا: ۲۰۰ نفر.

به غنیمت گرفتن تعدادی تانك، ده ها دستگاه خودرو، تعداد زیادی انواع خمپاره انداز، یك دستگاه رادار «رازیت»، تعداد زیادی انواع سلاح سبك هم همچون نتایج و دستاوردهای این عملیات بودند.

منبع:

1398/08/29
10:00:55
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲