کتاب فتوای هسته ای

کتاب فتوای هسته ای

بلک بلاگ: بلک بلاگ: فتوای هسته ای عنوان کتابی است که به بررسی فقهی و حقوقی فتوای آیت الله العظمی امام خامنه ای پیرامون حرمت تولید و استفاده از سلاح های هسته ای می پردازد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب فتوای هسته ای که به بررسی فقهی و حقوقی فتوای آیت الله العظمی امام خامنه ای پیرامون حرمت تولید و استفاده از سلاح های هسته ای می پردازد از طرف انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی به زیور طبع آراسته شد.
این کتاب به قلم حجت الاسلام محمدحسین پورامینی دانش آموخته دانشگاه علوم اسلامی رضوی به رشته تحریر در آمده که از طرف انتشارات این نهاد علمی فرهنگی منتشر و روانه بازار شده است.
نویسنده در این کتاب بر این نکته تاکید می کند که، در شرایطی که تا حالا در حقوق بین الملل، هیچ ممنوعیت جامع و مطلقی درباب استفاده از سلاح های هسته ای وجود ندارد، آیت الله العظمی امام خامنه ای برای نخستین بار در قالب یک فتوای فقهی، تولید و استفاده از سلاح هسته ای را حرام و ممنوع اعلام نموده و بیان داشتند که سلاح های هسته ای در سلسله نیازها و نظام تسلیحاتی جمهوری اسلامی هیچ جایگاهی ندارد.
این فتوا بیان کننده نگاه انسانی و رویکرد بشردوستانه فقه امامیه است که در این کتاب بدان پرداخته و در سه بخش سازمان دهی شده است.
بخش نخست کلیات تحقیق با عنوان «تحلیل مفهومی سلاح هسته ای، آثار مخرب، و رویکرد بین المللی در مقابل آن» نام گذاری شده و دارای سه فصل بوده که به شناخت سلاح هسته ای از حیث موضوع شناسی و رویکرد بین المللی پیرامون آن پرداخته است.
بخش دوم تحقیق «چیستی فتوای هسته ای آیت اللّه خامنه ای و جایگاه آن در فقه و حقوق بین الملل» است که بعد از موضوع شناسی فتوای هسته ای و بررسی ماهیت آن، مبانی نظری و جایگاه این فتوا در فقه و نظام حقوق بین الملل را مورد بررسی قرار داده است.
بخش سوم این تحقیق نیز با عنوان «ادله فقهی و حقوقی فتوای آیت اللّه خامنه ای در خصوص ممنوعیت مطلق تولید و استفاده از سلاح های هسته ای» آمده است.
فصل اول بخش سوم به بیان ادله فقهی و حقوقی فتوای آیت اللّه خامنه ای در خصوص ممنوعیت مطلق تولید سلاح های هسته ای پرداخته و فصل دوم آن، به بررسی ادله فقهی و حقوقی فتوای آیت اللّه خامنه ای در خصوص ممنوعیت مطلق استفاده از سلاح های هسته ای اختصاص دارد.


منبع:

1403/03/18
01:01:13
0.0 / 5
98
تگهای خبر: حقوقی , فرهنگی , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵