گزارش بلك بلاگ

عروسك هایی با تم وحدت، هدیه عروسك ساز ایرانی به راهیان كوچك كربلا

عروسك هایی با تم وحدت، هدیه عروسك ساز ایرانی به راهیان كوچك كربلا

بلك بلاگ: پیكسل های عروسكی با سربندهای یا حسین(ع)، یا رقیه(س)، یا عباس(ع)، یا فاطمه(س)، یا زهرا(س) و یا زینب(س) در راه عراق هستند تا ارمغانی برای كودكان عراقی باشند.خبرگزاری مهر - سرویس فرهنگ:
زمانی كه به حرف هایش گوش می دادم یكی از عباراتش خوب بر جانم نشست؛ به نظرم عمیق و متفكرانه بود «وحدت فرهنگی میان ایرانیان و عراقی ها». «زینب باقری»، چند سالی است كه عروسك می سازد و برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی تلاش می كند؛ معتقد می باشد با هنر خود می تواند به بسط و گسترش فرهنگ ایرانی كمك نماید. سابق بر این، عروسك های بسیجی او با سربند و پرچم معروف بود؛ حالا در آستانه اربعین حسینی (ع) پیكسل های عروسكی او با سربندهای «یا حسین(ع)»، «یا رقیه(س)»، «یا عباس(ع)»، «یا فاطمه(س)»، «یا زهرا(س)» و «یا زینب(س)» در راه عراق هستند تا ارمغانی برای كودكان ایرانی و عراقی باشند. زینب می خواهد كارهایش را به كودكانی برساند كه با والدینشان در راه كربلا راه پیمایی می كنند؛ فانتزی او این است كه این آثار بطور مشترك و برابر هم به دست بچه های هموطنش برسد، هم به بچه های كشور میزبان.
این روزها پیر و جوان با شور و حرارتی معنوی و با دغدغه هایی فرهنگی پا در راهی گذاشته اند كه هم سخت و دشوار و هم شیرین و دلپذیر؛ عموم كسانی كه این مسیر را طی می كنند به دنبال آرمان هایی هستند كه زمینه های فرهنگی اش در كربلا و عاشورا شكل گرفته است. اگر چنین باشد هر كسی كه دستی به كار فرهنگ و هنر دارد می تواند در امتداد آن آرمانها و فرهنگ نابی كه از سیدالشهدا به ارمغان رسیده تلاش كند. مریم باقری هم چنین قصدی دارد؛ شاید در نگاه اول گفته شود كه چطور تولید و عرضه یك پیكسل عروسكی كوچك می تواند گامی در عرصه فرهنگ قلمداد شود! اما همین هدایای كوچك گاه وقتی به دست بچه ها برسد، می تواند جرقه ای در ذهن آنها ایجاد كند و آنها را به فرهنگ غنی و آرمان وحدت و اشتراكات فرهنگی راهبر شود. مسئله، كوچك بودن عروسك ها و پیكسل ها نیست، بلكه مسئله اصلی نگاه به آرمان انسانی وحدت و دامن زدن به اشتراكاتی است می تواند بچه ها را از همان سنین آغازین عمر به انسان دوستی و رواج روحیه خواهری و برادری ترغیب كند.
زینب می خواهد كارهایش را به كودكانی برساند كه با والدینشان در راه كربلا راه پیمایی می كنند؛ فانتزی او این است كه این آثار بطور مشترك و برابر هم به دست بچه های هموطنش برسد، هم به بچه های كشور میزبان
از زینب باقری كه خودش هم این روزها راهی كربلاست و احیانا در جایی بین نجف و كربلا در حال اهدای دست سازهایش به بچه های ایرانی و عراقی است درباره پیكسل های عروسكی اش می پرسم تا كمی از اهداف اش بگوید و نحوی آماده سازی عروسك ها را شرح دهد، او جواب می دهد: «با توجه به اینكه سابقه درست كردن پیكسل های عروسكی را داشتم و بعنوان هدیه به دوستانم و فرزندان‍شان می دادم، 3 سال پیش یكی از دوستانم پیشنهاد كرد از این پیكسل های عروسكی درست كنم تا برای پیاده روی اربعین این ها را ببرد و به كودكان عراقی هدیه دهد. من هم اهتمام كردم نزدیك اربعین به صورت مناسبتی از این پیكسل های عروسكی با سربند «یا حسین(ع)»، «یا رقیه(ع)»، «یا عباس(ع)»، «یا فاطمه(ع)»، «یا زهرا(ع)» و «یا زینب(ع)» آماده كنم تا ارمغانی كوچك برای كودكان عراقی باشد».

او ادامه می دهد: «البته گفتن این مساله هم شاید خالی از لطف نباشد كه ایرانیان معمولا هدیه ای كوچك و كم حجم مانند بادكنك، شكلات و... را با خود به همراه دارند و به كودكان عراقی هدیه می دهند، آنها هم به شدت به این هدایای كوچك علاقه دارند، روز گذشته یا پریروز بود كه می خواستم با همراهانم با چند تا از كودكان عراقی عكس سلفی بگیرم كه آقایی آمد به آنها شكلات بدهد، آنها هم به سمت اش دویدند و عكس گرفتن را فراموش كردند. به نظر من این حركت خوبی است برای اینكه ذهنیت خوبی را برای كودكان رقم می زند بالاخره خانواده آنها از همه زندگیشان برای زوار امام حسین(ع) گذاشتند، چه اشكال دارد كه ما هم برای آنان هدیه ای كوچك داشته باشیم».
زینب در ادامه اظهار می كند: « حالا اگر این هدیه از جنس عروسك باشد، خیلی بهتر است. البته این عروسك ها را به كودكان ایرانی هم می توانیم اهدا نماییم، بالاخره كودكانی كه در این راه همراه خانواده یشان هستند، می توانند با این عروسك ها خاطره خوب و خوشی از این سفر داشته باشند، برای اینكه با این هدیه كوچك به این مساله پی خواهند برد كه در این راه كسی هم به آنان توجه نشان داده و به یادشان بوده است».
«این اسامی مقدس كه من روی سربندها آورده ام می تواند سبب وحدت فرهنگی بین ما و عراقی ها شود و من وقتی اینها را به بچه ها می دهم قصدم این است كه این فرهنگ از بچگی در آنها ایجاد شود»
زینب باقری درباره سربندهای پیكسل های عروسكی می گوید: سربندهای كه برای پیكسل های عروسكی انتخاب كرده‎ام «یا حسین(ع)»، «یا رقیه(ع)»، «یا عباس(ع)»، «یا فاطمه(ع)»، «یا زهرا(ع)» و «یا زینب(ع)» كلیدواژه های مشترك میان ایرانیان و عراقی ها است و این را باید غنیمت بشماریم. ذكر و اسامی اهل بیت(ع) موضوعی مشترك میان ما و عراقی ها است كه استفاده آن در سربندهای عروسك ها می تواند موضوعیت داشته باشد و به وحدت و اشتراكات ما با هم دامن بزند.
او اضافه می كند: «این اسامی مقدس كه من روی سربندها آورده ام می تواند سبب وحدت فرهنگی بین ما و عراقی ها شود و من وقتی اینها را به بچه ها می دهم قصدم این است كه این فرهنگ از بچگی در آنها ایجاد شود. من به شخصه این حركت را خیلی دوست دارم و جالب اینكه وقتی به اینجا آمدم دیدم بیشتر بچه های عراقی سربند دارند، حالا یا خودشان این سربندها را داشته اند یا ایرانیان به آنان هدیه داده است».
معلوم نیست چه تعداد از این پیكسل ها در راه كربلا بین بچه های ایرانی و عراقی توزیع خواهد شد؛ اما هر چه باشد زینب در این راه دل بچه های زیادی را به دست آورده و هیچ بعید نیست این بچه ها در سال های بعدی راهپیمایی اربعین دنبال زینب، پیكسل ها و عروسك هایش بگردند. كسی چه می داند، شاید زینب با توزیع این پیكسل ها و عروسك ها در میان بچه ها، موجب دوستی بچه های زیادی از ایران و عراق شده باشد و این بچه ها در سال های بعدی باز هم سراغ هم را بگیرند و همدیگر را پیدا كنند. نمی دانم زینب خودش تا این لحظه به كربلا رسیده است، یا نه؛ ولی می توان حدس زد كه آرمانش برای دوستی و وحدت بچه های ایرانی و عراقی به كربلایی های كوچك امسال رسیده است.


منبع:

1398/07/23
14:48:01
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: رمان , سرویس , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴