چرا درهای ایران به روی اژدهای سرخ باز شد؟

چرا درهای ایران به روی اژدهای سرخ باز شد؟

بلك بلاگ: صدوهفتادهزار چینی سال قبل از فرودگاه بین المللی تهران به اروپا ترانزیت شدند، بدون آن كه وارد خاك ایران شوند؛ این جمعیت حدودا دوبرابر كل چینی هایی است كه سال پیش به ایران سفر كردند.


به گزارش ایسنا، ایران دو هفته پیش تصمیم گرفت ویزا را برای اتباع چینی «یك طرفه» لغو كند. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه آن، از هدف گذاری ایران برای جذب یك میلیون توریست چینی تا چهار پنج سال آینده آگاهی داد.
طبق آخرین آماری كه سفارت چین در ایران داده است: در سال ۲۰۱۷ نزدیك به ۷۰ هزار چینی از تاجر گرفته تا توریست، به ایران سفر كردند. این درحالی است كه در همان سال نزدیك به ۱۳۰ میلیون چینی به خارج از این كشور سفر كرده بودند.
چین مهم ترین منبع تامین توریست در جهان است. سال ۲۰۱۸ نزدیك به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این كشور سفر كردند. تایلند، ژاپن، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، آمریكا، كامبوج، روسیه و فیلیپین، ۱۰ كشور نخست بودند كه چینی ها بیشترین سفر را در سال ۲۰۱۸ به آن جا داشتند.
وزارت فرهنگ و گردشگری چین برآورد كرده تا آخر سال ۲۰۱۹ میلادی شمار توریستهایی كه به خارج از این كشور سفر می كنند به ۱۶۶ میلیون نفر برسد. پیش بینی شده چینی هایی كه به انتخاب مقاصد نزدیك عادت داشتند، با كمی سنت شكنی، كشورهای دورتر را برای سفر انتخاب كنند. وضعیت سفر چینی ها در ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۹ این احتمال را می دهد كه كره جنوبی، آمریكا، ژاپن، هند، آلمان، مالزی، انگلیس، استرالیا، تایلند و سنگاپور پرطرفردارترین مقصد برای سفر چینی ها امسال باشند.
چین كه بر طبق داده های بانك مركزی به دومین اقتصاد پرقدرت دنیا تبدیل گشته، پیش بینی كرده است با تدوام این رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفرها تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر برسد. همین طور تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون "یوان" هزینه كنند.
چینی ها لقب ولخرج ترین گردشگران دنیا را گرفته اند، برای همین كشورهای زیادی درحال آسان كردن شرایط سفر آنها هستند؛ همچون آمریكا، انگلیس، كانادا و سنگاپور.
ایران نیز از سال ۲۰۱۱ بعد از امضای توافق نامه ای بین دو كشور، به لیست مقاصد امن سفر چینی ها افزوده شد، اما گزارش های آماری پلیس مهاجرت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نشان داده است چندان در جذب گردشگران چینی موفق نبوده ایم. امین خوشنواز، نویسنده مقاله «چرا چینی ها باید خیلی بیشتر به ایران سفر كنند» با انجام پژوهش میدانی به این نتیجه رسیده است كه ایران در میان ۲۰ مقصد نخست گردشگران چینی قرار ندارد.
تحقیقات فائزه آخوندی ـ فعال گردشگری در بازار چین ـ هم نشان می دهد: سفر ایران برای چینی ها گران است، درحالی كه آنها با هزینه ای به مراتب كمتر از ایران می توانند اروپا، آمریكا و كازابلانكا ـ مقصد محبوب گردشگران چینی ـ را ببینند.
فریدون وردی نژاد ـ مشاور رسانه ای رئیس جمهور و سفیر سابق ایران در چین ـ هم مهم ترین عامل كم توجهی چینی ها به ایران را شناخت ضعیف آنها دانسته است.
فائزه آخوندی سال ۹۷ تحقیق دیگری را روی سه نرم افزار موبایلی پرطرفدار در چین انجام داده و این نتیجه را گرفته است كه بیشتر از ۷۰ درصد اطلاعاتی كه چینی ها از ایران به دست می آورند، ماهیت «ایران گریزی» دارد.
وی در تحقیقی كه به بررسی ارتباطات مجازی چینی ها قبل از انتخاب مقصدی برای سفر پرداخته، پرطرفدرارترین نرم افزارهای مورد استفاده چینی زبان ها و تاثیر آن بر انتخاب مقاصد سفر را مورد مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیده است: در چین حدود ۶۰۰ میلیون نفر روزانه از اینترنت استفاده می نمایند كه «وی چت» با ۵۰۰ میلیون نفر كاربر از پرطرفدارترین نرم افزارهای مجازی بین مردم این كشور شناخته شده است. نتیجه جست وجوی واژه ایران در این نرم افزار نشان داده است اخبار سیاسی و منفی در صدر قرار دارد و اولین تصاویری كه از ایران در این برنامه به دست می آید موشك و ترامپ هنگام پاره كردن نسخه ای از برجام است و البته چیزهای دیگری كه چندان به ایران ارتباط ندارد. طبیعی است كه چینی ها تصور نادرستی از ایران داشته باشند و فكر كنند در این كشور جنگ شده است.
ایران از سال ۱۳۹۵ تصمیم گرفت با نرمش در سیاست های ویزا، توجه چینی هایی را كه بیشتر با نگاه تجاری و برای نفت به ایران سفر می كردند، جلب كند؛ بدین سبب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرونده لغو روادید بین ایران و چین را از همان سال باز كرد كه به خاطر نگرانی هایی در سوژه مهاجرت، قاچاق كالا و... با مخالفت و كم اقبالی مواجه گردید و از طرف دولت های ایران و چین، جدی پیگیری نشد.
آمار قابل توجه گردشگران چینی از یك سو و در سوی دیگر افزایش حجم سفرهای ترانزیت چینی هایی كه با پروازهای ارزان قیمت ایرانی راهی اروپا می شدند موجب شد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كه این كشور را جزء بازارهای هدف اصلی گردشگری قرار داده است، گزینه های دیگری را روی میز بگذارد؛ همچون «صدور ویزای ارزان قیمت برای اتباع چینی»، «لغو ویزای گروهی برای اتباع چین»و «ارزان و یا بلاعوض شدن ویزای ترانزیت با اعتبار ۹۶ ساعت»، كه در نهایت رئیس جمهور با لغو «یكطرفه» ویزای ایران برای اتباع چین موافقت كرد؛ این درحالی است كه شرایط صدور ویزای چین برای اتباع ایرانی سخت تر از گذشته شده است.
باز شدن درهای ایران به روی چینی ها، بااینكه جنبه ها و اثر تبلیغی مثبتی دارد اما در سوی دیگر با نگرانی هایی از جانب برخی فعالان گردشگری همراه شده است. در سال ۱۳۹۵ با شناسایی اقامتگاه های غیرمجاز چینی ها در تهران و فعالیت برخی دانشجویان رشته های زبان فارسی و دروس قرآنی چین در ایران، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران پرونده ای را در كمیسیون ارتقای امنیت توریستهای خارجی و مقاصد گردشگری استان تهران جهت بررسی برخی فعالیت های غیرمجاز چینی ها باز كرد كه نتایج آن هیچ گاه معلوم نشد. آن چنان كه آژانس های گردشگری گزارش كرده اند این خانه ها كه مدیریت آنرا چینی های ساكن در ایران به عهده دارند، نه تنها پلمب نشده اند بلكه به تعداد آنها نیز اضافه شده است.
راهنمایان گردشگری نیز نسبت به فعالیت دانشجویان زبان فارسی و علوم قرآنی چین بعنوان راهنمای گردشگری در ایران، به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها معترض شده اند كه با لغو یكطرفه روادید ایران برای چینی ها این اعتراض ها شدت گرفته است.
پیشنهاد فعالان گردشگری برای تعامل بیشتر با چین، «لغو ویزای گروهی» بود تا صدور ویزای ایران به استفاده گردشگران چینی از خدمات و نیروی كار ایرانی مشروط شود و به این شكل از نفوذ بیشتر چینی ها به بازار كار گردشگری در ایران جلوگیری شود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ اما در پاسخ به این نگرانی ها و اقدام برای لغو یكطرفه روادید ایران برای چینی ها به ایسنا اظهار داشت: این طرح حاصل هفت ماه بررسی و نشست های كارشناسی گوناگون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وزارت امور خارجه بوده است. نظرهای متفاوتی وجود داشت كه به برگزاری چندین نشست با معاونان این وزارتخانه منجر شد؛ در اولین مرحله پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «لغو روادید ایران و چین» بود اما پس از دریافت نظرات مخالف از بدنه وزارت امور خارجه، پیشنهاد «لغو ویزای گروهی» و «حذف هزینه ترانزیت با ۹۶ ساعت اعتبار» برای اتباع چینی به هیات دولت ارائه شد كه در زمان بررسی، نظر مشترك وزیر امور خارجه و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری «لغو یكطرفه ویزای ایران برای اتباع چینی» بود كه موافقت رئیس جمهور و مصوبه هیات دولت را دریافت كرد. این بالاترین پیشنهاد طرفین محسوب می شد كه با تصویب آن، دو پیشنهاد دیگر ملغی شد.
او با اشاره به موافقت وزارت امور خارجه با لغو یكطرفه ویزای ایران برای اتباع چین، اظهار نمود: یقینا ابعاد این طرح فراتر از سوژه گردشگری می باشد، چون انواع سفر چینی ها از تجاری تا توریستی را دربر خواهد گرفت.
معاون گردشگری در پاسخ به منتقدان این طرح كه آنرا عامل نفوذ بیشتر چینی ها به بازار كار گردشگری ایران می دانند، اظهار داشت: لغو روادید، یك اقدام فنی و مرسوم در دنیا است. وقتی با برنامه ریزی و مطالعه، كشوری در اولویت گردشگری قرار می گیرد، باید تعاملات گسترده و مثبت تری با آن داشت كه تسهیل شرایط ورود و خروج اتباع این كشور، مقدمه این تعامل است. این همان رویه ای است كه در بازار چین در پیش گرفته ایم. چین بازار هدف اصلی و جزء كشورهای در اولویت گردشگری شمرده می شود و مدت ها بود كه می خواستیم شرایط ورود اتباع آنرا به ایران را آسان نماییم.
او افزود: البته این برنامه فقط به آسان كردن ورود اتباع چینی محدود نمی گردد، در گام بعدی موانع دیگر برای سفر آنها به ایران برطرف خواهد شد و همزمان اطلاع رسانی و تبلیغات هم بیشتر می شود. باور داریم لغو روادید اقدامی است كه تردیدها را برای سفر به ایران برطرف می كند؛ روشی كه در همه كشورها مرسوم می باشد و قبل از این نیز ما آنرا با جمهوری آذربایجان تجربه كرده بودیم، برای همین حالا كفه ترازوی سفر اتباع این كشور به سمت ایران سنگین تر است.
تیموری اظهار نمود: اقدام ایران برای لغو یكطرفه روادید با چینی ها با نگرانی هایی كه مطرح می شود ارتباطی ندارد، چونكه امكان دارد اتباع خارجی كه مشمول لغو روادید نمی شوند در خانه های اجاره ای (غیرمجاز) اقامت كنند. بدین سبب سوژه لغو رواید ربطی ندارد كه مسافر در اقامتگاه مجاز اقامت كند یا جای دیگر. ضمن این كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای جلوگیری از این اقدام و برای كاهش نگرانی هایی كه مطرح گردیده است طرح سامان دهی گردشگران انفرادی را برای همه اتباع خارجی در دست دارد كه در كمیسیون ارتقای امنیت گردشگران در حال بررسی است.
معاون گردشگری اشاره كرد: اقداماتی چون لغو روادید با هدف اطمینان بخشی برای گردشگران انجام می شود و بیشتر هم به باز شدن فضا كمك می نماید، حتی اگر آن تعداد گردشگری كه مدنظر است، محقق نشود.1398/04/21
14:22:38
5.0 / 5
4345
تگهای خبر: برنامه , خدمات , رسانه , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱