یك هفته با كتاب؛

افتتاح نمایشگاه کاغذ و مقوا و انتصابات جدید در نهاد کتابخانه ها

افتتاح نمایشگاه کاغذ و مقوا و انتصابات جدید در نهاد کتابخانه ها

افتتاح پنجمین نمایشگاه کاغذ و مقوا و دو انتصاب جدید در نهاد کتابخانه های عمومی کشور ازجمله اخبار حوزه کتاب و نشر در این هفته بودند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه_فاطمه میرزاجعفری: اخبار این هفته حوزه کتاب و ادبیات این دفعه با هشت خبر برتر هفته ای که سپری شد میهمان نگاه شماست اما نکته مهم در این گزارش پر خبر بودن نهاد کتابخانه های عمومی کشور است به گونه ای که سه خبر را به خود مختص کرده است.
اخبار این هفته با شروع به کار پنجمین نمایشگاه تخصصی کاغذ و مقوا آغاز می شود و در ادامه به انتشار کتاب، معرفی نامزدهای جشنواره داستان کوتاه قصه خانواده من پرداخته همین طور به خبر انتصاب مشاور رسانه ای و معاون توسعه کتابخانه های نهادکتابخانه های عمومی کشور اشاره ای داشته است و در آخر نیز به برگزاری دومین دوسالانه قصه گویی پرداخته است.
پنجمین نمایشگاه تخصصی بین المللی کاغذ و مقوا افتتاح شد
پنجمین نمایشگاه تخصصی بین المللی کاغذ و مقوا، دوم مردادماه با حضور مهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن تجارت و تعدادی از مدیران و فعالان حوزه چوب، کاغذ و سلولزی افتتاح شد، این نمایشگاه به مدت چهار روز تا ۵ مرداد برپا است. در این دوره نمایشگاه که پنجمین سال متوالی خودرا سپری می کند تعدادی از فعالان و دست اندرکاران حوزه سلولزی و کاغذ حضور داشتند همین طور ۱۲۰ شرکت داخلی و خارجی در فضایی به وسعت ۹ هزار مترمربع و در سالن های 44a، 44b، 40 و 40a حضور دارند.
تحلیل ساختارگرایانه تورستن هیلن از کربلا منتشر شد
نشر کرگدن کتاب «واقعه عاشورا: تحلیل ساختارگرایانه از درام کربلا به گزارش طبری» نوشته تورستن هیلنو ترجمه احسان موسوی خلخالی را با شمارگان ۷۰۰ نسخه، ۲۴۰ صفحه و بهای ۹۰ هزار تومان منتشر نمود. این کتاب که یکی از آثار مجموعه دین شناخت نشر کرگدن است ترجمه ای از این اثر است: Husayn، the Mediator: A Structural Analysis of the Karbala Drama according to Abu Ja´far Muhammad b. Jarir al-Tabari
کتاب شامل پنج بخش است. در بخش نخست که مقدمه مباحث است این سرفصل ها مطرح شده: «درام کربلا، امروز»، «اسطوره، اسطوره پردازی، تاریخ»، «هدف و چهارچوب این پژوهش» و «سابقه پژوهش».
در بخش دوم کتاب با عنوان «طبری و بافتار او» این مباحث مطرح شده است: تطور آغازین کلام و سیاست در اسلام و طبری و تاریخ او.
وزارت ارشاد از آثار ادبی با موضوع مباهله حمایت می کند
دومین جلسه شعرخوانی «به آئین آسمان»، روز جمعه سی ویکم تیرماه ۱۴۰۱ با حضور محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران)، محمد حسین زاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی) و تعدادی از شاعران آئینی کشور، توسط خانه کتاب و ادبیات ایران با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در تالار نور مشهد مقدس اجرا شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: از دوستان شاعر دعوت می نماییم که با جدیت بیشتری به موضوع مباهله بپردازند و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مقرر است در جشنواره های مهم سالانه، بخش ویژه ای را با موضوع مباهله فعال کند بدین سان از آثار ادبی شامل شعر و داستان با موضوع مباهله حمایت می نماییم.
اسماعیلی اظهار داشت: امسال بصورت ویژه به موضوع مباهله توجه شده و ستادی در وزارتخانه ویژه این مساله به راه افتاده است. در این ستاد چندین اثر هنری خوب، آماده شده و روز مباهله، رونمایی خواهد شد.
دبیرخانه دائمی شعر آئینی در قم با مدیریت استاد محمدعلی مجاهدی دایر شده است و نخستین محفل شعرخوانی در آنجا اجرا شد. در شب عید غدیر هم با حضور رییس جمهور محترم، شاعران گرد هم آمدند و شعر خواندند.
ملکه برفی به بازار کتاب آمد
کتاب «ملکه برفی» منتخبی از ۱۳ داستان کوتاه هانس کریستین اندرسن با ترجمه لیدا طرزی توسط انتشارات کتاب نیستان وارد بازار نشر شد. هانس کریستین آندرسن نویسنده معروف اهل دانمارک است که از معروف ترین داستان هایش می توان از پری دریایی کوچولو، بندانگشتی، جوجه اردک زشت، زندگی من، ملکه برفی، دخترک کبریت فروش و لباس جدید پادشاه نام برد.
مهدی رمضانی مشاور رسانه ای خودرا معرفی کرد
مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نشست شورای معاونان و مدیران کل نهاد که با حضور سیدباقر میرعبدالهی معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، محمد احمدوند معاون اداری و مالی، سیدحسن سیدابراهیم مشاور دبیرکل در امور مجلس، عباس نعمتی، سرپرست اداره کل امور مجلس و استانها، هادی آشتیانی مدیرکل امور فرهنگی و ترویج کتابخوانی، هادی امیری مدیرکل امور عمرانی، علیرضا زندوکیلی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد، زهرا جعفری را طی پیامی به عنوان مشاور رسانه ای خود معرفی نمود.
دومین دوسالانه قصه گویی برگزار می شود
دومین دوسالانه قصه گویی با عنوان «نهال امید» با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» و با هدف ترویج قصه گویی، شناسایی و تشویق و بهره مندی از توانمندی های شبکه کتابخانه های عمومی، کتابداران و اعضا، در دو بخش قصه گویی صحنه ای و قصه گویی دیجیتال توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور انجام می شود.
در فراخوان دوسالانه «نهال امید» ارج نهادن سنت قصه گویی و تلاش در جهت گسترش خدمات جانبی کتابخانه ها برای ایجاد انگیزه مطالعه، شناسایی استعدادها تشویق و بهره مندی از توانمندی مختلف در کتابخانه های عمومی جهت اعتلای توسعه علمی و فرهنگی، ایجاد زمینه لازم برای ارتقا دانش نظری و تبادل تجربیات مفید و مؤثر میان کتابداران قصه گو، استفاده از کارهای ادبی ادبیات روایی همچون قصه داستان و شعر در تعالی و مقاوم سازی فرهنگ مطالعه و در نهایت تولید و توسعه محتوای منطبق بر ترویج فرهنگ بومی ملی و اسلامی در کتابخانه های ۴⁴ عمومی از اهداف برگزاری دومین دوره این دوسالانه عنوان شده است.
علاقمندان جهت شرکت در جشنواره تا ۳۱ مرداد ماه فرصت دارند بعد از ثبت نام، ویدئویی از قصه گویی خودرا (حداکثر ۴ اثر) فیلمبرداری و ضبط نموده و به جشنواره ارسال می کنند. بعد از بررسی آثار ارسالی و داوری افراد واجد شرایط و برگزیدگان به تفکیک استان انتخاب می شوند.
نامزدهای جشنواره داستان کوتاه «قصه خانواده من» معرفی شدند
دومین دوره جشنواره داستان کوتاه «قصه خانواده من» با موضوع «من و پدربزرگ و مادربزرگم» و «من و برادر و خواهرم» چهار مردادماه توسط فرهنگسرای خانواده اجرا شد.
۲۰۸ اثر از سراسر کشور ازجمله (آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، تهران، اصفهان، همدان، فارس، چهارمحال بختیاری (روستای سامان)، گیلان، لرستان، زنجان، قم، خوزستان، گلستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان (روستای اسلام آباد رودان)، خراسان رضوی، مازندران، البرز، یزد، خراسان شمالی) به دفتر این جشنواره رسیده است که شامل ۱۳۲ اثر در بخش کودک و ۷۶ اثر در بخش نوجوان است.
معاون توسعه کتابخوانه های نهاد کتابخانه ها منصوب شد
مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با صدور حکمی محمدرضا هراتی را به عنوان معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی منصوب نمود.

1401/05/07
13:31:13
0.0 / 5
107
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴