ششمین نشان دیرینه شناسی برای یك بانوی ایرانی

ششمین نشان دیرینه شناسی برای یك بانوی ایرانی

بلك بلاگ: ششمین تندیسِ پدر دیرینه شناسی ایران «عزت الله نگهبان» پس از ویستا سرخوش (به عنوان یك بانوی موزه دار) برای «فخری دانش پور پرور» شاگرد عزت الله نگهبان كنار گذاشته شد.


به گزارش بلك بلاگ به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۹۱ هیأت مدیره ی انجمن علمی دیرینه شناسی ایران، یك تبصره به اساسنامه ی خود اضافه كرد تا بر طبق آن و بعد از انجام بررسی های كامل هر سال و در صورت فراهم شدن شرایط در اسفندماه به یكی از عتیقه شناس پیشكسوت و فعال، نشانی با نام و عنوان «نشان دكتر عزت الله نگهبان» اهدا شود.
اولین نشان در سال ۱۳۹۱ برای اولین بار به «محمدیوسف كیانی» اهدا شد تا ۲۰ مهرماه ۹۳ كه دومین نشان به دكتر «عزت الله نگهبان» از طرف جامعه ی علمی دیرینه شناسی ایران به دومین عتیقه شناس برازنده ی این نشان، مرحوم «محمود موسوی» اهدا شد. سومین تندیس نیز در ۲۹ بهمن ۹۳ به «محمدرحیم صراف» عتیقه شناس پیشكسوت ایران و از شاگردان زنده یاد عزت الله نگهبان اهدا شد.
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ چهارمین نشان پدر دیرینه شناسی ایران به «حكمت الله ملاصالحی» كه در سال های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ شاگرد دكتر عزت الله نگهبان بود، اعطا شد.
پنجمین نشان اما دو سال بعد و برای اولین بار در ۱۷ مهر ۱۳۹۶ به «وستا سرخوش» موزه دار ایرانیِ موزه ی بریتانیا اعطا شد.
و الان پس از دو سال قرعه به نام دومین بانو افتاده تا این نشان به او تعلق بگیرد.
فخری دانش پرور پور، ۷۳ سال قبل، در خیابان ری تهران به دنیا آمد، با گرفتن دو دیپلم علوم طبیعی و ادبی، در سال ۱۳۳۷ در وزارت فرهنگ یا آموزش و پرورش استخدام شد و هشت سال بعد تحصیل خودرا در رشته ی دیرینه شناسی دانشگاه تهران شروع كرد و این آغاز تحول مهمی در زندگی او بود.
او دوره فوق لیسانس با رتبه نخست بین دانشجویان ادبیات و علوم انسانی به انتها رساند و از دانشگاه و وزارت فرهنگ سابق در جشن فارغ التحصیلی حكم و مدال درجه یك فرهنگی به او اهدا شد.
از راست: محمدرحیم صراف، بمانعلی پاكدل، سیاوش گودرزیانی، میرعابدین كابلی، مهدی رهبر، فخری دانشپور پرور
در جستجوهای خوزستان به سرپرستی دكتر نگهبانمنبع:

1398/03/19
14:37:09
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳