توسط انتشارات كتاب نیستان؛

انتشار یزله به روایت سیروس همتی

انتشار یزله به روایت سیروس همتی

بلک بلاگ: مجموعه داستان یزله نوشته سیروس همتی توسط انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر ارائه شد.



به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، یزله عنوان مجموعه ای از ۱۱ داستان کوتاه از سیروس همتی و تقی همتی نیا است که با عناوین آقای هاله، الله توپوننن پول توهسون، دده، رمان، مکان، آخرین وداع، یزله، فرمول آبی، خججه سلطان، ننه سلطان و بازارچه مکاره گردآوری و توسط انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر عرضه شده است.
سیروس همتی بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر است که در سالهای اخیر بیش از هر چیز او را در صحنه تئاتر و تلویزیون و با نقش هایی طنز آمیز و گاه جدی دیده ایم. بازیگری که همیشه احساسات مخاطبانش را با حرکاتی ظریف در مرز میان شوخی و جدی تحت تأثیر قرار داده است و آنها را به داستان و شیوه روایت خود وابسته کرده است.
کتاب یزله نیز بیش از هر چیز وامدار همین شیوه روایت است. زبان و موقعیت هایی طنز آمیز که در پس خود بسیار تلخ و عبرت آموز و محل تأمل جدی است. طنز در روایت داستانی همتی موضوعی نه جاری در کلمات و ساختار روایت که جاری در موقعیتی است که داستان در آن رخ می دهد. همتی تلخی ها و سیاهی های پیرامونش را با لبخندی البته تلخ بازگو می کند و همین مساله مخاطب را هم از نظر شیرینی روایت و هم از نظر مواجهه با پاره ای از واقعیت های پیرامونش به سمت خود می خواند.
همتی در داستان کوتاه پایبند به نگارش به همراه جمله هایی بسیار کوتاه است. نوع بهره مندی او از عبارات و جملات، یادآور تجربه هایش در ساخت موقعیت و دیالوگ در نمایشنامه است. بنا بر این است که وی در این داستان نویسی نیز بدون حاشیه سازی و بدون ورود به فضاسازی های رایج زبانی در داستان کوتاه، مستقیم و از دل ما وقع به روایت می پردازد و مخاطبش را همچون نمایشنامه هایش به کشف رمز در بین کلمات کوتاه و رازآلود و البته طنز آلود خود می خواند.
موقعیت های داستانی هم بطور عمده از طرف همتی ساده و هوشمندانه انتخاب شده و همین بهانه های ساده، همیشه با یک نتیجه عجیب، مخاطبش را به سمت کشف یک آن و لحظه خاص در خود و روابط و رفتارهای خود دعوت می کند.


منبع:

1401/09/23
12:09:21
0.0 / 5
396
تگهای خبر: تئاتر , داستان , رمان , طنز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳