در دیدار با ایمانی پور صورت گرفت؛

تجلیل مفتی اعظم قزاقستان از نقش راهبردی ایران در گفت وگوهای دینی

تجلیل مفتی اعظم قزاقستان از نقش راهبردی ایران در گفت وگوهای دینی

به گزارش بلک بلاگ، مفتی اعظم نوروزبای حاجی تاقان اولی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلام از نقش راهبردی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوهای دینی در سطح جهان، تجلیل نمود.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در رأس هیأتی بلندپایه به قزاقستان سفر کرده است با مفتی اعظم «نوروزبای حاجی تاقان اولی»، رییس اداره معنوی مسلمانان قزاقستان، دیدار و گفت و گو کرد.
حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور در سخنانی، با اشاره به ملاقات رییس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب اسلامی، تشکیل دبیرخانه مشترک فارابی برای شناسایی و معرفی آثار معلم ثانی و ترجمه این آثار به زبان قزاقی را ضروری دانست و از اداره مفتیات برای حضور فعال در این اقدام هوشمندانه دعوت به عمل آورد.
رئیس شورای سیاست گذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت همکاریهای مشترک فرهنگی و دینی بین دو کشور تاکید و مفتی اعظم قزاقستان در این دیدار، ضمن تشکر از حضور هیأت عالیرتبه ایرانی در هفتمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در قزاقستان از نقش سازنده این هیأت در این کنگره جهانی تجلیل نمود.
وی سابقه ۳۰ ساله جمهوری اسلامی ایران را در این عرصه ستود و گفت: مردم قزاقستان همیشه احترام ویژه ای برای کشور دوست و همسایه ایران قائل هستند.
مفتی اعظم نوروزبای حاجی تاقان اولی اضافه کرد: سفر اخیر رییس جمهور توکایف به ایران بدون شک به نقطه عطفی در روابط دو کشور مبدل خواهد شد.
وی وجود کتابخانه های غنی جمهوری اسلامی ایران را فرصتی مناسب برای پژوهش و آشنایی با تاریخ دیرینه کشورش دانست.
* دعوت از مفتی اعظم قزاقستان جهت شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی
در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب در سخنانی، با اشاره به برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در دو ماه آتی، از مفتی اعظم قزاقستان برای حضور در این جلسه جهانی دعوت به عمل آورد.
وی در عین حال، آمادگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را برای پذیرش تعدادی از اندیشمندان کشور قزاقستان جهت آشنایی با میراث فرهنگی مشترک و پژوهش میدانی و کتابخانه ای در این خصوص را اعلام نمود.
در اختتام این دیدار، مفتی قزاقستان با اشاره به مشترکات فرهنگی عمیق دو کشور و آمادگی همیشگی اداره مفتیات برای توسعه همکاریهای در میان، از حضور در سی و ششمین کنفرانس جهانی وحدت اسلامی در تهران استقبال کرد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیأتی بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران بمنظور شرکت در کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، (۲۱ شهریورماه) به قزاقستان سفر کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و زهرا رشید بیگی، رییس گروه مسیحیت ارتدکس و پروتستان مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این سفر، حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور را همراهی می کنند.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن حضور در کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در ایام (۲۲ تا ۲۴ شهریورماه)، بمنظور هم افزایی و همبستگی و یافتن راه حل مناسب برای حل بحران های منطقه ای و بین المللی با برخی نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف دیدار می کند.
وی علاوه بر دیدارهای رسمی و بازدید از مراکز علمی و فرهنگی قزاقستان، با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان درباب توسعه روابط فرهنگی و اجرائی شدن توافقات و تفاهمات فرهنگی دو کشور با مقامات قزاقستان، تبادل نظر خواهدنمود.

1401/06/25
10:20:13
0.0 / 5
94
تگهای خبر: رمان , سفر , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴