ارتباط شاهرخ مسکوب و شفیعی کدکنی

ارتباط شاهرخ مسکوب و شفیعی کدکنی

محمدرضا شفیعی کدکنی شاهرخ مسکوب را اولین بار در سال 48 و در کتابخانه مجلس سنا دیده و می گوید که کل دیدارهایش با وی در تهران بوده است و در جلساتی که قبل از انقلاب داشتند.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، شاهرخ مسکوب که به قول داریوش شایگان «شبیه روشنفکران دیگر نبود»، نویسنده، شاهنامه پژوه، مترجم و پژوهشگر ۲۰ دی ماه ۱۳۰۲ در بابل متولد شد. از آثار او می توان به «مقدمه ای بر رستم و اسفندیار»، «سوگ سیاوش: در مرگ و رستاخیز»، «در کوی دوست»، «گفت وگو در باغ»، «چند گفتار در فرهنگ ایران»، «تن پهلوان و روان خردمند»، «سفر در خواب» و... اشاره نمود.
آن چه در ادامه می خوانیم، روایتی است از ادمین صفحه محمدرضا شفیعی کدکنی که بتازگی با یادی از شاهرخ مسکوب و با عنوان «ارتباط شاهرخ مسکوب و شفیعی کدکنی» انتشار یافته است: «در جلسه ای درباره شاهنامه شناس ارجمند، استاد شاهرخ مسکوب، آثار و زندگی او از دکتر شفیعی کدکنی سؤال هایی پرسیدم. صحبت هایی فرمودند. یادی تازه شد. در بخشی، به ارتباط خود با استاد شاهرخ مسکوب پرداختند:
شفیعی کدکنی: کل دیدارهای من با مسکوب در تهران بوده است و در جلساتی که قبل از انقلاب داشتیم. هرچه که دیدار با مسکوب داشتم در همین محافل مثل منزل دریابندری بود و این جور جاها.
پس از انقلاب، مسکوب البته مقیم پاریس بود، ولی می آمد تهران.
ما یک دوست مشترکی داشتیم [فکر می کنند] به اسم [مکث می کنند] آقافخرِ میررَمَضانی. این فخرالدّین هم از بچه های حزب توده بود ولی برگشته بود؛ نه این که فحاشی کند به حزب توده. از مدیریت حزب توده راضی نبود. آمده بود در کار تجارت و بیزینس. زندگی مرفه و خوبی داشت. زن فرانسوی داشت. در خانه آقافخرِ میررَمَضانی، من آقای مسکوب را می دیدم گاهی که مهمانی بود. من و سایه می رفتیم. آقافخر، مسکوب را هم اگر در ایران بود دعوت می کرد.
من مسکوب را بسیار کم دیدم، عملاً بیشتر در همین جاهایی که گفتم.
بارِ اولِ اول هم مسکوب در سال چهل وهشت آمد به مجلس سنا و اول بار از نزدیک در کتابخانه مجلس سنا دیدم که با [مکث می کنند] مرحوم داریوش شایگان به نظرم، آمدند به کتابخانه مجلس سنا. من آن وقت هنوز در کتابخانه بودم و به دانشگاه منتقل نشده بودم.
این اتفاق باید پیش از شهریور ۱۳۴۸ باشد.
یادم هست آمدند. مسکوب بود و شایگان و شاید پاکدامن. آمدند پیش من و صحبت کردیم و آن جلسه ای که با مسکوب در «کتاب امروز» صحبت کردیم هم پیش از پاییز ۱۳۵۱ بوده است. بله، شاید در پاییز ۱۳۵۱ چاپ شده باشد. با اصرار، من را هم کشاندند و جلسه خیلی خیلی خوبی بود. یادم نیست من از مرحوم مسکوب چه پرسیدم که سال ها بعد هر وقت من را می دید می گفت شفیعی آن سؤال تو هنوز در ذهنِ من هست و نتوانستم جوابش را پیدا کنم. الان واقعاً یادم نیست چه پرسیدم. در خانه نجف [نجف دریابندری] بود. کریم امامی هم خدا بیامرزدش؛ عکس می گرفت. خیلی مجله آبرومندی بود. بچه های فرانکلین درمی آوردند.
من از خانواده اش هیچ اطلاعی ندارم.»
اولین بار که مسکوب برای مصاحبه ای حاضر می شود.
جلسه ای با حضور مهرداد بهار، امیر جهانبگلو، ناصر پاکدامن، داریوش شایگان و محمدرضا شفیعی کدکنی درباره مسکوب و افسانه سیاوش
(عکس از: کریم امامی)

1400/10/22
22:45:06
0.0 / 5
450
تگهای خبر: سفر , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲