گزارش بلك بلاگ؛

سکانداران صنعت مد و لباس در سال ۱۴۰۰ چه کردند؟

سکانداران صنعت مد و لباس در سال ۱۴۰۰ چه کردند؟

به گزارش بلک بلاگ سالی که گذشت، برای اهالی مد و لباس سال چندان همواری نبود و پای درد و دل هر یک از آنها که می نشستیم، گلایه هایی داشتند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه - زینب رازدشت: فعالیتهای دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور بر مبنای اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسناد بالادستی مشتمل بر یازده ماده و سه تبصره در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ دوازدهم دیماه یک هزار و سیصد و هشتاد و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۵/۱۰/۲۰ به تأیید شورای نگهبان رسید و بنا به پیشنهاد شماره ۱/۴۵۴۳ مورخ ۱۳۸۶/۲/۲۳ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد ماده (۱۱) قانون ساماندهی مد و لباس مصوب ۱۳۸۵، هیأت وزیران آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس تصویب و جهت اجرا ابلاغ گردید.
دستگاه های اجرایی در آیین نامه اجرایی قانون کارگروه ساماندهی مد و لباس عبارتند از:
وزارت فر‏هنگ و ارشاد اسلامی
وزارت بازرگانی
وزارت صنایع و معادن
وزارت آموزش وپرورش
سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور
حال با عنایت به این قانون رسانه لباس پارسی عملکرد ۱۵ ساله کارگروه را بررسی می نماید؛ عملکردی که بیشتر به کشتی در گل نشسته بی شباهت نباشد و ضعف در سیاستگذاری و مدیریت پویا در این مجموعه و ناکارآمدی در میدان فرهنگ سهم به سزایی در عقب گرد فرهنگی پوشش جامعه و ایجاد سازمانی بی ضابطه که بایسته است به جای ساماندهی مد و لباس، ابتدا به ساماندهی سیاست های ناکارآمد خود بپردازد، گرچه سازمان های دیگر هم بعنوان متولی در این امر سهیم می باشند اما چون مسؤلیت اصلی و اجرایی با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد، بعنوان رئیس و تعیین کننده دبیر لاجرم می بایست پاسخگوی تمام کم کاری ها و مشکلات باشد.
کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برپایه قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مصوب هیأت دولت وظیفه ترویج الگوهای بومی و ملی مد و لباس، هدایت بازار تولید و عرضه البسه و پوشاک برپایه طرح ها و الگوهای داخلی و هم ترغیب عموم مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگوهای بیگانه و غیرمأنوس در توسعه و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی را برعهده دارد.
شروع فعالیت کارگروه مد و لباس با علیرضا حسین زاده بعنوان بیان گذار بنیاد مد و لباس کشور در سال ۸۸ شروع شد و تا سال ۱۴۰۰ افرادی همچون عیسی کشاورز، کیوان سهرابی، عیسی کلانتری، حمید قبادی دانا و سیده مرضیه شفاپور سکان دار این کشتی فرسوده بودند.
سیده مرضیه شفاپور با حکم معاونت هنری سکان این کشتی فرسوده را روز چهارم اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به مریم پورشبهابی تحویل داد؛ ماحصل این سیر مدیریتی در کارگروه غیر از ساماندهی طراحان لباس و عرضه کد شیما و برگزاری نمایشگاه های متعدد، نسبت به شرح وظایف اصلی خود، به مثالی چون دور تسلسل بوده و پوپولیسم فرهنگی را نماین می کند.
کارنامه ناموفق کارگروه مد و لباس که بازتاب از هم گسیختگی سازمان ها و اعضای اصلی، مافیای پوشاک و عدم سیاستگذاری های صحیح که کارنامه بصری آن در جامعه مشهود است، بخصوص در نسل جوان، در حجاب استایل های که با اصل عفاف و حجاب متضاد است و نوع پوشش جامعه که در نهایت نه تنها مبین کارفرهنگی نیست، بلکه بیشتر از هرچیزی سبب دافعه جامعه ی مخاطب آن شده است و با از هم گسیختگی مدیریتی که در سایه های مدیریتی کارگروه وجود دارد، هزینه های فرهنگی بسیاری را به کشور تحمیل می کند که سبب ایجاد انواع بزه و دوری از فرهنگ ایرانی-اسلامی می گردد و در نهایت قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای ساماندهی تمامی این فرهنگ زدایی ها، مجبور به قوه قهریه خواهد شد و این ماحصل عملکرد اشتباه مدیریتی در کارگروه است و در همین کارگروه افرادی بوده اند که از ابتدا به همین دغدغه ها اشاره نموده، ولی با عزل و نصب ها سدی در مقابل برنامه های زیربنایشان بوجود آورده اند، شاید خوشایند سایه های پنهان نبوده اند.
اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک طراحی، مد، لباس و صنایع وابسته مهر ماه سال ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد
این نمایشگاه از ۲۰ تا ۲۳ مهر در محل نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب برگزار می گردد و به شکلی بزرگترین رویداد پوشاک از طراحی و ایده پردازی تا رسیدن محصول به دست مصرف کننده است. اهداف این نمایشگاه عبارتند از عرضه آخرین توانمندی ها و فناوری ها در زنجیره صنعت ارزش پوشاک، مد، طراحی، ماشین آلات و تجهیزات نگاه ویژه به طراحی و ارزش های بومی و ملی کشور در هویت و پوشش اقوام، نگاه استراتژیک به بازارهای منطقه ای و صادرات محصولات تولیدی به ایران با عنایت به کیفیت و استانداردهای ایران، عرضه تکنولوژی و تکنولوژی های جدید، ایجاد گسترش و همکاریهای مشترک در سطح بین المللی و آینده پژوهی در صنعت پوشاک است.
دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حکم معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری و رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس ۲۲ خردادماه سال ۱۴۰۰، در حکمی صدیقه پاک بین را بعنوان دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر منصوب نمود. صدیقه پاک بین از هفتمین دوره تابحال دبیر جشنواره بین المللی مد و لباس فجر است.
صدور ۱۹۵۰ مجوز شناسه شیما و مالکیت معنوی
در ۵ ماه اول سالجاری ۱۹۵۰ طراح نشان شیما و مالکیت معنوی را از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور دریافت کردند؛ از این تعداد طرح ۱۷۰۵ طرح شناسه شیما و تعداد ۲۴۵ طرح حائز دریافت مالکیت معنوی شده است.
کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور "شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی" با عنوان نشان "شیما"، را به استناد وظایف و آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس در جهت ترویج الگوهای ملی و بومی و هدایت بازار تولید و هم ترغیب مردم در پرهیز از انتخاب الگوهای بیگانه صادر می نماید.
طرح های حائز دریافت نشان شیما از جانب هنرمندان، طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس ایرانی عرضه شده و با شرایط بهره گیری آثار از نمادها و شاخصهای هنری طراحی و تولید لباس، این نشان به ثبت نام کنندگان و متقاضیان اعطا می شود.
طراحان با دریافت ۱۰ نشان شیما می توانند با درخواست از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به صندوق هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بیمه هنرمندان معرفی و بیمه شوند. همینطور از تسهیلات این صندوق هم استفاده نمایند.
طراحی لباس برای بانوان ناجا در آستانه روز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
در آستانه سالروز پرافتخار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و توسط یکی از طراحان کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، لباسی ویژه بانوان ناجا طراحی شد.
سیزدهم مهرماه در تقویم رسمی کشور به نام پرافتخار روز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. به همین مناسبت و در آستانه سالروز ناجا، لباسی ویژه بانوان ناجا طراحی شد.
ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی برگزیدگان خویش را شناخت
اختتامیه ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی در تالار رودکی برگزار شد و این رویداد با حضور تعدادی از مسؤلان فرهنگی، مدیران حوزه مد و لباس و طراحان و تولیدکنندگان، برگزیدگان خویش را شناخت.
آئین اختتامیه ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی، چهارشنبه هفتم مهر با حضور محمود شالویی سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، علی اکبر صفی پور مدیر کل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قادر آشنا، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، محبوبه الهی دبیر بخش علمی نمایشگاه و جمعی دیگر از فعالان عرصه مد و لباس کشور به میزبانی تالار رودکی برگزار گردید.
نمایش آثار ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی در رویداد تهران مدکس
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان جزئیات نمایش آثار ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی در رویداد تهران مدکس ۱۴۰۰، از عرضه معرفی نامه دریافت جواز کسب برای طراحان لباس در این نمایشگاه اطلاع داد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف این نمایشگاه، ایجاد فرصت رابطه بیشتر طراحان با بخش صنعت و استفاده از طرح های خلاقانه و نوآورانه در فرآیند تولید پوشاک است و در همین راستا، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور بر مبنای تفاهمنامه ای که چندی قبل با اتحادیه پوشاک منعقد کرد، تسهیلاتی را برای طراحان فراهم آورده تا بر مبنای آن، طراحانی که علاقه مند هستند در رده صنفی قرار گرفته و جواز کسب داشته باشند، با عرضه معرفی نامه مورد تأیید کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور البته با تاکید بر برخی دستورالعمل ها و شرایط و عرضه آن معرفی نامه به اتحادیه پوشاک، جواز صنفی خویش را دریافت کند.
صدور ۱۵۶۱ مجوز شناسه شیما و مالکیت معنوی
در مهر ماه سالجاری ۱۵۶۱ طراح نشان شیما و مالکیت معنوی را از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور دریافت کردند؛ از این تعداد آثار، ۱۲۱۲ طرح شناسه شیما و تعداد ۸۹ طرح حائز دریافت مالکیت معنوی شده است. قابل ذکر است از ۸۹ اثری که مالکیت معنوی را دریافت کرده اند، ۵۸ طرح در ارتباط با لباس اجتماع بانوان و ۱۱ طرح هم در بخش لباس مجلسی صادر گردیده است. همینطور در بخش های زیور آلات ۷ اثر، ۵ اثر طراحی پارچه و شال و روسری (ملزومات حجاب) ۹ اثر توانستند مالکیت معنوی دریافت نمایند.
صدور مجوز ۱۵ همایش و جشنواره و نمایشگاه در ۶ ماه اول ۱۴۰۰
طی ۶ ماه اول سالجاری، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برای ۱۵ جشنواره، نمایشگاه و همایش مجوز صادرکرد؛ تعداد مجوز برای ۵ همایش، ۱۰ جشنواره و نمایشگاه صادر گردیده است. همینطور ۲۲ مؤسسه تک منظور هم مجوز فعالیت خویش را دریافت نموده اند.
از مزایای دریافت مجوز برای تأسیس مؤسسه تک منظوره، دریافت مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امکان فعالیت در چارچوب فعالیتهای خانگی، امکان فعالیت در حوزه طراحی و تولید محصولات حوزه مد و لباس، امکان دریافت شناسه شیما برای آثار ساخته شده، امکان دریافت گواهی مالکیت معنوی ثبت اثر، استفاده از بیمه هنرمندان، امکان حضور در رویدادهای مختلف هنری در حوزه مد و لباس در سرتاسر کشور، امکان ثبت برند و لوگو، کمک به تجاری سازی محصولات، ارتباط مستقیم با طراحان و تولیدکنندگان، حمایت مادی و معنوی از خانه های مد برتر و فعال، امکان حضور در دوره های آموزشی مجانی از جانب کارگروه، می باشد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب شد
سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوم آذرماه سال ۱۴۰۰، در حکمی طیبه عزت اللهی نژاد را بعنوان دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب کرد؛ طیبه عزت اللهی نژاد متولد ۱۳۵۷ دارای دکتری پژوهش هنر از دانشگاه الزهرا و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است و تابحال مقالات و کتاب های گوناگونی از او انتشار یافته که کتاب خودتزیینی زنان ترکمن؛ درآمدی بر انسان شناسی زیبایی شناسی همچون آثار عزت اللهی نژاد است.
امامی مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور شد
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی ۱۱ آذرماه سال ۱۴۰۰، سیدمجید امامی را بعنوان مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور منصوب کرد؛ سیدمجید امامی دارای مدرک دکترای فرهنگ و ارتباطات بوده و از تالیفات وی میتوان کتاب هایی چون فرازوفرودمدرن، پیوست فرهنگی، از رنسانس تاجنگ سرد، امید و رسانه پژوهشی در مبانی ابعاد و راهبردهای امید آفرینی اجتماعی در رسانه ملی، پروپاگاندا و تبلیغات سیاسی؛ درسنامه تخصصی، را نام برد. او همینطور دبیری شورای فرهنگ عمومی کشور را هم به عهده دارد.
دستورالعمل لباس اجتماع بانوان در راه تصویب قرار گرفت
در چهلمین جلسه شورای سیاست گذاری کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور دستورالعمل لباس اجتماع بانوان در راه تصویب قرار گرفت.
این دستورالعمل در ۴ صفحه که شامل ۵ بخش و ۴۳ بند است، که مواردی چون کلیات و تعاریف، اصول و قواعد، ساختار کلی پوشش و ملحقات آن، پارچه و مواد اولیه، نظام تبلیغ، ویترین، فروش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی را شامل می شود. این دستورالعمل بعد از ابلاغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم الاجرا می باشد.
شیوه نامه اجرایی صدور مجوز رویداد / نمایشگاه / جشنواره مد و لباس تصویب شد
در سی و نهمین جلسه شورای سیاست گذاری کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور شیوه نامه اجرایی صدور مجوز رویداد / نمایشگاه / جشنواره مد و لباس اسلامی ایرانی تصویب شد؛ این شیوه نامه در ۳ صفحه که شامل یک مقدمه، ۱۱ ماده و ۲ تبصره است تصویب و بعد از ابلاغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم الاجرا می باشد.
ارائه پیش نویس سند ملی پوشش اسلامی ایرانی
سید مجید امامی رئیس کارگروه مد و لباس اظهار داشت: سند ملی سبک پوشش اسلامی ایران یکی از جامع ترین اسنادی است که در حوزه ساماندهی مد و لباس کشور مطرح شده و ما به دنبال برنامه ریزی و سیاست گذاری های مشخص در این خصوص هستیم؛ یکی از مهم ترین عوامل تحقق این سند، مشارکت دستگاههای مختلف در بخش اجرایی می باشد، از طرفی وجود نهادهایی در این عرصه بخصوص در ایجاد زمینه ممانعت ورود غیر قانونی پوشاک امری ضروری می باشد، در انتها هم اعضای حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات خویش را در جهت توانمندی و اجرایی شدن سند ملی اظهار داشتن
طراحی میانگین بیشتر از ۳ هزار الگو در سال
در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، مبحث الگوسازی و عرضه نمونه های جدید منطبق بر شاخصهای پیشبینی شده مانند زیبایی، کیفیت، ترکیب و تلفیق و مطابق با ضوابط تعیین شده در کمیسیون ماده ۴ به صورت میانگین در سالهای گذشته سالانه بیشتر از سه هزار مدل جدید از جانب جامعه طراحان کشور عرضه و خیلی از آنها به تولید انبوه رسیده و وارد جامعه شد.
برگزاری جشنواره های مد و لباس فجر
به دلیل اهمیت جشنواره های فجر، مبحث مد و لباس هم بعنوان یکی از رویدادهای ملی در چارچوب جشنواره مد و لباس فجر طراحی و به اجرا درآمد. برگزاری هشت دوره جشنواره بین المللی فجر در طول سالیان گذشته با هدف معرفی ظرفیت هنر طراحان لباس و خالقان آثار و برگزاری رقابتی سخت و انتخاب هنرمندان شاخص و معرفی آن به جامعه از اقدامات تأثیرگذار در جهت توسعه سبک زندگی اسلامی ایرانی است.
مشارکت صدها طراح و تولیدکننده و عرضه هزاران اثر با چارچوب های هنری و کاربردی و دینی از نکات بسیار مهمی است که در این جشنواره مورد توجه قرار گرفته است. بخش های مختلفی همچون مسابقه، نمایش، آثار برگزیده، علمی و دانشگاهی، اقوام و استان ها، فرهنگی و هنری، صنعت و پارچه سازی شکل دهنده مجموعه هنر صنعت مد و لباس در جشنواره مد و لباس فجر است.
برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب
در جهت تحقق مفهوم بلند و پرارزش عفاف و حجاب تا کنون نمایشگاه های عفاف و حجاب در تهران و استان ها با حضور صدها مشارکت کننده و هزاران بازدیدکننده به مناسبت های مختلف برگزار شده است. تمام فعالیتهای اجرایی حوزه عفاف و حجاب در سطح کشور با منشأ فعالیتهای کارگروه ساماندهی مد و لباس آمیخته بوده یا از این خاستگاه برخوردار می باشد. گرچه سجاد زینعلیان عضو اندیشه ورز کارگروه مردمی مد و لباس کشور در مصاحبه روز ۲۶ اسفندماه به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه پوشاک، عفاف و حجاب که توسط اتاق اصناف تهران در حال برگزاری است، از مسیر هدف منحرف شده است.
مشروح این مصاحبه را اینجا بخوانید.
راه اندازی مؤسسات هنری مد و لباس
با هدف رسمیت بخشی به فعالیت ها و هویت سازی فعالان و هنرمندان طراح و خالقان ایده های مؤثر و دارندگان طرح های اجرایی و همینطور به استناد آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس مبحث راه اندازی مؤسسات مد و لباس در دستور کار قرار گرفته و طی سالیان گذشته، مؤسسات هنری مد و لباس راه اندازی و در حوزه های مختلف، بخصوص طراحی و عرضه مجموعه های جدید تبلیغ و ترویج، لباس ایرانی و اسلامی، عفاف و حجاب و برگزاری رویدادهای موضوعی به فعالیت می پردازند.
معرفی مراکز عرضه مد و لباس اسلامی ایرانی
یکی از مشکلات عمده خانواده ها نداشتن دسترسی مناسب به اطلاعات مراکز عرضه و فروش کالای باکیفیت ایرانی و منطبق با الگوهای اسلامی است. کارگروه مد و لباس کشور با هدف آشنایی مردم با ظرفیت های موجود، مبادرت به راه اندازی بخش معرفی مراکز عرضه لباس های ایرانی و اسلامی کرده است. تا کنون مشخصات سه هزار مرکز عرضه در پایگاه بنیاد ملی مد و لباس اسلامی و ایرانی درج شده است. از این طریق خانواده ها می توانند با رفتن به این پایگاه و جستجوی مبحث درخواستی خود از محل عرضه آگاهی پیدا کنند.
مشارکت اتحادیه ها، انجمن ها و تشکلات غیردولتی
با هدف ثمربخشی و ایجاد انسجام در فعالیت ها و مشارکت تمام دست اندرکاران حوزه مد و لباس، تا کنون اتحادیه ها، انجمن و تشکل صنفی و غیردولتی، با کارگروه ساماندهی مد و لباس همکاری داشته و در هر یک از برنامه ها نقش جدی ایفا کرده اند. انجمن طراحان پارچه و لباس در جهت بهره مندی از ظرفیت طراحان لباس و پارچه، اتحادیه پوشاک تهران که از ابتدا و بدو تأسیس کارگروه در جهت مبحث عرضه و تولید همکاری و فعالیت مستمر داشته، اتحادیه صادرکنندگان نساجی پوشاک، اتحادیه سراجان، اتحادیه خیاطان، انجمن متخصصین چرم، انجمن تولیدکنندگان عفاف و حجاب، انجمن مؤسسات مد و لباس، انجمن صنایع پوشاک ایران، انجمن صنایع نساجی ایران، نمونه هایی از این همکاری و مشارکت است.
راه اندازی اماکن عرضه لباس ایرانی اسلامی
موضوع عرضه محصولات ایرانی و استانی از نکات بسیار حائز اهمیت می باشد. راه اندازی مجتمع های عرضه مد و لباس ایرانی اسلامی از مهم ترین اولویت های این کارگروه در خلال سالیان گذشته بود. نخستین مجتمع در غرب تهران با عنوان «یاس» راه اندازی و در ادامه چند مرکز دیگر هم با این هدف مشغول به فعالیت شدند.
حمایت از طریق اندازی برندهای ایرانی اسلامی
با هدف ساماندهی فعالیت ها و با همکاری پرارزش اداره کل ثبت اختراعات، علایم و نشانه های تجاری قوه قضاییه زمینه تسهیل و پشتیبانی از راه اندازی برندهای ایرانی اسلامی در کشور فراهم و امروز متقاضیان می توانند بعد از ثبت در درگاه الکترونیکی این سازمان درخواست خویش را به کارگروه ساماندهی مد و لباس عرضه و بعد از بررسی های اولیه و انطباق با شرایط جاری از امکان ثبت برند خود بهره مند شوند. این حمایت و هماهنگی در قانون ساماندهی مد و لباس پیشبینی شده است.
نخستین رویداد شتاب پوشاک سلامت محور
رویداد شتاب همچون برنامه های برگزار شده در نشست پوشاک سلامت محور است که به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع)، ۱۴ اسفندماه سال ۱۴۰۰ برگزار شد.
در این جلسه چهار طرح و ایده با موضوعات لباس ویژه ورزشکاران، لباس ویژه افراد گرفتار دمانس شدید، تبلور آراستگی با طبیعت و طراحی لوازم جانبی معلولین عرضه و داوری شد.
همینطور برنامه های اولین رویداد پوشاک سلامت محور، از ساعت ۹ الی ۱۹ با برگزاری هشت کارگاه تخصصی در موضوعات مرتبط همراه با تدریس استاد خیراندیش، دکتر مهدی مزینانی، دکتر سمیرا سنگی، دکتر شهلا اسدزاده، دکتر ساره سنگی و دکتر روشنایی در سالن رودکی مرکز همایش های برج میلاد برگزار گردید.
هیئت وزیران آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس را تصویب کرد
هیئت وزیران، به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس مبحث تصویب نامه شماره ۵۲۹۲۹/ ت ۳۷۵۲۶ ک مورخ ۱۳۸۷/۴/۱۱ را اصلاح نمود.
این اصلاحیه شامل مواردی چون:
۱. بند (الف) ماده ۱: الف - نماینده تام الاختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس کارگروه).
۲. در ماده (۳)، عبارت " معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" به عبارت "دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی" اصلاح گردید.
۳. در آیین نامه اجرایی یاد شده عبارت های "وزارت بازرگانی" و "وزارت صنایع و معادن" به عبارت "وزارت صنعت، معدن و تجارت" و عبارت "معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور" به عبارت " سازمان برنامه و بوجه کشور" اصلاح گردید، را در بر می گیرد.
از اول آذر ۱۴۰۰، طی حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید امامی بعنوان رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور انتخاب شد که با رویکرد جدید زیر نظر شورای فرهنگ عمومی به فعالیت خود ادامه می دهد.

1401/01/09
12:22:44
0.0 / 5
289
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱