آخر احیای كاشی كاری های كاخ نیاوران

آخر احیای كاشی كاری های كاخ نیاوران

بلك بلاگ: پروژه احیاء كاشیكاری­ های ضلع شمالی كاخ اختصاصی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران كه از مرداد سال ۹۵ شروع شده بود، بعد از اجرا در سه فاز به آخر رسید.


به گزارش بلك بلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سید رحمت اله رئوف حنان مدیر این مجموعه با بیان این خبر اظهار داشت: احیاء كاشیكاری های ضلع شمالی كاخ اختصاصی نیاوران كه بعد از عرضه پیشنهادات دفتر فنی این مجموعه و تصویب در شورای راهبردی با نظارت دفتر فنی از مرداد ماه سال ۹۵ شروع شده بود بعد از شناخت و بررسی وضعیت موجود و صدمه شناسی عوامل فرسایش، اجرا شد و بعد از دو سال عملیات حفاظتی و مرمتی به اتمام رسید.

وی درباره لزوم احیاء این كاشیكاری ها اظهار داشت: حفاظت و نگهداری از اصل اثر از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد، ازاین رو در بدو مدیریت در این مجموعه احیاء و مرمت بناهای تاریخی مجموعه و محوطه پیرامونی آن و همچون كاشیكاری ها در دستور كار قرار گرفت تا در ادامه این طرح، كاشیكاری ها هم به حالت نخست خود مطابق طراحی دوره پهلوی برگردد.

او در مورد چگونگی اجرای پروژه هم اظهار داشت: در این طرح بعد از بررسی و صدمه شناسی، راهكار عملیاتی عرضه و مصوب شد و در ادامه تمامی جزئیات آجر، سنگ و كاشیكاری ها مستندنگاری و چربه برداری شد.
وی با بیان این كه احیاء و بازسازی كانال زهكش از دیگر اقدامات در مجموعه تاریخی بود، اضافه كرد: معماری محل به شكل اولیه خود بازگشت و طی آن كانال زهكش و گاترها (جوی آب) و همینطور شیب سقف كانال برای جمع آوری رطوبت نزولی موجود در آن بازسازی و اصلاح گردید و در نهایت همه ی قاب­ های كاشی، سنگ­ های ازاره و آجركاری ها مطابق مستندنگاری صورت گرفته با در نظر گرفتن طرح اولیه اجرا شد.

او همینطور درباره احیاء كاشیكاری شكارگاه اظهار داشت: از دیگر اقداماتی كه در این محوطه انجام شد مستندنگاری شكارگاه و بازسازی سقف فوقانی و كاشیكاری آن و همینطور راه اندازی مجدد تأسیسات نورپردازی و آبرسانی مربوط به آبنمای شكارگاه بود.

پس از اتمام پروژه، مسیر تردد و باغ راه ها توسط سنگ های قدیم مجدداً احیاء شد و علاوه بر اصلاح شیب ­بندی محوطه پیرامونی، آرایش فضای سبز آن هم مطابق با تصاویر قدیم انجام شد، كاشیكاری های به كار رفته در تزئینات محوطه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در ضلع شمالی كاخ اختصاصی نیاوران به علت شرایط جوی و محیطی در سال های گذشته دچار فرسایش و صدمه دیدگی شده بود كه با اجرای این طرح، كاشی های صدمه دیده احیاء شد و فضا به حالت اول خود بازگشت.


5.0 از 5
1397/06/14
13:33:42
4170
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴