فرزند آیت الله مصباح مطرح كرد؛

آیت الله مصباح از خودسانسوری شاگردانش جلوگیری می کرد

آیت الله مصباح از خودسانسوری شاگردانش جلوگیری می کرد

به گزارش بلک بلاگ فرزند آیت الله مصباح در مراسم یابود پدر اظهار داشت: یکی از روش های آیت الله مصباح در پرورش شاگردان این بود که به آنها استقلال فکری می دادند و از خودسانسوری جلوگیری می کردند.



به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، مراسم یادبود علامه محمدتقی مصباح یزدی توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی و مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) روز گذشته جمعه ۳۰ اردیبهشت در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی اجرا شد.
آیت الله ابوترابی در این مراسم یادبود اظهار داشت: با آقای مصباح از زمانی آشنا شدم که در مؤسسه آموزشی «در راه حق» ثبت نام کردم. آن زمان سه شخصیت از ما آزمون و مصاحبه می گرفتند که می توان به آیت الله مصباح، آیت الله مظاهری و مرحوم دکتر احمد احمدی اشاره نمود. قبل از آن، بوسیله خانواده و پدرم با ایشان آشنا بودم. پدرم از کودکی با ایشان آشنا و همسایه بود و همیشه ایشان را جزو شخصیت های استثنایی معرفی می کرد. از همان زمان، پدرم عشق دو نفر را در دل ما نهاد: حضرت امام و آیت الله مصباح.
وی اضافه کرد: زمانی که دوره های در راه حق رسمی گردید، تحت عنوان فوق لیسانس و دکتری، در دروس مختلف تحت تعلیم ایشان بودیم. درس های اخلاق ایشان در مؤسسه برگزار نمی شد و در دفتر رهبری برگزار می شد.
حتی برخوردهای تند علامه مصباح یزدی همراه با دلسوزی بود
در ادامه علی مصباح یزدی، فرزند آیت الله مصباح اظهار داشت: محل مطالعه پدرم اتاق شان بود. آن بخش از وقت شان که برای مطالعه و تحقیق بود، در اختیار خودشان بود و کسی مزاحم شان نمی شد. آن بخش از وقت شان که برای خانواده بود، کاملاً جدا از مسائل علمی و کاری بود. او با تمام اعضای خانواده، از کوچک و بزرگ، بسیار خودمانی و مهربان و بدون تکلف بودند. وقتی به دیدارشان می رفتیم، خودشان به آشپزخانه می رفتند و وسایل پذیرایی ما را تهیه می کردند.
فرزند آیت الله مصباح درباره رفتار پدرش در برخورد با مخالفان اظهار داشت: ایشان با مخالفان شان با دلسوزی برخورد می کردند. حتی برخوردهای تندشان با دلسوزی بود. زمانی، ایشان برای یک سلسله سخنرانی در ماه رمضان به اصفهان دعوت شده بودند و درباره مسائل جنجال برانگیز پیش از انقلاب صحبت می کردند. یکی از مخالفان تفکر ایشان روزی پس از جلسه آمد منزل و آغاز کرد به بحث و مخالفت کردن. وقتی حرف ها به اتمام رسید، از پدرم پرسید من از شما سوالی دارم. چگونه است که حتی مخالفان هم شما را دوست دارند؟ پدر فرمودند شاید دلیلش این است که وقتی مخالفت می کنم، غرضی ندارم و نفعی برای من ندارد. مخالفت من از سر دلسوزی است. آنچه واضح بود، این بود که ایشان در همه ابعاد و زمینه ها می کوشید وظیفه اش را در آن حیطه انجام دهد.
مقاله های دایره المعارف باید بالاترین سطح مقالات بین المللی را داشته باشد
آیت الله ابوترابی نیز اظهار داشت: در مرکز دایره المعارف علوم عقلی و اسلامی، از سال ۸۰ قائم مقام هستم. ایشان نکات مثبت مدیریتی بسیار مختلفی داشتند؛ مثل برنامه ریزی ها و اهداف و برخورد با زیرمجموعه ها. ایشان می فرمودند این مجموعه و کاری که در این مرکز آغاز نموده ایم، کاری طولانی مدت است و نباید برایش عجله کرد. به من گفتند این دایرةالمعارف باید با بالاترین استانداردهای جهانی تدوین شود. گفتند ما تصمیم نداریم این اثر در عمر ما منتشر شود؛ ولی باید پایه های کار را محکم نماییم. ابوترابی با اعلان اینکه علامه مصباح این پروژه را پروژه ای پنجاه تا صدساله تعریف کردند، اظهار داشت: ایشان همت بلندی در کارهای مختلف داشتند. رهبر انقلاب به ایشان فرموده بودند که شما بیست سال آینده را دارید می بینید. ایشان زمانی فرمودند مقاله های دایره المعارف باید بالاترین سطح مقالات بین المللی را داشته باشد.
وی افزود: همین طور می گفتند برای هر علمی باید نقشه آن علم کشیده شود. ایشان تحت تأثیر جو سیاسی قرار نمی گرفت و زخم زبان دیگران در برنامه ریزی هایش هیچ تأثیری نمی گذاشت. ایشان در مدیریت هایش اخلاق را رعایت می کرد؛ حتی در مسائلی مانند تعدیل نیرو. یک دفعه به ایشان گفتم محققی تخلفات مالی کرده است. فرمودند صبر کن. برای هدایتش چه فکری کرده ای؟ منشأ تخلفش چه بوده؟ اول راه هدایت را پیدا کن، بعد تصمیم به برخورد بگیرید.
دادن استقلال فکری یکی از روش های آیت الله مصباح در پرورش شاگردان بود
در ادامه علی مصباح اظهار داشت: در هیچ دوره ای، بیش از دوران اصلاحات با ایشان برخوردهای قهرآمیز نشد؛ برخوردهایی که برای بردن آبروی ایشان و انکار عقایدشان صورت می گرفت. ایشان زمانی نزد مقام معظم رهبری بودند و رهبر احوال ایشان را می پرسید. ایشان گفته بود من داروی خوبی پیدا کرده ام برای درمان بیماریها که می توان به فحش درمانی اشاره نمود. تهمت هایی که به من می زنند و توهین ها حال من را بهتر می کند. ایشان حس می کردند کارهایشان را برای خدا می کنند و این توهین ها لازمه کار است. هیچ نگرانی از این بابت نداشتند و به تأثیر کارشان پی می بردند. ایشان این روحیه را به اطرافیان هم منتقل می کردند. دیگران از مرحوم مصباح درخواست می کردند که جواب تهمت ها را بدهند تا آنها فکر نکنند حرفشان درست است. ایشان این آیه قرآن را می خواندند که «ان الله یدافع عن الذین آمنوا». اگر لازم باشد، خدا دفاع می کند. ما داریم از دین و خدا دفاع می نماییم.
وی افزود: یکی از روش های آیت الله مصباح در پرورش شاگردان این بود که به آنها استقلال فکری می دادند و از خودسانسوری جلوگیری می کردند.
مصباح یزدی درباره اعزام طلاب به خارج از کشور اظهار داشت: برنامه مؤسسه برای اعزام دانشجویان و طلاب به خارج از کشور این است که علوم انسانی روز و نظریات رایج در رشته های مختلف علوم انسانی را بررسی نمایند و آنرا برمبنای مبانی اسلامی بسنجند تا جریان تولید علوم انسانیِ اسلامی در زمینه رشد کند. نخستین گام برای این کار این بود که با منابع دست اول و نظریات غربی ها آشنا گردند. راهش این بود که عده ای را بفرستند تا بی واسطه با استادان آن زمینه ها در علوم مختلف آشنا گردند و آنها را دستمایه تحقیقات بعدی کنند. به همین دلیل، اول ۱۲ نفر را اعزام کردند تا در حوزه های تخصصی موردنیاز این رشته ها مطالعه و بررسی نمایند تا دستاوردی برای مراحل بعد باشد. سپس هم چند دوره مختصرتر این اعزام ها انجام شد. این اعزام ها عمدتا در مطالبی بود که آن رشته در ایران شناخته شده نبود یا فرد مورد قبولی در آن حوزه وجود نداشت؛ بطورمثال زمانی که فلسفه اقتصاد در ایران متخصصی نداشت و رشته ای هم در این عرصه تدریس نمی شد، چند نفر از دانش پژوهان علوم اقتصاد را فرستادند تا تحقیق کنند در جهان کجا صاحب نظر این حوزه حضور دارد. کم کم با این پایه گذاری ها و بعد هم با توسعه فناوری ارتباطات، کمتر احساس نیاز شد که کسی به خارج از کشور برود و خیلی از کارهای بعدی بصورت ارتباطات برخط انجام شد.


منبع:

1401/02/31
13:35:10
0.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵