سورنا ستاری:

هرجا تعداد دانش بنیان ها کم است تحریم ها اثرگذار تر می شود

هرجا تعداد دانش بنیان ها کم است تحریم ها اثرگذار تر می شود

به گزارش بلک بلاگ معاون علمی و فناوری اظهار داشت: هرجایی که تعداد شرکت های دانش بنیان کم است، تحریم ها اثرگذارتر است.به گزارش بلک بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری در حاشیه بازدید معاون اقتصادی رییس جمهور از دستاوردهای منتخب صادراتی دانش بنیان با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان و خلاقی که محصول ایران ساخت باکیفیت تولید کنند برای ورود به بازارهای صادراتی حمایت می شوند، افزود: هرجایی که تعداد شرکت های دانش بنیان کم است، تحریم ها اثرگذارتر است. بطورمثال در زمینه کشاورزی که هنوز تعداد شرکت های دانش بنیان ورود کرده به آن در حد قابل قبولی نیست، مشکلات بیشتری وجود دارد و این صنعت هنوز با فناوری و نوآوری کاملا عجین نشده که اقدامات به سازی در این راه را آغاز نموده ایم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به توانمندی شرکت های دانش بنیان در زمینه بهینه سازی انرژی اظهار داشت: علاوه بر توانمندی این شرکتها در صنایع بالادستی نفت، گاز و پتروشیمی همچون تامین نیاز به کاتالیست ها، تجهیزات سرچاهی و خیلی از فناوری های دیگر، امروز شرکت های دانش بنیان توانسته اند عرصه مصرف انرژی را در سطح مصارف تجاری و خانگی با فناوری های هوشمند و تجهیزات دانش بنیان و کم مصرف پیوند بزنند. فناوری ها و ابزارهایی که توسعه عمومی آنها نیازمند فرهنگ سازی از یک سو و ایجاد فضای تسهیل تولید و بازارسازی این محصولات هستیم.
ستاری، با اشاره به در اولویت قرار داشتن تامین زنجیره ارزش و افزایش تاب آوری فناورانه در زمینه کشاورزی و تامین غذا اضافه کرد: البته در زمینه امنیت غذایی با ورود معاونت علمی و فناوری طرح هایی درحال اجرا است؛ اما برای توسعه این حوزه نیازمند مشارکت بیشتر شرکت های دانش بنیان و خلاقیتهای آنها هستیم. بطورمثال با ورود به حوزه تولید دانه های روغنی توانستیم قسمتی از نیاز بازار داخلی را تامین نماییم.
ستاری همین طور با اشاره به در اولویت قرار داشتن تکمیل زنجیره ارزش مواد غذایی و امنیت غذایی اظهار داشت: بطور مثال در زمینه مرغ لاین برنامه مفصلی داریم. در این عرصه جای کار بسیاری وجود دارد و باید با پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان این زنجیره در داخل کشور تامین شود؛ چونکه سالیانه ۵/۳ میلیارد دلار واردات داریم که شرکت های داخلی می توانند سدی بر مسیر این ارزبری باشند در صورتیکه توانمندی شرکت های دانش بنیان برای تولید این محصول و تامین بازار بالا است.
وی استفاده از محصولات تولید شده با فناوری های پیشرفته را یکی از ضروریات در کشور دانست و اضافه کرد: باید به سمتی پیش برویم که این محصولات بتوانند بخش بزرگی از نیاز کشور را تامین کنند. محصولاتی که با اتکا به توان داخلی و با بومی سازی فناوری ها تولید شده اند.


منبع:

1400/10/06
21:39:04
0.0 / 5
406
تگهای خبر: برنامه , شركت , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳