روایت سردار شهید احمد غلامی؛

کدام فرمانده نقش کلیدی در فتح خرمشهر داشت؟

کدام فرمانده نقش کلیدی در فتح خرمشهر داشت؟

به گزارش بلک بلاگ احمد متوسلیان واقعاً یکی از افراد تأثیرگذار در عملیات آزادسازی خرمشهر بود. هر وقت آقا محسن صحبت می کرد، می اظهار داشت: اگر متوسلیان نبود، شاید سال ها طول می کشید تا خرمشهر آزاد شود.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، عملیات بیت المقدس در روز دهم اردیبهشت ماه در غرب رودخانه کارون و خرمشهر و با رمز عملیات یا علی بن ابی طالب با هدف آزادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و جاده اهواز - خرمشهر؛ خارج کردن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد و نیز جاده اهواز آبادان از برد توپخانه دشمن و همین طور تامین مرز بین المللی بصورت مشترک توسط نیروهای سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد. طی این عملیات ۵۰۳۸ کیلومتر از اراضی اشغالی همچون شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز خرمشهر آزاد شدند.
بهره گیری از انگیزه های ریشه دار دینی و میهنی برای آزادسازی خرمشهر، طراحی مناسب و برنامه ریزی شده، انسجام ارتش و سپاه، سرعت عمل، راه حل عبور از رودخانه، گستردگی منطقه نبرد، تأثیرات منطقه ای و بازتاب جهانی، عواملی هستند که زوایای مختلف نبرد بیت المقدس را نسبت به سایر نبردهای دوران ۸ سال جنگ تحمیلی متمایز می کنند.
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، می خواهد با تاکید بر آثار و اسناد موجود در این مرکز، هم زمان با سالروز شروع این عملیات غرورآفرین، جلوه های شکوه مقاومت و پایداری این حماسه عظیم را به روایت فرماندهان حاضر در عملیات منتشر کند.
روایت سردار شهید احمد غلامی؛ تلاش فرماندهان در عملیات
سردار شهید احمد غلامی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «از ری تا شام» درباره عملیات بیت المقدس می گوید: چند عامل در آزادسازی خرمشهر نقش اساسی داشت. حالا من قصه تیپ ۲۷ را تعریف می کنم که فشار بسیار سختی را تحمل کرد. در این عملیات با آنکه احمد متوسلیان مجروح شده و پایش را گچ گرفته بود، در خط می آمد. با جیپ می آمد و می رفت. همه در خط حضور فعال داشتند و به گونه ای کمک می کردند که نبرد را جلو ببرند. این عملیات حیثیتی بود. ما هم هرچه در توانمان بود انجام می دادیم. حتی نیروهای اطلاعاتمان برای گرفتن اسیر و انتقال اسرا به خط آمدند و کمک کردند. گرفتن این همه اسیر در تصور ما نبود و برای انتقالشان به عقب خیلی مشکل داشتیم. بچه ها موج عظیمی از عراقی ها را از کوچه های خرمشهر به بیرون شهر هدایت می کردند. وقتی اسرا به جاده خرمشهر می رسیدند، می بایست ماشین می آمد آنها را سوار می کرد و می برد. تهیه آب و غذای آنها هم موضوع دیگری بود. ما خودمان دراین زمینه مشکل داشتیم، حالا این ها هم اضافه شده بودند.
آزادسازی خرمشهر اتفاق بسیار مبارکی بود. احمد متوسلیان واقعاً یکی از افراد تأثیرگذار در این عملیات بود. هر وقت آقا محسن صحبت می کرد، می گفت «اگر متوسلیان نبود، شاید سال ها طول می کشید تا خرمشهر را آزاد نماییم. در عملیات بیت المقدس همه یگان ها و فرماندهان تلاش کردند؛ فرماندهان بزرگی مثل حسین قجه ای، عباس کریمی و محسن وزوایی که کسی دیگر نمی تواند جای آنها را پر کند. آنها از عملیات فتح المبین به بعد باتجربه و پخته شدند؛ مثال محسن وزوایی در عملیات بیت المقدس مسئول یک محور بود. همان موقع بحث تشکیل تیپ سیدالشهدا بود و می خواستند از درون تیپ ۲۷ یک تیپ مستقل تشکیل بدهند. کادرهایش هم مشخص شده بود. اسنادش را ما بعداً دیدیم. برای آقای وزوایی حکم زده بودند. متوسلیان گفته بود فرصت کم است و دیگر نمی رسیم امکانات بگیریم. امکانات اولیه را نداشتند که بخواهند نیرو بگیرند. چادر نداشتند، اسلحه نداشتند، ماشین نداشتند که به نیروها بدهند و تیپ را راه بیندازند.
برای تشکیل تیپ سیدالشهدا با معضل پشتیبانی مواجه گشتند. متوسلیان، وزوایی و فرماندهان دیگر را دعوت کرد و از آنها خواست بیایند در عملیات بیت المقدس شرکت نمایند و بعد تیپ تشکیل بدهند. آنها ۶ تا گردان داشتند. ۶ تا گردان هم تیپ ۲۷ داشت. با این ۱۲ گردان، ۲ عملیات انجام دادند. تیپ ۲۷ درعملیات بیت المقدس، ۲ محور داشت. محسن وزوایی مسئول محور سلمان بود فرماندهی محور دیگر را محمود شهبازی برعهده داشت مسئول گردان خودش هم بود و عملیات را هدایت می کرد. محور اول آمد ایستگاه ۹۰ را گرفت. محور دوم هم به طرف ایستگاه گرمدشت و شلمچه حرکت کرد. در آنجا ۱۰، ۱۲ گردان وارد عمل شدند. علاوه بر این ها، واحدهای دیگری مثل اطلاعات، عملیات و واحد پشتیبانی هم بودند و فعالیت می کردند. همه درگیر کار بودند و کسی نمی توانست در منطقه حضور نداشته باشد. هرکس به طریقی می آمد کمک می کرد، حتی پشتیبانی می کرد. ما در این عملیات، تجهیزاتی مثل توپخانه هم داشتیم. یگان زرهی هم درست کردیم؛ تیپ ۲۰ زرهی که با نام رمضان در تیپ ۲۷ کار می کرد، پس از عملیات بیت المقدس تیپی مستقل شد. اینها ثمره های عملیات های فتح المبین و بیت المقدس بودند.


منبع:

1401/02/30
14:46:03
0.0 / 5
279
تگهای خبر: برنامه , رمان , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲