مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:

رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر ما کمرنگ شده است

رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر ما کمرنگ شده است

به گزارش بلک بلاگ، لرستان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهار داشت: رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر ما کمرنگ شده است.


منصور احمدی در دومین نشست ادبی شهریار غزل که امروز در سالن شهید حیدریان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر ما کمرنگ شده است بر ضرورت تقویت رسالت قدرتمند تربیتی شعر و ادب از جانب شاعران تاکید کرد.
وی با گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و ضمن اشاره به این که خداوند متعال، انسان را به زیور بیان و زینت کلام آراسته می کند، اضافه کرد: کسانی که صاحب کلام، صاحب بیان و قدرت ماورایی بیان هستند، جایگاه ارزشمند، فاخر و فرهیخته ای دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تصریح کرد: بارها در جمع هنرمندان و فرهیختگان عرض کرده ام حضور در کنار اصحاب فرهنگ، هنر، بخصوص اصحاب شعر و ادب، پارادوکسی است که سبب می شود در اوج گرفتاری و دغدغه های اداری، چالش ها به فراموشی سپرده شوند.
احمدی استاد شهریار را اعجوبه ای در غزل معاصر دانست و اضافه کرد: استاد شهریار یاد و خاطره ای همچون سعدی و حافظ را زنده کرده است و افتخار داشتیم در عصر و زمانی نفس بکشیم که استاد شهریار نفس کشیده اند.
وی با اشاره به اینکه بنا بر رصد و تحقیقات، توجه به رسالت تربیتی شعر و ادب در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند تقویت است، افزود: از جامعه شعر و ادب استان درخواست می شود، به مدد و یاری این اداره کل بیایند و این وظیفه و رسالت را باردیگر رونق و توسعه دهند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیان نمود: تربیت، انتقال آگاهی، بینش و خرد است و این موارد همچون گنجی در اختیار استادان و مربیان و شاعران قرار دارد و باید آنها را با بیانی شیوا به مردم انتقال دهند؛ ازاین رو لازم است شاعران لرستانی نگاهی به شعر تربیتی داشته باشند و قدرت تربیتی شعر را مد نظر قرار دهند.
احمدی ضمن اشاره به این که در کتاب ها، قدرت تربیتی قرآن سرآمد و خارق العاده است، اضافه کرد: یکی از معجزات تربیتی قرآن، بیان و قدرت نفود در جان هاست؛ شاعران هم از قدرت نفوذ برخوردار هستند؛ ازاین رو لازم است با استفاده از این رسالت، این قدرت را به شعر برگردانید و کنار انتشار مجموعه اشعار، دیوان، قطعات شعر، شعر تربیتی هم سروده شود.
وی ضمن اشاره به این که در خیلی از مصرع و بیت شاعران بزرگ، نکات تربیتی، حکمت، تقوا، قدرت بازدارندگی و... به خوبی نشان داده شده است، اظهار داشت: پیشنهاد می شود، صاحب نظران و انجمن های شعر در استان، جشنواره یا مسابقه ای در حوزه شعر تربیتی برگزار کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیان نمود: رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر، کمرنگ شده و لازم است این رسالت تربیتی قدرت مند شعر و ادب را برگردانند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در راه این بازگرداندن آمادگی دارد که حمایت های لازم در برگزاری جشنواره ها، چاپ کتاب و یا اطلاع رسانی ها را انجام دهد.
منبع:

1401/06/30
21:39:21
0.0 / 5
60
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲