، مشكلات تئاتر اصفهان در میزگرد ایسنا،

نبود صنف و محافظه كاری، تئاتر اصفهان را دچار چالش كرده

نبود صنف و محافظه كاری، تئاتر اصفهان را دچار چالش كرده

بلك بلاگ: تئاتر اصفهان را محافظه كاری شدید، نداشتن یك صنف و مشكلات خود هنرمندان، ارزش گذاری اشتباه و عدم برنامه ریزی مطمئن برای آینده دچار مشكل كرده است، بعضی از كارگردانان تئاتر معتقدند كه امروز تئاترهای سطح پایین و هزل در اصفهان، تغییر ذائقه فرهنگی مردم را هدف قرار داده اند و اگر این اتفاق رخ دهد تاریخ دوباره برای تئاتر این شهر تكرار می گردد.


احسان جانمی كه این حرف ها را بارها تكرار می كند، در میزگرد ایسنا در مورد شرایط اقتصادی، اجتماعی و حضور تئاتر در دل مردم اصفهان اظهار نمود: دهه40 دهه طلایی تئاتر اصفهان نبوده، بلكه دهه طلایی تئاتر تهران و ایران بوده است. شاید ارحام صدر به لحاظ تماشاگر در آن دوران پربازدیدترین تئاترها را داشت، ولی به خاطر یك نوع تئاتر نمی گردد گفت دوران طلایی و این یك اشتباه است و یكی از معضلات وجود این شكل تئاتر است كه شهرداری به سمت چنین مدل تئاتری غلطیده است.
وی ادامه داد: خیلی صادقانه باید گفت اقتصاد تئاتر اصفهان طی چهار سال اخیر بهتر از دوران گذشته است، هرچند كه طی دو سال آخر دولت یازدهم بهتر از دولت دوازدهم است. اقتصاد فقط پول درآوردن نیست، اقتصاد یعنی اینكه چگونه یك شغل را به ثبات برسانیم و یك سفره مداوم پهن باشد. وضع مالی من بعنوان احسان جانمی بهتر شده است؛ چهار پنج نفر خاص توانستند بهتر شوند، اما اقتصاد كلی تئاتر وضع خوبی ندارد. هرچند در دو سال آخر دولت یازدهم تئاتر وضع بهتری را تجربه می كرد.
تئاتر اصفهان در برابر مشهد شوخی است
این كارگردان تئاتر خاطرنشان كرد: سالن فرشچیان از اردیبهشت 96 تا اردیبهشت سال 97 حدود 193 میلیون تومان فروش بلیت داشته است. این رقم، رقم چشمگیری نسبت به وقتی است كه تئاتر نبوده، اما در مجموع وضعیت فرهنگی و هنری اصفهان در كشور با این وضعیت رتبه 22 است. اگر بخواهیم وضعیت تئاتر را میان استان های خراسان رضوی یا آذربایجان شرقی با اصفهان مقایسه نماییم از نظر تعداد سالن، نمایش و اجرا غیر قابل قیاس است.
جانمی افزود: تئاتر اصفهان در برابر تئاتر مشهد یك شوخی است. از نظر عدد و رقم هزینه كرد شهرداری اصفهان در برابر شهرداری مشهد و تبریز عددی نیست و تئاتر این دو شهر به جایی رسیده اند كه اصفهان در دور دست ها این جایگاه را می بیند، این درحالی است كه به اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن می گویند این جمله هم فقط یك اسم است و بس.
بی برنامگی نهادها برای تئاتر
وی تصریح كرد: به علت نداشتن امید و چشم انداز طی این دو سال اخیر تئاتر ضعیف تر شده، برنامه ریزی برای آینده تئاتر وجود ندارند و ارگان ها هم برای این حوزه برنامه ریزی ندارند، مثلا حوزه هنری اصفهان فقط برای یك سال برنامه دارد، تالار هنر دچار چالش مدیر است، اداره ارشاد از رویدادهای انجام شده اطلاعی ندارد، به این دلایل نتوانسته ایم اقتصاد تئاتر داشته باشیم. هرچند كه ایراد اصلی به هنرمندان تئاتر وابسته است، هنرمند تئاتر باید به تعداد مخاطب، به پول درآوردن و اقتصاد فكر كند، باید توانایی داشته باشد و جامعه هدف مشخصی داشته باشد.
این كارگردان تئاتر تصریح كرد: به علت محافظه كاری كه در خصوصیت و ذات اصفهانی ها است تئاتر دچار یك كدخدامنشی شده و باید همه همچون تالار هنر، حوزه هنری و ارشاد راضی نگه داشته شوند، هیچ رقابتی وجود ندارد بنابراین اقتصادی شكل نمی گیرد.
جانمی اظهار نمود: طی 15 سال قبل رؤسایی را برای انجمن نمایش انتخاب كرده ایم كه به شدت محافظه كار بوده اند. انسان هایی شجاع، رُك و محكم نبوده اند. افراد انتخاب شده بسیار خنثی بوده اند. اصلا حرفی برای گفتن ندارند. اگر انجمن نمایش داشتیم نباید خیلی از فعالیت های اخیر در شهر صورت گیرد، نباید كارها بلاتكلیف بماند. به علت نداشتن صنف قوی، ارشاد مدام در امور تئاتر اصفهان دخالت می كند و زیر مجوزها جمله غیر قانونی می نویسد كه شما باید با همه عوامل قرارداد همكاری انعقاد كنید. این مورد به لحاظ قانونی به ارشاد مرتبط نیست و به صنف ارتباط دارد.
وی افزود: گاهی تالار هنر كار صنفی تئاتری ها را انجام می دهد. خواسته افراد از تئاتر چیست؟ آیا تئاتر وسیله ای برای سرگرمی است؟ آیا تئاتر وسیله ای برای پیام دادن است؟ خیر؛ تئاتر برای تفریح، آموزش، نشان دادن اشكال، محتوا و... است كه متاسفانه به هیچ كدام از این موارد در اصفهان توجه نمی گردد ووجود ندارد.
ملاك نادرست ارزش گذاری تئاتر
این كارگردان تئاتر افزود: هنرمند باید تئاتر به وجود بیاورد. افرادی داریم كه حق تئاتر كار كردن دارند، اما هنرمند تئاتر نیستند. تا یك تئاتر، خوب می فروشد همه فكر می كنند به واسطه فروش آن تئاتر خوب است، درحالی كه این گونه نیست، هرچند ارزش فروش بلیط بالا است، ولی ملاك ارزش گذاری برای خوب یا بد بودن تئاتر نیست و متاسفانه این ملاك ها و ارزش گذاری برای تئاتر مناسب نبوده و ارزش گذاری ناصحیح است.
جانمی با اشاره به اینكه افرادی در تئاتر تصمیم می گیرند كه یا گروهی ندارند یا اصلا كار یك ساله انجام نداده اند، اما برای تئاتر یا طرح های تئاتری نظر می دهند. معلوم است كه این گونه اتفاقات تئاتر را به پیش نمی برد، تصریح كرد: بعنوان یك تئاتری با شجاعت تمام اعلام می كنم كه با اداره ارشاد مشكل اساسی دارم، چراكه این اداره به نظرم تئاتر را رها كرده است، این ارگان نمی گذارد یك كار درست رخ بدهد. نمی توانیم این اعتراضات خویش را به علت منافع، كنار بگذاریم. روحیه محافظه كاری در ما هم رخنه كرده است. باید به وزارت خانه ارشاد این مسائل را بازگو نماییم. چرا در اردیبهشت ماه جشن تئاتر توسط ارشاد برگزار نشده است؟

لوده بازی و هزل كمدی امروز به روی صحنه می برند
وی با اشاره به اینكه تئاتر لوده بازی، هزل و مسخره را به اسم كمدی امروز به روی صحنه می برند و متاسفانه از آن حمایت دولتی هم می شود، اظهار داشت: چرا دولتی ها اجازه می دهند چنین تئاتری اجرا شود، چرا اسم دفتر تخصصی تئاتر را بر روی این كارها می گذارند، نمی گویم هزل وجود نداشته باشد بلكه یك تناسبی داشته باشد، این كارها مجوز می گیرند و تماشاگر اصفهان دوباره عادت می كند به چرت دیدن و تعداد تماشاگر آنها افزایش می یابد. چه بلایی به سر این مردم می آید؟ معلوم است تئاتر درست و حسابی نمی فروشد، بنابراین باید در همه تئاترها لحظه فان وجود داشته باشد.
این كارگردان با ابراز تاسف افزود: در تئاتر این شهر همین چند ده سال پیش رضا عمادها، میاندارها و.... پشت تئاتر بد ماندند و نشان داده نشدند. 20 سال دیگر هم با همین فرمان تاریخ تكرار خواهد شد. زن پوشی را با زن شدن اشتباه گرفته ایم، زن شدن غیرقانونی است. این هنرمندان در تالار هنر اجرا می روند. اجرا می كنند و از آنها حمایت می گردد. اینها مشكل تئاتر اصفهان است.
وی با اشاره به اینكه مهاجرت به تهران عامل موفقیت نیست و بسیاری آنجا دچار چالش هستند، اضافه كرد: تئاتری های خوبی از اصفهان رفته اند كه در تهران افت می كنند، مهاجرت 95 درصد افراد بی هدف بوده است، هیچ چیزی برایشان نداشته، هرچند 5 درصد هم مهاجرت درست داشته اند و پیشرفت هم كرده اند، امید تازه و تفكر جدید یاد گرفته اند، اما مهاجرت 95 درصد این افراد به ناكجا آباد بوده است. تئاتر اصفهان را محافظه كاری شدید، نداشتن یك صنف و مشكلات خود هنرمندان، ارزش گذاری اشتباه و عدم برنامه ریزی مطمئن برای آینده این گونه رقم زده است. اصفهان در تئاتر شبه جزیره ای ملوك الطوایفی است كه با مقررات كشور تفاوت دارد.
این كارگردان تئاتر با اشاره به اینكه در اصفهان سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بیش از همه برای تئاتر فعالیت می كند. شورای شهر اصفهان امروز یك مدیر تئاتری در تالار هنر دارد اما چرا از ایشان برای فعالیت هایشان استفاده نمی كنند. در یك اقدام صحیح خواستند تالار اندیشه را احیا كنند، تالار اندیشه را به حوزه هنری واگذار كردند. حوزه هنری یك بنیاد به اسم بهمن سبز دارد كه هیئت مدیره ای در آن تصمیم می گیرد كه سینما می سازند. سینماهای اصفهان را نوسازی كردند. سالن سوره حوزه هنری كه محل تئاترهای عالی و درجه یك بود را از دست دادند. از یكی از اعضای شورای شهر پرسیدم این مكان سالن تئاتراست؟، گفتند تالار اندیشه مقرر است سالن سینما شود، تالار اندیشه سابقه تئاتری بی نظیر دارد، می تواند با فرشچیان رقابت كند و نگاه ارشاد را درست كند.
جانمی افزود: اگر سالن های اصفهان توسط بهمن سبز به سالن سینما تبدیل گردد بهمن سبز اجازه اجرای تئاتر نمی دهند، الان سینما فلسطین یك سانس به تئاتر نمی دهند. تغییر كاربری از تئاتر به سینما نمی تواند اجرا تئاتر داشته باشد، برخی دوستان نمی دانند كه سینما و تئاتر تفاوت دارد.
در اصفهان نهاد تئاتر نداریم
وی اعتقاد دارد تئاتر برای جامعه پویا تولید شده، درست است كه در انواع تئاتر عوام هم وجود دارد، ولی باید عوام را ارتقا دهیم. تئاتری هستم اما نه كمپانی داریم و نه هیچ نهاد تئاتری دیگری؛ هركس می گوید نهاد تئاتر داریم دروغ می گوید. دبیرستان هنرهای زیبا رشته نمایش را می خواهد حذف كند اما طبق چه قاعده و قانونی، دانشگاه هنر اصفهان 11 سال مجوز رشته تئاتر را از شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت كرده و تا به امروز این رشته را نیاورده است. دانشگاه هنر اصفهان می گوید جا نداریم این رشته را بیاوریم!
وی تصریح كرد: چرا ارشاد انتخابات انجمن نمایش را برگزار نكرده است، به نظر می آید دوست دارد نهاد تئاتر ضعیف باشد، چرا در مجوز دادن ها فرق می گذارد؟ چرا یك داستان فیلمنامه سینما می شود، اما نمی گردد بر روی آن تئاتر اجرا كرد، امروز در اصفهان تئاتر فاخر بر روی صحنه نمی رود.1397/04/31
13:03:03
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: برنامه , تئاتر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵