توسط چاپ و نشر بین الملل؛

کتاب مقابر روانه بازار نشر شد

کتاب مقابر روانه بازار نشر شد

بلک بلاگ: کتاب مقابر؛ تحقیقی پیرامون مقابر انبیا بنی اسرائیل در ایران به انضمام سایر مقابر موجود توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل روانه بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «مقابر؛ تحقیقی پیرامون مقابر انبیا بنی اسرائیل در ایران به انضمام سایر مقابر موجود» نوشته یاسمن غنی پور بتازگی توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل روانه بازار نشر شده است.
یاسمن غنی در «مقابر» انتصاب قبور موجود در کشور به پیامبران را بررسی نموده است:
«تعدد مقابر انبیای الهی در کشور، می تواند نشانه توحید گرایی ایرانیان باشد
پیامبران در ادیان الهی همیشه مورد تقدیس و احترام مؤمنان بوده اند، خصوصاً مسلمانان که بنا بر تعالیم اسلام به رسالت تمام انبیای الهی آنان اعتقاد دارند، و به ویژه شیعیان که قائل به عصمت پیامبران هستند و نیز به شفاعت و توسل به ایشان هم معتقد هستند و به زیارت اولیای الهی می روند. بدین سبب اگر در جایی از دنیا قبر پیامبری یافت شود، آن مکان تبدیل به مکانی مقدس می شود و اهمیت آن افزون می شود.
در کتاب مقدس اشاراتی به سرزمین ایران (پارس) و دوران اسارت یهود و برخی پیامبران آن و آزادی ایشان به دست کوروش هخامنشی شده است. امروزه بیش از ۴۷ مقبره در نقاط مختلف ایران به پیامبران الهی خصوصاً پیامبران بنی اسرائیل منتسب است که معرفی، توصیف و بررسی صحت این انتصابات باتوجه به این مهم که اکثریت پیامبران در غرب خاورمیانه امروزی می زیستند و رسالت شأن هدایت اقوام غیرایرانی بوده است، محل تحقیق قرار گرفته است.
در این کتاب، به قدر توان و برمبنای اسناد موجود، ضمن معرفی و توصیف مقابر و شرح زندگانی آن پیامبران، تا حدی شبهات پیش آمده در حوزه مورد نظر و درستی یا نادرستی این انتصابات از نظر تاریخی بررسی شده و از طرف دیگر، از آنجائیکه خیلی از مردم از وجود چنین مقابری ناآگاهند یا از آنها اطلاع کافی ندارند، این قبور معرفی و توصیف شده اند.
مقابر دیگری نیز در نقاط مختلف ایران موجود است که در بعضی خبرگزاری ها گفته شده مربوط به پیامبران است، اما نه فقط در لیست قبور ثبت شده در بخش بقاع متبرکه سازمان اوقاف موجود نبود، بلکه در بررسی های اولیه به وضوح، کذب انتساب آنها نزد مؤلف ثابت شد و در نتیجه از ذکر نام و توصیفشان خودداری نمود.
به گفته مؤلف، در پژوهش حاضر، «کمبودِ منابع» بزرگ ترین مانع در انجام تحقیق بود و حتی در کتاب مقدس و قرآن هم اشارات دقیق و روشنی به محل زندگی و فوت اکثریت این بزرگان نشده است، اما مؤلف با بهره بردن از کتب تفسیری و دانشنامه های موجود، چون دایرة المعارف کتاب مقدس، قاموس کتاب مقدس، لغت نامه دهخدا، دایرة المعارف بزرگ اسلامی، دایرة المعارف بقاع متبرکه، و همین طور بررسی نوشته های مورخین و سیاحان و خصوصاً آثار انتشار یافته از مزار شناس بزرگ، محمدمهدی فقیه بحر العلوم، تا حدودی به نتایج مطلوب خود رسیده است. مؤلف در پی یافتن پاسخ این پرسش است که از چه دوره ای و در چه شرایطی این بناها به وجود آمده اند و آیا در گذشته انتصاب این مقابر به افراد مدفون در آن نیز همانند امروزه بوده یا احتمال همنامی فرد مدفون با یک پیامبر سبب این مسئله شده و چرا برای برخی پیامبران مقابر مختلفی در بیش از یک نقطه ذکر شده چنانکه برای حضرت ایوب و حضرت دانیال ۴ مقبره و برای حضرت جرجیس ۳ مقبره در استانهای مختلف وجود دارد و نسب نامه های موجود در مقابر دلیل مناسب و کافی برای نسبت دادن این مقابر به آن پیامبر خاص هست یا خیر؟
مؤلف در حین تحقیق و بررسی منابع جدید، مقابر جدیدی نیز یافته که آنها را هم معرفی کرده است؛ بطور مثال در مواردی سیاحی از منطقه ای بازدید داشته و نام آن مقبره و جزییات آنرا ذکر کرده است.
در بررسی متون تاریخی، مورخین روایات مختلفی را پیرامون پیامبران مطرح کرده اند. مؤلف بعد از بررسی و تطبیق با متن اصلی تورات و قرآن، روایت مورخ را فاقد اعتبار قلمداد و از ذکر آن در کتاب خودداری کرده است؛ بعنوان مثال در بعضی منابع، پیامبران را هم دوره پادشاهان افسانه ای و اسطوره ای قلمداد کرده اند که به زعم نویسنده سند محکم و مکتوبی برای این مطلب وجود ندارد.
در این کتاب ابتدا قبور منتسب به انبیا در ایران معرفی شده اند و سپس در مورد هر پیامبر، بحثی پیرامون نام، شخصیت، شرح زندگی، خدمات و نبوت آن حضرت به طور اجمالی انجام و در نهایت با بررسی داده های تاریخی، تحلیل صورت می گیرد. البته در مواردی که هیچ نوع اطلاعاتی در حوزه معرفی مقبره بدست نیامده، فقط به معرفی محل آن اکتفا شده است.
بررسی زندگانی پیامبران به این منظور صورت گرفته که دریافته شود در تاریخ زندگانی شأن نشانی از حضور در سرزمین پارس (ایران) و ادله ای جهت اثبات این هجرت یافت می شود یا خیر که نویسنده جز در چند مورد خاص در سایر موارد به این منظور نرسیده است؛ عمده مطالب ذکر شده در منابع مربوط به دوران هخامنشیان و دوره اسارت دوم یهودیان در بابل است که در نهایت با تصرف بابل توسط کوروش هخامنشی و آزادی یهودیان، خیلی از آنان به ایران آمده و در این خاک اقامت گزیدند. از اسارت اول یهودیان که در نتیجه حمله آشوریان به سرزمین مقدس و آوارگی یهودیان بود، نیز در منابعی یاد شده و ذکرِ آن رفته که عده ای روانه سرزمین های شرقی به ویژه ایران شده اند.
البته با وجود نیافتن سند و مدرک کافی در اکثریت موارد (بنا بر گفته نویسنده)، باز هم این مقابر دارای اهمیت و نشان دهنده پیوند و علاقه ایرانیان به دینداری و توحید گرایی آنان است.
این کتاب با ۵۶۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۵۸ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/12/22
22:53:33
0.0 / 5
232
تگهای خبر: خدمات , شركت , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲