روایت ژیلا شاهی از موقعیت مهدی

روایت ژیلا شاهی از موقعیت مهدی

بلک بلاگ: ژیلا شاهی اظهار داشت: عشق و دوست داشتن را نمی توان به قومیت و یا کشور خاص نسبت داد.


ژیلا شاهی که در فیلم «موقعیت مهدی» نقش همسر شهید باکری را بازی می کند، در گفتگویی با ایسنا از تجربه همکاری با هادی حجاری فر گفت.
در ادامه متن این گفتگو را به صورت سوال و جواب می خوانیم ؛
*قصد دارم نخستین پرسش خویش را این گونه مطرح کنم، باتوجه به این که در «موقعیت مهدی» عاشقانه ها چارچوب خاص خویش را دارند، آیا میتوان از روابط بین آدم ها به این نتیجه رسید که متفاوت از کلیشه های مرسوم است؟
-می توانم بگویم تاثیرگذاری لحظه های عاشقانه و سادگی و اندازه در پرداخت روابط آدم های فیلم موقعیت مهدی بدلیل شناخت خوب کارگردان از جهان آدم ها و روابط آنهاست.
*آیا عاشقانه بین مهدی باکری و همسرش از جنس همان عواطفی است که از زنان و مردان تُرک انتظار می رود؟
-عشق و دوست داشتن را نمی توان به قومیت و یا کشور خاصی نسبت داد؛ چون که زبان عاطفی میان همه آدمهاست. شاید بدلیل وجود حال و هوای دهه ۶۰ در فیلم، «موقعیت مهدی» برای ما تداعی کننده سادگی آن سالهاست.
* گفتگوهایی در این فیلم میان صفیه و مهدی در جریان است که در کمتر اثری شاهد آن بوده ایم...
-بخشی از دیالوگ ها از خاطرات خود شخصیت های اصلی فیلم بازنویسی شده بود، خاطراتی که توسط آقای حجازی فر به ما منتقل می شد. اگر هم به صورت کامل از آن دیالوگ ها استفاده نمی شد، اما سبب عمیق تر شدن روابط می شد و به باورپذیری آدم های فیلم کمک می کرد.
*شخص هادی حجازی فر هم بعنوان کارگردان و هم بعنوان بازیگر تا چه اندازه به این باورپذیری که درباره آن صحبت می کنید، کمک کرد؟
-باید بگویم آقای حجازی فر یک بازیگر صددرصد و کارگردانی مسلط است و جزئیات هم در اجرای نقش و هم در کارگردانی برای او بسیار اهمیت دارد. صحبت هایی که پیش از شروع هر سکانس در مورد رابطه مهدی باکری و صفیه مدرس می کردیم، بسیار کمک کننده بود.
*در نقدی خواندم شخصیت زن فیلم موقعیت مهدی تصویر همان زن قهرمان و شاید به شکلی قهرمان داستان است و هیچ تصویری شاید گویاتر از درددل تنهایی صفیه در مقابل مهدی که از فرط خستگی بیهوش می شود، نمی تواند تعبیر شهادت از قاب چشم همسران شهدا باشد. نظر شما درباره این مورد چیست؟
-بنظرم این طور نیست، قهرمان فیلم مهدی باکری است؛ اما نقش صفیه مدرس را از زمانی که وارد زندگی مهدی باکری می شود نمی توان نادیده گرفت. حضور وی در قصه فیلم کمک می نماید وجه دیگری از شخصیت مهدی باکری روایت بشود و ما به آن بخش عاشقانه زندگی آنها هم نزدیک تر شویم.
*شخصیت صفیه خصوصیت های خاصی دارد؛ باآنکه صلابت بسیاری در رفتارش دیده می شود اما بُعد زنانه و عاطفی کاراکتر هم به خوبی شکل گرفته است. خصوصیت دیگری هست که بخواهید درباره این کاراکتر بگویید؟
-احساسم از ایشان بعنوان یک زنی که در دهه ۶۰ با روابط و مناسبات اجتماعی آن دوره با یک فرمانده ازدواج می کند، این بود که واقعا مهدی باکری را دوست داشته، می خواسته او را برای خود حفظ کند و حتی در جنگ دنبال این بوده است که زندگی بسازد. همه آن افراد دوست داشتند در آرامش زندگی کنند اما این فرصت از آنها گرفته شده است و این مهم ترین چیزی بود که به آن فکر می کردم.
*پیش از این اشاره کرده بودید که «موقعیت مهدی» فیلمی درباره یک فرمانده نیست بلکه از سربازها و تنها ماندن آدم ها می گوید. دوست دارم بیشتر نظر شما را درباره فیلم بدانم.
-بله، بنظر من بجز مهدی باکری خیلی فیلم فرمانده ها نیست، فیلم سربازهاست، آدمهایی که خیلی دیده نمی شوند؛ فیلم تنها ماندن آدمها و سربازهاست.
سخن پایانی…
دوست دارم از آقای حجازی فر تشکر کنم، همکاری با ایشان برای من تجربه متفاوت و ارزشمندی بود.
من خودم فیلم را دوست دارم و امیدوارم کسانی که فیلم را می بینند هم فیلم را دوست داشته باشند.1401/01/20
12:11:40
0.0 / 5
199
تگهای خبر: داستان , رمان , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱