با هدف شفاف سازی اطلاعات انجام می شود؛

انتشار 3000 نقشه حریم آثار تاریخی در سایت سازمان میراث فرهنگی

انتشار 3000 نقشه حریم آثار تاریخی در سایت سازمان میراث فرهنگی

بلك بلاگ: مدیر كل دفتر ثبت آثار تاریخی خبر داد: با تكمیل عملیات اسكن نقشه های حرایم آثار تاریخی كشور، بزودی این نقشه ها با هدف شفاف سازی اطلاعات در سایت سازمان میراث فرهنگی قرار می گیرد.


فرهاد نظری در گفت و گو با ایسنا می گوید: تعیین حریم حفاظتی آثار تاریخی از اواخر دهه پنجاه شروع و تا امروز برای حدود سه هزار اثر تاریخی ثبت شده، حریم حفاظتی تهیه و مصوب شده است كه پارسال و امسال، همه ی نقشه های حرایم مصوب در سازمان میراث فرهنگی اسكن و تصمیم گرفته شد به منظور شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات و پرهیز از اشتباه یا سوءاستفاده های احتمالی در دسترس عموم قرار گیرد.
او با تاكید بر این كه نقشه های حرایم آثار تاریخی جز اسناد بسیار مهم میراث فرهنگی كشور و به صورتی بیان كننده تاریخ حفاظت از آثار تاریخی هستند، ادامه می دهد: انتشار این اسناد روی سایت سازمان می تواند زمینه را برای تحقیق پژوهشگرانِ حفاظت آثار ملی فراهم آورد.

وی با بیان این كه پیش از انتقال سازمان به شیراز حدود ۲۲ هزار پرونده ثبتی آثار تاریخی اسكن شده و در سایت دانشنامه ایرانشهر در اختیار عموم قرار گرفته بود، توضیح می دهد: سپس بازگرداندن پرونده های ثبتی از شیراز در سال ۱۳۹۲، دیگر پرونده ها باز اسكن شدند و اصل پرونده ها در اختیار مركز اسناد سازمان قرار گرفت و هم اكنون باز آنها در شرایط مطلوب و امن نگهداری می شوند. هر پژوهشگر و علاقمندی با بازگشت به مركز اسناد یا دفتر ثبت می تواند به نسخه دیجیتال این اسناد دسترسی داشته باشد.1397/11/08
16:11:47
5.0 / 5
3742
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴