توسط نشر ماهور؛

پرده گردانی ارشد تهماسبی وارد بازار کتاب شد

پرده گردانی ارشد تهماسبی وارد بازار کتاب شد

بلک بلاگ: کتاب پرده گردانی نوشته ارشد تهماسبی توسط انتشارات ماهور منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «پرده گردانی» نوشته ارشد تهماسبی در ۴۰۰ صفحه و بهای ۱۵۰ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی - هنری ماهور روانه بازار کتاب شده است.
نویسنده در معرفی این کتاب نوشته است: «هنگام تدریس در کارگاه های تخصصیِ ردیف، می دیدم که بیشتر هنرجویان، حتی آنهایی که در سطوح پیشرفته نوازندگی و تحصیل کرده این رشته بودند، از پرده گردانی هایی که به تناسب مباحثِ مطروحه انجام می دادم شگفت زده می شدند و برایشان عجیب و شاید نا ممکن می نمود که بتوان از چهارگاه وارد دشتی و سه گاه و ماهور و... هم شد؛ چونکه فقط به پرده گردانی های موجود در ردیف های موسیقی عادت کرده بودند. همین مورد سبب شد که مبادرت به نگارش این کتاب کنم. در اینجا مسیرهای مختلفی را برای پرده گردانی از هر مقام به مقام های مهمِ دیگرِ موسیقی (در چند مایه)، معرفی کرده ام که همه‌ی آنها نُت دارند و با شرح و تفسیر همراه اند.»
ارشد تهماسبی از شخصیت های مهم در موسیقی ایران است. وی همکاریهای مختلفی با حسین علیزاده در حوزه هم نوازی و اجرای کنسرت داشته است. او با علیزاده در آلبوم های شورانگیز، راز و نیاز، صبحگاهی، دلشدگان و همنوایی همکاری کرده و همین طور کنسرتهای بسیاری با علیزاده در اروپا و آمریکا اجرا کرده است. ارشد طهماسبی کتاب هایی در مورد موسیقی ایرانی منتشر نموده و کاست ها و سی دی های مختلفی نیز دراین زمینه ارائه کرده است. مهم ترین فعالیت وی در سالهای اخیر ایجاد مرکزی برای معرفی ساز تار، به نام «جایگاه تار» بوده است. در این مرکز، سازهای قدیمی، وسایل شخصی استادان تارنواز، مضراب های تارنوازان قدیم و اسناد تاریخی موسیقی ایران موجود است.
«تصنیف های عارف»، «سه چهار مضراب»، «سیر در سیاره ها: بررسی گوشه های سیار، فواصل ممنوع و زمینه های نو»، «صد و یک پیش درآمد»، «کتاب گوشه: فرهنگ نواهای ایران»، «مجموعه آثار درویش خان»، «مجموعه آثار رکن الدین خان»، «وزن خوانی واژگانی: روشی ابداعی»، «چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه های موسیقی» و «عشق ماند» همچون کتاب های انتشار یافته تهماسبی است.
همچنین کتاب های «برنامه دشتی» اثر موسی معروفی، «ردیف آقا حسینقلی» و «ردیف عالی استاد علی اکبر خان شهنازی» هر دو اثر فرهاد ارژنگی با کوشش و ویرایش تهماسبی انتشار یافته اند. در پنجمین جشن موسیقی ما که دی ۱۳۹۷ اجرا شد. تندیس طلاییِ آلبوم موسیقی برگزیده موسیقی سنتی و دستگاهی ایرانیِ بی کلام، به ارشد طهماسبی و داریوش زرگری برای آلبوم «آثار درویش خان» اهداء شد.


منبع:

1400/11/01
19:21:07
0.0 / 5
499
تگهای خبر: برنامه , تدریس , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳