فروش کاشی در شاهکار کاشی کاری اصفهان!

فروش کاشی در شاهکار کاشی کاری اصفهان!

به گزارش بلک بلاگ، اصفهان همه بناهای تاریخی که بخشی از میراث فرهنگیِ ما به شمار می روند سرشار از قصه اند، قصه هایی که شاید از قدمت تاریخیِ آنها هم فراتر باشند... قصه هایی از چگونگی بنا شدنشان، آدم هایی که برای ساختن آنها آجر روی آجر گذاشتند و کاشی تراشیدند و هنرها به رخ کشیدند، فعالیتهایی که در این بناها انجام شد، کاربری های پیشین و البته قصه های پر غصه شان...از استادی آموخته ام که دنیای امروز، دنیای قصه گویی است و آن کسی موفق است که بتواند از هر آنچه می بیند و می شنود قصه ای بسازد واقعی، و دیگران را به شنیدن و خواندنش دعوت کند. هر بنایی هم قصه ها دارد... اما باید مهم ترین قصه های یک بنای تاریخی با عنایت به خواسته های خوانندگان و یا بازدیدکنندگان، انتخاب و بازگو شود و از دیدگاه من قصه های مردمی جالب ترین اند و شاید بیشترین طرفدار را هم داشته باشند. امروز هم من قصه ای می گویم ادامه دار از دهه اخیر که بر مسجد جامع عباسی اصفهان گذشت... و البته که بی ارتباط با مرمت گنبد آن در این دوره نیست. آنچه می خوانید اما تنها بخش کوچکی است از روزگار پر قصه و پر غصه این مسجد در این دهه که برای نگارش آن ناگزیر بودم از گفت ‍وگو با آدم هایش؛ و البته که معتقدم قصه ها هم باید مستند باشند و با تاریخ شفاهی، همراه.

و اما... یکی بود یکی نبود، زیر آسمون خدا دوتا مسجد بودن داخل یه میدون بزرگ و جهانی که در یه دوره ای سرنوشت گنبداشون بشکلی شده بود که روح آدما درد می گرفت... یه روز رفتم داخل مسجد جامع عباسی و بعد...
محوطه داخلی مسجد جامع عباسی که به عرضه کاشی توسط پیمانکار مرمت گنبد این مسجد اختصاص یافته است.
بخشی از این فروشگاه و یا آنچه به قول پیمانکار مرمت گنبد، نمایشگاه خوانده شده، کارگاه مرمت گنبد است که قالبی از ترک گنبد در آنجا قرار دارد.
عکس توسط یکی از گردشگران عکاسی شده است.


منبع:

1401/10/26
11:35:03
0.0 / 5
167
تگهای خبر: نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳