حجت الاسلام مظاهری مطرح كرد؛

مشکل محسوس صنعت نشر ما کمبود ویترین است

مشکل محسوس صنعت نشر ما کمبود ویترین است

به گزارش بلک بلاگ، یک استاد حوزه و د انشگاه اظهار داشت: کتاب به تبلیغ و تبیین نیاز دارد و رسانه ها باید هر روز به آن بپردازند؛ مشکل محسوس صنعت نشر ما کمبود ویترین است.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، حجت الاسلام علی اکبر مظاهری استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مقوله کتاب و کتابخوانی به تشویق و تبیین توأمان نیاز دارد. یکی از بهترین کارهایی که می تواند به توسعه فرهنگ مطالعه در کشور کمک نماید، تعدد نمایشگاه ها و فروشگاه های کتاب است. این تعدد و تنوع موجب می شود حتی کسانی که قصد خرید کتاب هم ندارند، وقتی از کنار کتابفروشی ها و نمایشگاه های کتاب رد می شوند، به خرید کتاب و مطالعه آن علاقمند شوند.
وی اضافه کرد: کتاب باید در دسترس همگان باشد و ویترینی برای نمایش دائمی اش درنظر گرفته شود. کتاب را باید پیوسته تبلیغ کرد، ولی متأسفانه در رسانه ای مثل صدا و سیما جایگاه چندانی برای تبلیغ کتاب وجود ندارد.
نویسنده کتاب «خانه ای در بهشت» اظهار داشت: از طرف دیگر ضعف ناشران و نویسندگان در پدید آوردن اثری جذاب و خواندنی به کاهش میل به خواندن کمک می نماید. ناشران و نویسندگان باید به این مسئله توجه داشته باشند که کتاب خوب و جذاب خیلی کم است. یعنی یا کتاب های ما ضعف محتوایی دارند و یا به شکل زیبا و در قالبی دلنشین عرضه نمی شوند، بدین سبب رغبتی در خواننده ایجاد نمی کنند.
حجت الاسلام مظاهری افزود: خیلی از دانشجویان من علاقمند هستند رمان های خارجی را بخوانند چون معتقدند این کتاب ها جذاب اند. معتقدم اگر کتاب های پرمحتوا با قلم های پرتوان نوشته شوند، بی شک خوانندگان خوبی پیدا می کنند.
وی همین طور با اشاره به کمبود کتابفروشی در کشور اظهار داشت: موضوع دیگر این است که بیشتر کتاب های خوب در دسترس مردم قرار ندارند. در چند خیابان کتابفروشی وجود دارد؟ بدین سبب یکی از لطمه ها در صنعت نشر ما کمبود فروشگاه های کتاب است. اگر کتاب، مانند گوشی موبایل تبلیغ و عرضه می شد، به نظرم وضعیت فعلی کمی تفاوت پیدا می کرد.
این استاد حوزه و دانشگاه در آخر اظهار داشت: مدتی پیش کتاب زندگینامه استاد بهاالدین خرمشاهی تجدیدچاپ شد. استاد خرمشاهی در این کتاب سخنی را به این مضمون بیان کرده است: «من به دوستان و همکارانم می گویم که من را از مسافرکشی علمی رها کنید تا آسان تر بنویسم.» به نظرم حالا کار اغلب نویسندگان سفارشی نویسی شده است. مسافرکشی علمی یعنی همان سفارشی نویسی و این از غنای محتوایی آثار کاهش می دهد.

1401/08/20
14:04:59
0.0 / 5
322
تگهای خبر: خرید , رسانه , رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳