ادبیات جهان؛

عبدالله سیدران نویسنده بوسنیایی درگذشت

عبدالله سیدران نویسنده بوسنیایی درگذشت

بلک بلاگ: عبدالله سیدران نویسنده بوسنیایی در 79 سالگی از دنیا رفت.به گزارش بلک بلاگ به نقل از خبرگزاری فرانسه، عبدالله سیدران نویسنده بوسنیایی که برای فیلمنامه «وقتی بابا رفته بود ماموریت» امیر کوستوریتسا تحسین شده است، در ۷۹ سالگی از دنیا رفت.
این شاعر بوسنیایی که نویسنده فیلمنامه فیلم برنده جشنواره کن توسط امیر کوستوریتسا، کارگردان صرب، بود و میراث غنی فرهنگی از بینش انتقادی خود درباره ی بالکان به جا گذاشته، در سارایوو از دنیا رفت.
سیدران نویسنده فیلمنامه «وقتی بابا رفته بود ماموریت» کوستوریتسا بود که سال ۱۹۸۵ جایزه نخل طلای کن را دریافت کرد. او همین طور در نوشتن فیلمنامه فیلم «دالی بل را یادت می آید؟» کوستوریتسا در سال ۱۹۸۱ با وی همکاری کرد.
این نویسنده که سال ۱۹۴۴ در سارایوو به دنیا آمد، انتشار آثار ادبی، خصوصاً شعر، را در دهه ۱۹۶۰ شروع کرد. او منتقد صریح نیروهایی بود که بارها سبب متلاشی شدن بالکان همچون زادگاهش سارایوو بودند. وی در مصاحبه با یک ایستگاه تلویزیونی محلی در سال ۲۰۱۱ اظهار داشت: آزار و اذیت در خطوط سیاسی در یک نسل به نسل های بعدی منتقل می شود. این نفرین بالکان است، نفرین سرنوشت ما که اینجا گذشته محبوب تر از حال است.
بنیامینا کاریچ، شهردار سارایوو، در ادای احترام به سیدارن نوشت: ما شما را برای همیشه به خاطر شهادتتان در مورد زیبایی، روح و غرور بوسنیایی، در مورد ارزش هایی که انسان را انسان می سازد، به یاد خواهیم آورد.
سیدران سال پیش به سبب مشکلات جدی سلامتی از حضور در مجامع عمومی خودداری و فقط گاه بوسیله رسانه های اجتماعی با مردم ارتباط برقرار کرد. وی عضو آکادمی علوم و هنر بوسنی بود و جوایز ادبی ملی و بین المللی را در کارنامه داشت که جایزه آزادی مرکز پن فرانسه برای کتاب شعر «تابوت سارایوو» همچون آنها بود.


منبع:

1403/01/09
17:03:50
0.0 / 5
105
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱