توسط خانه كتاب؛

كتاب قباله كتاب، مطبوعات، چاپ منتشر گردید

كتاب قباله كتاب، مطبوعات، چاپ منتشر گردید

به گزارش بلك بلاگ كتاب قباله كتاب، مطبوعات، چاپ با پژوهش و گزینش سید فرید قاسمی از جانب توسط موسسه خانه كتاب منتشر گردید.به گزارش بلك بلاگ به نقل از مهر، كتاب «قباله كتاب، مطبوعات، چاپ؛ گزیده گنجینه موقوفه محمد رمضانی موجودی كتابخانه آیت الله العظمی بروجردی» با پژوهش و گزینش سید فرید قاسمی اخیرا توسط موسسه خانه كتاب راهی بازار نشر شده است.
نیكنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه كتاب در بخش یادداشت این كتاب نوشته است:
آسمان كتاب ایران در هر دوره ستاره هایی دارد كه یك كارنامه ای فراتر از انتظار و ظرفیت انسانی بر جای نهاده اند. اگر بخواهیم پنج تن سرآمدهای حوزه كتاب، كتابشناسی و مجموعه پردازی را در نیمه نخست سده چهاردهم خورشیدی یادآور شویم، بدون شك نام حاج محمد رمضانی بر تارك این نام نامه می درخشند. مرحوم رمضانی بی دستیار وهمكار حدود ربع قرن فهرستنامه كتاب های ایران را فراهم آورد. نخستین نشریه ادواری كتاب و كتابشناسی را در تهران تدوین كرد. سیاهه های گوناگون موضوعی كتاب را به چاپ رساند. مجموعه ای كم نظیر از مدارك چاپی و خطی جهان زبان فارسی و عربی را گرد آورد و كتابخانه ای كم مانند را با هزینه شخصی برای ایرن و ایرانیان وقف كرد.
قاسمی هم در مقدمه كتاب نوشته است:
می توان تأسیس قرائتخانه‌ی اتفاق در سال ۱۳۳۹ق را نقطه‌ی عطف در تاریخ گردآوری منابع ایرانی و مآخذ فارسی به حساب آورد. بانی آفرینشگر ومدیر قرائت خانه اتفاق، محمّد رمضانی (۱۲۸۳. ۱۳۴۶ش) بود. او با توكل بر خدا و پشتكار كم، مانند ۴۷سال از عُمر ۶۳ ساله خویش را وقف میراث بانی و میراث رسانی خطی و چاپی جهان زبان فارسی و مكتوب اسلامی و ایرانی كرد. در كارنامه عمرش، قرائت خانه دار، كتابخانه آفرین، كتابفروش، ناشر، چاپخانه دار، مصحح و احیاگر متون كهن، كتابشناس، مجله دار و نشریه نگار، نایب رییس و رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، دارنده غنی ترین مجموعه كتابخانه خصوصی در روزگارخود دیده می شود. اما باید دانست كه رمضانی هدف اصلی اش در همان دوره افزون بر تجمیع و نگاهبانی چاپكرده ها و دست نوشت ها از گزند زمانه، پاسخگویی مراجعان و اطلاع رسانی با شیوه ها و محمل های گوناگون بوده است. تا جایی كه «حاجی خاور» را «عاشق ترین مرد ایران»، «پدر كتاب ایران»، «مرد خود ساخته» «عاشق كتاب»، « كم حرف پركار»، « ناشر كتاب های ارزان»، «موسس واقعی اتحادیه ناشران و كتابفروشان» و.. نامیده اند.
در آئین یادمان زنده یاد محمد رمضانی، ناشر و واقف كتاب( ۲۹ بهمن ) از این كتاب رونمایی گردید.
این كتاب اخیرا با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان عرضه شده است.

1397/12/04
14:14:59
5.0 / 5
4854
تگهای خبر: مطبوعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲