توسط نشر نی؛

خاستگاه هرمنوتیک خود چاپ پنجمی شد

خاستگاه هرمنوتیک خود چاپ پنجمی شد

پنجمین چاپ کتاب خاستگاه هرمنوتیک خود: سخنرانی ها در کالج دارتموت ۱۹۸۰ میشل فوکو و ترجمه نیکو سرخوش و افشین جهاندیده توسط نشر نی منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، نشر نی پنجمین چاپ کتاب «خاستگاه هرمنوتیک خود: سخنرانی ها در کالج دارتموت ۱۹۸۰» میشل فوکو و ترجمه نیکو سرخوش و افشین جهاندیده را با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، ۱۹۲ صفحه و بهای ۵۶ هزار تومان منتشر نمود. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ با شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه، ۱۹۲ صفحه و بهای ۱۶ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. چاپ چهارم این کتاب سال ۱۳۹۹ با شمارگان ۵۵۰ نسخه و بهای ۳۲ هزار تومان انتشار یافته بود.
کتاب «خاستگاه هرمنوتیک خود» متشکل از دو سخنرانی فوکو است که در سال ۱۹۸۰ ایراد شدند. فوکو در این سخنرانی ها با بررسی نقش دو تکنیک «اعتراف» و «آزمون خود» – ابتدا در مکاتب فلسفی باستان و سپس در مسیحیت – می کوشد طرحی از تبارشناسی سوژه مدرن عرضه نماید. او بحث خویش را با آوردن مثالی در باب مساله ارتباط سوژه و حقیقت در دوران مدرن آغاز می کند، یعنی توصیف رویکرد درمانی روان پزشکی فرانسوی به نام فرانسوا لوره.
لوره با استفاده از دوش آب سرد، بیمارانش را وادار می کرد تا به دیوانگی شان اعتراف کنند. به عبارت دیگر، در این رویکرد بیمار با گفتن حقیقتی درباره خود – با تصریح به این که دیوانه است – می توانست فرآیند مداوا شدن را آغاز کند. فوکو ضمن اشاره به مورد دکتر لوره، بر مفهومی بسیار مهم تاکید می کند: اعتراف، یا گفتن حقیقت درباره خود با صدای بلند، که در جوامع غربی شرطی برای رسیدن به رستگاری تلقی شده است.
در بخشی از کتاب آمده است:
«وقتی از هرمنوتیک خود صحبت می کنم، منظورم نوع بدی از علوم انسانی نیست که در تضاد با نوع خوب باشد. [بلکه] منظورم این است که پروژه ی هرمنوتیک خودْ چارچوب تاریخی همه ی علوم انسانی بوده است. مثلا در فلسفه ی یونان چرا فلاسفه طی قرون متمادی به مردم که بسیار دل مشغولِ قواعد زندگی و روش زندگی کردن بودند می گفتند چگونه رفتار کنند و چرا هیچگاه تصور نمی کردند که مردم به چیزی نظیر علوم انسانی نیاز دارند؟ به اعتقاد من این تصور با مسیحیت آغاز شد، آن هنگام که نه تنها کتاب مقدس بلکه خود هم به موضوعی برای تأویل بدل شد… مساله ی ما حالا این است که کشف نماییم این خود چیزی غیر از هم بسته ی تاریخیِ تکنولوژی های برساخته طی تاریخ مان نیست.»

1400/12/03
12:42:38
0.0 / 5
361
تگهای خبر: تكنولوژی , رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳