یادداشت مهمان؛

عدم استفاده از ظرفیت زبان فارسی در تعامل با دنیا خطاست

عدم استفاده از ظرفیت زبان فارسی در تعامل با دنیا خطاست

به گزارش بلک بلاگ، عدم استفاده از ظرفیت زبان فارسی در تعامل با دنیا یک خطای محاسباتی، آن هم در نقطه اوج جنگ شناختی دشمن به حساب می آید.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: حجت اسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اخیرا یادداشتی با عنوان «قدرت زبان فارسی در مهار جنگ شناختی دشمنان» نوشته که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است.
در این یادداشت آمده است؛
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار تعدادی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب فارسی، به نکات ارزشمند ای در مورد ماهیت ادبیات و شعر فارسی و جایابی آن در حوزه جهاد تبیین و جنگ رسانه ای با دشمنان اشاره فرمودند. معظم له در این خصوص تاکید کردند: "در عرصه جنگ رسانه ای، باید از میراث کم نظیر شعر و ادب فارسی بعنوان رسانه ای قدرتمند و اثرگذار و نافذ به بهترین وجه استفاده گردد و پیام های دینی، تمدنی، ایرانی گری و ایستادگی و شجاعت به افکار عمومی دنیا منتقل شود."
در تبیین فرمایشات رهبر حکیم انقلاب اسلامی، ضروری است چند نکته اساسی را مدنظر قرار دهیم؛
نخست این که شعر و ادبیات فارسی نه یک ابزار ساده انتقال پیام، بلکه رسانه ای مهم و تأثیرگذار در دوران جنگ رسانه ای است. بر همین مبنا، تثبیت و تقویت جایگاه زبان غنی فارسی در دنیای امروز یک راهبرد جدی به شمار می آید. باید توجه داشت که ادبیات و شعر ذاتاً با طبیعت و فطرت انسان ها ارتباط برقرار می کند و نظم و نثری که منطبق بر این سرشت الهی و خدادادی باشد، بر روح و جان انسان ها تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. بدون شک لطافت، ظرافت و مضامین عمیقی که در ادبیات فارسی وجود داشته و دارد، قابل قیاس با ادبیات کلاسیک خیلی از کشورها و تمدن ها نیست. بنابراین، باید از این مزیت در جهت ایجاد یک تعامل فراگیر فرهنگی -تمدنی با دنیا استفاده نمود.
نکته دیگر این که عدم استفاده از ظرفیت زبان فارسی در تعامل با دنیا یا جایابی محدود آن در قاموس مراودات بین المللی، یک خطای محاسباتی، آن هم در نقطه اوج جنگ شناختی دشمن به حساب می آید. نظریه پردازان غربی در روند جهانی سازی (مطابق نظریه دهکده جهانی مک لوهان)، کوشیده اند فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها را هدف قرار داده و تمدن های اصیل را نابود یا تحریف کنند. در این مناقشه تمام عیار که شاهد تکمیل اجزای آن از جانب دشمنان هستیم، زبان فارسی نقش دژی محکم و استوار را ایفا می کند. به جرأت میتوان اظهار داشت که ظرفیت تعاملی با دنیا از راه نثر و نظم فارسی نامحدود است و هر اندازه در این راه حرکت نماییم، فرصت های بیشتری برای ما خلق خواهد شد.
نکته سوم، معطوف به جایگاه زبان فارسی در رویارویی با جنگ شناختی دشمن است. راهبرد کلان دشمنان در زمینه جنگ رسانه ای و شناختی به گونه ایست که اصلی ترین لایه ذهن، یعنی "باورها"را هدف قرار می دهد. اتفاقاً مخاطب شعر و نثر اصیل و غنی فارسی هم باورهای درونی و غیر قابل انکار انسان هاست. از همین نکته ظریف میتوان دریافت که زبان فارسی چگونه هسته اصلی شناخت و باور انسان را در رویارویی با امواج سهمگین توطئه ها و طغیان های فکری دشمن ساز حفظ می نماید. در جنگ شناختی دشمنان، تلاطم ذهنی افراد در راه گذار از خویشتن تعریف می شود و شعر و نثر اصیل و پویای فارسی انسان ها را به بازگشت به خویشتن و تعامل سازنده واقعی با همنوعان خویش بر مبنای الگوهای زندگی فردی، اجتماعی و بین المللی خداپسندانه فرا می خواند. تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد استفاده از «الفاظ محکم و استوار»، «مضمون یابی صحیح» و «بیان باکیفیت موضوعات» در زمینه شعر و ادب، ناظر بر همین حقیقت است. بدیهی است که در چنین مجرای بی همتا و ارزشمند ای، پیام های دینی، اخلاقی، تمدنی و ایرانی ما به بهترین نحو ممکن و به دور از تحریف و کژتابی دیگران به مخاطبان دیگر کشورها عرضه خواهد شد.
نکته پایانی اینکه؛ فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ناظر بر آن است که در برابر زبان فارسی، نباید صرفا نگاهی شکلی و رایج داشت، بلکه باید آنرا در راه جنگ نرم با دشمنان به کار گرفت. این نکته مهم، مصداق لزوم کنشگری فعال و پویا در زمینه جهانی بر اساس داشته های بی نظیر فرهنگ ایرانی – اسلامی است که بدون شک ادبیات فارسی یکی از مهم ترین آنهاست. بنابراین، باید نگاه محدود به شعر و ادبیات فارسی را با نگاهی جامع، روشمند و نتیجه گرایانه جایگزین کرد و در عرضه بین المللی آن، از تمامی روش های نوین و خلاقانه کمک گرفت.
تاکید مجدد رهبر حکیم انقلاب اسلامی به لزوم شکل گیری «نهضت ترجمه»، باوجود تلاشهای صورت گرفته تا به امروز، حاکی از ضعف موجود در این حوزه است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بعنوان قرارگاه دیپلماسی فرهنگی کشور، این رویکرد تعیین کننده را نصب العین خود قرار داده و در این راه از ایده ها، ابتکار عمل ها و تجارب موفق، استقبال خواهد نمود.

1403/01/12
15:27:25
0.0 / 5
80
تگهای خبر: رسانه , فرهنگی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳