نادر برهانی مرند:

در نمایشنامه نویسی خیلی توانمند نیستیم

در نمایشنامه نویسی خیلی توانمند نیستیم

به گزارش بلك بلاگ نادر برهانی مرند می گوید: به علل بسیاری در حوزه نمایشنامه نویسی خیلی توانمند نیستیم.


به گزارش بلك بلاگ به نقل از ایسنا، این نویسنده و كارگردان تئاتر در نشست رسانه ای نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی اقتباسی «گام دوم» كه در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، بیان كرد: علیرغم این كه ما در حوزه ادبیات داستانی، ید طولایی داریم، در حوزه نمایشنامه نویسی خیلی توانمند نیستیم و یكی از علل وجود این جشنواره، رفع نواقصی از این دست است.
او اضافه كرد: در تمام كشورهایی كه هنرهای تجسمی بالنده ای دارند و اساسا هنر كنش گر است، اقتباس جاری است. ما سنت اقتباس را خیلی زنده و پویا نداریم و باید اعتراف نماییم كه بلدش نیستیم. این تعداد كفایت نمی كند و هم اكنون جریان پویایی در تئاتر نیاز داریم. گمان می كنم جشنواره «گام دوم» تاثیرات شگرفی در حوزه اقتباس خواهد گذاشت.
برهانی مرند با بیان این كه در طرح های رسیده جای امیدواری است، افزود: اما باید بگوییم یك اقتباس گر در وهله اول باید نمایشنامه نویس خوبی باشد؛ نمایشنامه نویس مبتدی اقتباس گر قهاری نخواهد شد و باید از دانش كافی و وافی برخوردار باشد. باید معرفت رمان شناسی داشته باشیم و بتوانیم آنالیز نماییم، بنابراین به دوستان خودم در ستاد این جشنواره سفارش می كنم كه حداقل در بقیه راهی كه پیش رو داریم به این خلا هم فكر نماییم كه چگونه می شود به دانش و تكنیك های اقتباس مجهز شد و شاید لازم باشد در ادامه راه به این ماجرا فكر كنند تا شركت كنندگان را تا حدی كه بتوانیم كمك نماییم.
او اضافه كرد: نشست های پژوهشی در این جشنواره را الزامی می دانم و حالا كه استان خراسان بانی ماجرا است بهتر است در این عرصه هم فعالیت كند تا شركت كنندگان از بركاتش بهره مند شوند. مطمئنم كه در گام های بعدی یكی از بهترین جشنواره ها خواهد بود، چون مساله را خوب شناسایی كرده اند.
در ادامه این نشست سعید تشكری در سخنانی اظهار نمود: اتفاق بزرگی در حوزه ادبیات نمایشی كشور در حال افتادن است. این اتفاق نه در حوزه شهر مشهد كه با حضور نمایشنامه نویسان كل كشور رقم خورده است.
این نویسنده اضافه كرد: معمولا در جشنواره های اجرایی بیشتر با كارگردان هایی روبه رو هستیم كه متون را به صحنه می برند اما در این جا با محور اقتباس در مورد نمایشنامه به گفتگو می پردازیم.
تشكری با اشاره به این كه صحنه های ما هم اكنون به شدت صدمه پذیر شده بیان كرد: علاوه بر آن رابطه جزیره ای پیدا كرده است. حقیقتی در حوزه ادبیات نمایشی در كشور باید می افتاد كه افتاده است و آن هم اتفاق نظر برای انتخاب آثار برای این جشنواره است.
عضو هیات داوران جشنواره «گام دوم» بیان كرد: برای تمام نویسندگانی كه از فیلتر این جشنواره عبور كرده اند مایه مباهات است. به شخصه دوست داشتم در روزگار جوانی چنین اتفاقی برای من می افتاد و می توانستم در چنین جشنواره ای شركت كنم. این اتفاق و حركت نمایش نامه نویسی ما را تضمین خواهد نمود.
تشكری اظهار داشت: در جشنواره ها باید بتوانیم ماهیت علمی را بالا ببریم. جشنواره هایی كه سنت بومی و یا اداری دارند به جواب های منفی رسیده اند. خوشحالم كه در این جشنواره، پای طرح هایی را امضا می كنم كه اصلی ترین مقاله آن جنس دراماتیك دارد.

منبع:

1398/06/14
13:02:53
5.0 / 5
4135
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳