مؤدب در برنامه تلویزیونی شب شعر :

مأموریت شاعر احیاگری است، نه تخریب

مأموریت شاعر احیاگری است، نه تخریب

به گزارش بلك بلاگ مدیرعامل موسسه شهرستان ادب اظهار داشت: به مدد فضای مجازی ما دائم در حال خود تخریبی هستیم. مأموریت شاعر احیاگری است نه تخریب.به گزارش بلك بلاگ به نقل از مهر، سیزدهمین برنامه تلویزیونی «شب شعر» با مبحث «شعر متعهد» با حضور علی محمد مودب و مصطفی محدثی خراسانی بعنوان میهمان و اجرای محمود اكرامی فر از آنتن شبكه چهار سیما پخش گردید.
در ابتدای این برنامه محدثی خراسانی در تعریف شعر متعهد اظهار داشت: تصور من با عنایت به مطالعاتی كه در ارتباط با شعر شاعران بزرگ داشته ام، این است كه تعهد در ذات شعر است، همین كه شاعر از چهارچوب خودش بیرون می آید و می خواهد حسی و اندیشه ای را با دیگران در بین بگذارد. بطور قطع تنها بخشی از آن عظمتی كه این مفاهیم در ذهن و جان شاعر دارند منتقل می گردد. تعهد، در شعر تأثیر گذار و ماندگار وجود دارد.
مودب هم در باب تعریف تعهد در شعر اظهار داشت: شاعر متعهد شاعری است كه عهدی را پاس می دارد و ادبیات متعهد ادبیاتی است كه بر سر عهدی كماكان هست. نخستین عهد ما عهد بندگی است و هر چه هست ذیل این بندگی معنا می گردد. این در جزئیات به محبت بین خالق و مخلوق تبدیل می گردد و باید شرایط این محبت را رعایت نماییم. مأموریت اصلی شعر عشق است و در شكل های مختلف به دنبال عشق است.
سپس محدثی به صحبت های مودب این نكته را افزود: شاعر وقتی از یك نگاه مشرف بر جهان نگاه كند، كاملا آن نگاه فراگیر و جریان طوفنده عشق، در كلام و احساسش جاری می گردد. دكتر شفیعی كدكنی در تعریف شعر می گوید« شعر گره خوردگی عاطفه، تخیل و اندیشه در زبانی فشرده و آهنگین است.»
اكرامی فر هم نتیجه گیری كرد: ازاین رو شعری كه به عشق بین انسان و خداوند بپردازد شعر متعهد است.
مودب افزود: ادبیات متعهد یادآواری عهدهاست؛ عهد منِ شاعر نسبت به خودم، نسبت به مردم و نسبت به خدا كه صورت های مختلف عشق است. وی در مثالی برای شاعر متعهد از فردوسی نام برد و به ابیات ابتدایی شاهنامه اشاره نمود.
محدثی خراسانی هم افزود: وقتی به دورنمای شاهنامه نگاه می نماییم، می بینیم نهایتا فردوسی در حال روحیه دادن به مخاطب خود است.
مأموریت شاعر احیاگری است نه تخریب
مودب در نقد مطالب غیر واقعی در فضای مجازی اظهار داشت: شاعر نباید خودش و وطنش را تخریب كند، الان به مدد فضای مجازی ما دائم در حال خود تخریبی هستیم. مأموریت شاعر احیاگری است نه تخریب.
در بخش دیگر این برنامه این سوال عنوان شد كه شعر متعهد داریم یا شاعر متعهد؟ محدثی خراسانی هم در مقام پاسخ اظهار داشت: در اشعار ناب هیچ چیزی قابل تفكیك نیست. یك تركیب به شدت منسجم و یكپارچه دارند. حتی قالب را نمی گردد از شعر جدا كرد. تعهد هم جزء عناصر در هم تنیده و یكپارچه شده ی این شكوهی است كه ما با آن مواجهیم. بطور قطع نمی گردد تعهد را به شعر تزریق كرد.
مودب اظهار داشت: شعر متعهد فراموش نمی كند كه مأموریتش پیگیری عشق است. فرق بین ادبیات متعهد با ادبیاتی كه صرفا طبقاتی نگاه می كند اینجا مشخص می گردد چون در جایی تماما نفرت است و دیگر چیزی برای دوست داشتن ندارد.
نكته بعدی كه در این برنامه عنوان شد این بود كه در مسئله مرزهای جغرافیایی و هویتی نباید كوتاه بیاییم. آیا می گردد گفت شعر متعهد شعری است كه به ارزش های انسانی متعهد است؟ كه محدثی در پاسخ اظهار داشت: من با اینكه بگوییم شعر به چیزی متعهد است مخالفم. شعر نمی تواند متعهد به چیزی باشد. وقتی این طور بگوییم، یعنی این شعر از پیش از سروده شدن قصد كرده كه به نیت تعهد به موضوعی سروده شود.
مودب هم اظهار داشت: ما باید دایره تعهد را مدام گسترش دهیم و بتوانیم با جریانات مختلف دست بدهیم، با كسی همدلی با كسی همراه و با دیگری هم نوع. من امكان دارد با شما هم نظر نباشم اما سر مرزهای جغرافیایی و هویتی نباید كوتاه بیاییم.
در ادامه مودب در نقد كم شدن آثار تألیفی اظهار داشت: طبیعت بازار نشر جوری شده كه ترجمه جای فكر كردن را گرفته است. نتیجه آن این است كه فكر بومی تولید نمی گردد و ما مرزهای هویتی خودمان را از دست می دهیم. فكر ایرانی در حوزه تولید محتوا در حال از بین رفتن است. شعر متعهد اول از همه متعهد به كلمات است.ما باید زبان خویش را حفظ نماییم. دردمندانه می گویم همین الان چند فیلمی كه روی اكران است از اسامی آمریكایی برای نام گذاری بهره برده اند. این غفلت از خانه است.
محدثی خراسانی هم اضافه كرد: شعر ثروت و هنر ملی ماست چونكه تنها هنری است كه ابزارش با تمام مردم در ارتباط می باشد و نوع برتر زبانی است كه مردم به آن مكالمه می كنند. ازاین رو در حفظ فرهنگ ملی بسیار تأثیرگذار است.
سوال بعدی این برنامه این بود كه آیا شعر متعهد جریان ساز است؟ كه مدیر عامل موسسه شهرستان ادب در پاسخ به آن اظهار داشت: بطور قطع همین طور است. ایران و ایرانی به شعر شناخته می شود. شعر فردوسی نماد شعر متعهد است و باید قدر آنرا بدانیم به خصوص وقتی می بینیم همین الان درخت كریسمس در حال خرید و فروش است. رسانه ها باید قدر این ادبیات را بدانند و در حوزه صنایع فرهنگی و تولید معنا بر روی آن كار كنند.

1397/10/11
22:44:08
5.0 / 5
4262
تگهای خبر: برنامه , رسانه , فرهنگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳