همزمان با چهلمین جشنواره فیلم فجر؛

کتاب شهر و سینما در ایران منتشر گردید

کتاب شهر و سینما در ایران منتشر گردید

کتاب شهر و سینما در ایران که به بررسی نسبت شهر و سینما و بازنمایی شهر در آثار سینمایی اختصاص دارد، به تلاش بهارک محمودی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی مطالعات فیلم و سینما در دهه های گذشته وسعت و ابعاد متنوعی پیدا کرده است. مطالعات فیلم و تحلیل های سینمایی از منظر و رویکرد رشته هایی همچون فلسفه، جامعه شناسی و روان شناسی و… در فضاهای دانشگاهی و عمومی بیشتر از پیش رونق پیدا کرده است.
این رونق یافتگی حاکی از حضور و تاثیر فراوان سینما در زیست روزمره انسان مدرن است. یکی از این رشته ها و زمینه های تحلیلی، سینما و نسبتش با مؤلفه های اجتماعی، مطالعات جامعه شناختی و خاصه مطالعات شهری است. سنجش نسبت سینما و شهر و چگونگی بازنمایی و آشکارشدن شهر در آثار سینمایی در این دست مطالعات جایگاهی ویژه ای دارد. پرسش مشخص در اینجا این است که شهری که در سینما بازنمایانده می شود چگونه شهری است؟ نشانه های شهری در سینما چگونه ممکن و تصویر می شود و سینما چگونه با بخشی از شهر تولید خاطره می کند؟
اگر بخواهیم در مطالعات جامعه شناسانه شهری پیش گفته به کتابی تازه چاپ و نوظهور اشاره نماییم، «شهر و سینما در ایران» از آخرین نمونه های شاخص و درخور اشاره است. شهر و سینما در ایران به تلاش بهارک محمودی (عضو هیئت علمی روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی) و نویسندگی چند تن از محققان و بازتاب مقالاتشان در مبحث موردبحث انتشار یافته است. بهارک محمودی در این کتاب نویسنده پیشگفتار و درآمد کتاب بر تحلیل نسبت سینما و شهر و هم آخرین مقاله آن با عنوان «تخیل تهران: منظر ذهنی شهر در سینمای دهه چها و پنجاه شمسی در ایران» است. محمودی در پیشگفتار کتاب بعد از بیانی بر مساله اصلی، شرحی از آثار و کتاب های پیشینِ موجود در این عرصه مطالعاتی می دهد که مرورش از دید اشراف بر پیشینه مبحث و واژگان رایج در بحث بسیار مفید است. سپس به شرحی کوتاه بر دیگر مقالات حاضر می پردازد.
دیگر مقالات کتاب شهر و سینما در ایران را پرویز اجلالی با عنوان «سالن های سینما در شهرهای ایران (۱۲۸۳ - ۱۳۹۵): از پیدایش تا توسعه ناپایدار»، سید مجید حسینی زاد با عنوان «نشانه شهر در سینمای ایران: بازخوانی معنای شهر در تصاویر سینمایی»، امیر علی نجومیان با عنوان «جنسیت و شهر در سینمای ایران»، علی پاپلی یزدی با عنوان «رادیکال شدن شهر محله ای در سینمای لاتی – جاهلی» [فیلمفارسی] نگاشته اند.
انتشارات علمی و فرهنگی کتاب شهر و سینما در ایران را به تلاش بهارک محمودی و نویسندگی تعدادی از محققان با شمارگان ۱۰۰ نسخه در ۱۸۹ صفحه و جلد رقعی و با قیمت ۵۵ هزار تومان منتشر نموده است.


منبع:

1400/11/17
13:32:28
0.0 / 5
862
تگهای خبر: روزنامه , سینما , فرهنگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴