پیشنهادهایی برای نمایشگاهی که مردم قیدش را زدند

پیشنهادهایی برای نمایشگاهی که مردم قیدش را زدند

بلک بلاگ: منوچهر علیپور به مشکلاتی که سبب شد خیلی از مردم که خواهان کتاب بودند، در روز اول برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب اصلا قید درخواست های شان را بزنند اشاره می کند و از پیشنهادات خود، خصوصاً ضرورت پشتیبانی از مصرف کننده برای دومین دوره این رویداد می گوید.


مدیر نشر تیرگان و نویسنده در گفت و گو با ایسنا درباب تجربه های خود از شرکت در اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب و همین طور پیشنهادهایی برای بهبود مشکلات در دومین نمایشگاه مجازی کتاب اظهار داشت: نمایشگاه مجازی کتاب حرکت بسیار ارزشمندی است چونکه همه مردم و اهالی فرهنگ در سطح کشور می توانند به دنبال کتاب مورد نیازشان بگردند. در حقیقت این رویداد، از نظر دسترسی همه مردم به کتاب کار بسیار مفید و ارزشمندی بوده است. در این نمایشگاه به صورتی عدالت رعایت می شود و هر فرد می توانست بگردد و هر کتابی را که می خواست خیلی راحت در سایت بررسی، پیدا و درخواست کند.
وی در عین حال بیان کرد: اما یکی از مشکلاتی که پارینه پیش آمد، این بود که در همان روزهای اول، بنا به دلایلی بارهای اضافه روی این سامانه نصب بود که سبب شد سایت عملکرد خیلی خوبی نداشته باشد و بسیار کند باشد. خیلی از مردم که خواهان کتاب بودند، در روز اول اصلا قید درخواست های شان را زده بودند.
علیپور با یادآوری اختلالات موجود در سایت اولین نمایشگاه مجازی کتاب اظهار نمود: بنظر می رسد که وزارت ارشاد می تواند حمایت بیشتری از ناشران انجام دهد. بنظر می رسد نرم افزارهایی را نصب می کنند تا اطلاعات کافی نسبت به نوع کتاب ها، شیوه خرید مردم و... داشته باشند، اما می توانند این ها را محدود کنند و به یکی دو سازمان که وظیفه شان است، بسپارند و دیگران هم کارهای خودشان را انجام دهند. من خبر دارم که پارینه به خاطر این مسئله بخش اعظمی از دانشجویان در یکی دو روز اول قید کار را زدند و تمایلی به آن نداشتند. اما خوب است که یک دانشجو بی اینکه به تهران بیاید، از شهر خودش کتاب های مورد نیازش را درخواست کند و تحویل بگیرد.
این ناشر همین طور به عملکرد پست در اولین نمایشگاه مجازی کتاب اشاره نمود و اظهار داشت: کار پست هم خوب بود، اما می توانستند عملکرد بهتری هم داشته باشند و سریع تر بیایند و کتاب ها را تحویل بگیرند.
او همین طور بیان کرد: فرصتی هم که وزارت ارشاد برای ارسال کتاب ها به ناشران می دهد، به نظر کافی نیست. چون برخی از کتاب ها در همان چند روز اول تمام می شدند. باتوجه به اینکه وضعیت فروش ناشران خیلی مناسب نمی باشد، تیراژهای شان بصورت دیجیتالی چاپ می شود و کم است. اگر وزارت ارشاد این فرصت یک هفته ای را افزایش دهد تا اگر کتابی نایاب بوده یا تمام شده، ناشر فرصت بیشتری برای چاپ مجدد داشته باشد و آنرا در اختیار درخواست کننده قرار دهد، در این صورت، بنظر می رسد که امسال وضعیت نمایشگاه بهتر خواهد شد.
منوچهر علیپور همین طور درباره نقاط مغفول مانده در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، باتوجه به ظرفیت فضای مجازی یا تجربه کشورهای دیگر با اشاره به ضرورت پشتیبانی از مصرف کننده اظهار داشت: وزارت ارشاد برای دانشجویان، اعضای هیئت علمی و... مبلغ بنی را مختص کرده است. این کار را برای مردم عادی هم می توانند انجام دهند. باید سبد دریافت کتاب را به صورتی گسترش دهند. امروزه فقط دانشجو یا دانش آموز کتاب نمی خواند. سایر اقشار ممکنست حتی بیشتر کتاب بخوانند. وزارت ارشاد یارانه ای در این بخش هم اختصاص دهد یا به شکلی توده مردم را برای خرید کتاب تشویق کند. فضلا کتاب مورد نیازشان را تهیه می کنند، دانش آموزان و دانشجویان دنبال کتاب هستند. اما اگر یارانه ای به عامه مردم بدهند، موجب می شود میزان استقبال چندبرابر شود. سال قبل مردم از این بابت گله می کردند که چرا وزارت ارشاد کمکی نمی کند تا ما بیشتر کتاب بخریم. اگر این گستردگی و حمایت را بیشتر کنند، بد نخواهد بود.
منبع:

1400/10/29
09:02:44
0.0 / 5
467
تگهای خبر: خرید , سایت , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲